45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Chrapanie to przykry i wstydliwy problem. Jak zapobiegać tej dolegliwości? Poznaj 9 sposobów na walkę z chrapaniem.

Chrapanie to przykry i wstydliwy problem.  Jak zapobiegać tej dolegliwości? Poznaj 9 sposobów na walkę z chrapaniem.Chrapanie to przykry i wstydliwy problem. Jak zapobiegać tej dolegliwości? Poznaj 9 sposobów na walkę z chrapaniem.

Chrapanie to uciążliwy problem zarówno dla osoby dotkniętej chrapaniem jak i dla osób śpiących w pobliżu. Według najnowszych badań chrapanie dotyka aż 40 proc. Polaków - dorosłych i dzieci. Ocenia się, że najczęściej to otyli mężczyźni zmagają się z tą nieprzyjemną dolegliwością oraz kobiety po menopauzie gdyż tendencja do chrapania wzrasta wraz z wiekiem. Obecnie to również młodzi ludzie cierpią na zaburzenia snu spowodowane chrapaniem. Można pozbyć się chrapania domowymi sposobami? Można, tylko trzeba przestrzegać kilku zasad.

  • Jak radzić sobie z chrapaniem?

  • Czy palenie zwiększa chrapanie?

To sen w pozycji leżącej powoduje niekontrolowany ruch języka, który się cofa i sprawia, że usta pod wpływem jego ciężaru otwierają się. W wyniku tego procesu dochodzi do zwężenia się ścianek gardła i nosa, a odpowiednia ilość tlenu nie dostaje się do płuc. Im więcej ograniczeń związanych z wentylacją płuc tym chrapanie jest bardziej uciążliwe i głośniejsze.

Przyczyn chrapania może być wiele. Najlepiej powiedzieć o tym lekarzowi, który po wykonaniu szeregu badań zlokalizuje jego źródło. Jednak kiedy ta dolegliwość dopiero zaczyna nam przeszkadzać i ma na początku łagodny przebieg, możemy spróbować samemu sobie z nią poradzić.

Przestawiamy kilka sprawdzonych sposobów, które mogą wyleczyć cię z chrapania lub zapobiec poważniejszym jego konsekwencjom.

  1. Gdy chrapanie przerywa głęboki sen, sięgasz najczęściej po proszki nasenne. Nie są one wskazane gdyż nasilają chrapanie. Kiedy takie środki pomagają ci zasnąć chrapanie i tak nie ustępuje, a tylko przeszkadza jeszcze bardziej leżącej obok osobie.
  2. Picie alkoholu przed snem wzmaga chrapanie. Po wypiciu kilki drinków możemy porządnie uprzykrzyć sen osobie przebywającej razem z nami w sypiali. Powinno się na ten czas całkowicie odstawić alkohol. Do czasu kiedy pozbędziemy się chrapania i będzie już spokojnie.
  3. Palenie papierosów ma szkodliwy pływ na układ krążenia, w tym także w obrębie gardła. Dlatego palenie wzmaga proces chrapania. Powinno się zatem pomyśleć o szybkim i skutecznym odstawieniu papierosów.
  4. Zdrowa dieta to podstawa, bo chrapanie uzależnione jest od nadwagi. Lekarze potwierdzają, że osoby chrapiące umiarkowanie, po zrzuceniu kilku kilogramów mogą w ogóle przestać chrapać. Im większa otyłość tym zwiększa się ryzyko zapalenia tkanek górnego układu oddechowego. To znaczy, że im grubsza szyja tym zmniejsza drożność dróg oddechowych. Należy zgłosić się do dietetyka, który opracuje specjalną dietę „na chrapanie”.
  5. Jest to trudne ale należy kontrolować pozycję spania. Spanie na boku jest wskazane, jednak tylko w przypadku osób, u których chrapanie przychodzi podczas spania na plecach. Osoby chrapiące głośno i często nie muszą zwracać na to uwagi, bo to niestety i tak nic nie zmieni (tutaj ważna jest interwencja lekarza).
  6. Poduszka nasila chrapanie. To nie jest wcale najnowsze i najbardziej zaskakujące odkrycie. Gdy zmagamy się z chrapaniem najlepiej mieć głowę ułożoną na płasko. Oczywisty jest fakt, że jest to zupełnie niekomfortowe. Dlatego można sięgnąć po poduszkę z gryki Uan-an, która zapewnia optymalne ułożenie głowy. Osoby chrapiące od czasu do czasu mogą spróbować zmienić po prostu ułożenie swojej poduszki.
  7. Możesz zakupić preparaty powodujące zmniejszenie napięcia tkanek tylnej części gardła takie jak: spray do gardła, do nosa czy plastry lub klipsy. W dokonaniu wybory pomoże ci farmaceuta.
  8. Alergiczny nieżyt nosa bywa jedną z przyczyn chrapania. Zatem gdy dopada nas ta dolegliwość tylko okresowo (na okres niesprzyjający alergikom.) po zastosowaniu leków przeciwhistaminowych chrapanie może ustąpić.
  9. Idąc tym kierunkiem - katar i zatkany nos utrudniający nam oddychanie, spowodowany zapaleniem zatok czy przeziębieniem sprzyja chrapaniu. Należy zatem wyleczyć te choroby, aby zlikwidować chrapanie.

Chrapania nie można bagatelizować. Jest to dolegliwość, którą powinno się wyeliminować gdyż utrudnia prawidłowe dotlenienie organizmu i zaburza niezbędny dla zdrowia sen.

 

zmęczenie chrapanie rozdrażnienie niespokojny sen niewyspanie
Komentarze
Dodano: 24 Lipiec 2015
Autor: ksza
Ocena:
Nieźle
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach