45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Chrapanie – poznaj fakty i mity na jego temat !

Chrapanie – poznaj fakty i mity na jego temat !Chrapanie – poznaj fakty i mity na jego temat !

Problem z chrapaniem dotyczy wielu osób, niezależnie od wieku czy płci. Dla samych osób chrapiących, problem nie jest uciążliwy, jednak dla ich partnerów – owszem. Każdy z nas wie, czym jest chrapanie, jednak czy wiemy wszystko o tym uciążliwym problemie? Warto poznać kilka faktów i obalić mity dotyczące chrapania.

  • Czy można wyleczyć chrapanie?

  • Czy chrapanie jest dziedziczne?

  1. Chrapanie występuje rzadko – MIT
    Jest to problem powszechny dotykający mężczyzn, kobiet oraz dzieci niezależnie od wieku. Jednak grupą osób, które chrapią częściej, są mężczyźni. W grupie osób przed ukończeniem 25-30 roku życia chrapie co czwarty mężczyzna i co dwudziesta kobieta. Osoby starsze, które ukończyły 55-60 rok życia chrapią znacznie częściej – około 60% mężczyzn i około 40% kobiet.
  2. Chrapanie nie można wyleczyć –MIT
    Na rynku dostępne są środki farmaceutyczne, które są pomocne w przypadku zdiagnozowanych przyczyn chrapania. Są to zmiany obrzękowe oraz przewlekłe zmiany zapalne. U osób z upośledzonym oddychaniem nosem, stosuje się prostowanie przegrody nosowej, zmniejszenie małżowin nosowych oraz usunięcie polipów nosa. Przyczyny chrapania mogą mieć źródło w gardle – wówczas zmniejsza się migdałki podniebienne oraz podniebienia miękkiego.
  3. Chrapanie jest jedynie wydawaniem dźwięków przez osobę śpiącą – nie jest dla niej szkodliwe – MIT
    Chrapanie podczas snu może być objawem poważnej choroby wpływającej na cały organizm.
  4. Chrapanie może być cechą rodziną – rodzice chrapią, więc dziecko też będzie chrapać – FAKT
    Samo chrapanie nie jest dziedziczne, jednak zmiany w budowie górnych dróg oddechowych nosa lub gardła są dziedziczne.
  5. Mam wpływa na chrapanie – FAKT
    Jeżeli występuje ono u osób otyłych – można zmniejszyć masę ciała, ponieważ u osób z nadwagą często ten problem występuje. Wskazane jest również rzucenie palenia oraz unikanie przed zaśnięciem alkoholu, leków o działaniu uspokajającym i nasennym. Powinniśmy również unikać przed snem zbytniego wysiłku fizycznego.
  6. Chrapanie nie jest problemem szkodliwym dla zdrowia – FAŁSZ
    Podczas chrapania powietrze jest wtłaczane pod dużym ciśnieniem do zwężonych dróg oddechowych powodując spadek tlenu w organizmie podczas przerw w oddychaniu. Na koniec następuje nagły, silny wdech, który wyrównuje poziom tlenu. Proces ten jest związany z dużym wysiłkiem organizmu oraz stresem. Oznacza to, że czas snu nie jest odpoczynkiem dla organizmu, przez co rano nie jesteśmy wyspani i wypoczęci. Chrapanie występujące długotrwale prowadzi do znacznego obniżenia naszej efektywności w ciągu dnia wywołując frustrację i stres. Dla osób, których praca związana jest np. z obsługą maszyn mechanicznych, prowadzeniem pojazdów, zajęć wymagających skupienia i koncentracji, skutki niewyspania mogą być niebezpieczne. Jednocześnie mogą pojawić się problemy w zapamiętywaniu, skłonności do depresji, stany lękowe, obniżona potencja oraz libido. Innym problemem mogą być choroby serca jak nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca lub zaburzenia akcji serca zwiększając ryzyko wystąpienia udaru.
chrapanie mity o chrapaniu kto chrapie metody na chrapanie prawda o chrapaniu

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach