Choroby układu krążenia są przyczyną największej liczby zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Ochrona swojego serca i układu krążenia powinna być podstawą dbania o zdrowie każdego z nas. Serce jest bowiem jednym z najważniejszych organów naszego ciała. Bez niego nie ma życia…
Statystyki dotyczące chorób układu krążenia
- Są przyczyną zgonów, co drugiej osoby w Polsce
- Równie często dotykają kobiety, co mężczyzn!
Czynniki ryzyka chorób układu krążenia
Warto zapoznać się z czynnikami ryzyka dotyczącymi chorób układu krążenia. Wystąpienie więcej niż jednego czynnika w codziennym życiu powinno skłonić daną osobę do zmiany stylu życia na bardziej zdrowy i do przeprowadzenia badań kontrolnych. Niektóre czynniki są od nas niezależne (np. wiek), dlatego przede wszystkim należy w takich przypadkach dbać o odpowiednią profilaktykę i chronić swoje serce wszelkimi możliwymi sposobami!
Lista czynników ryzyka
- Obciążenie rodzinne chorobami serca i chorobami układu krążenia – jest to czynnik, na który nie mamy wpływu. Szczególnie ważne są choroby występujące u naszej najbliższej rodziny (rodzice, bracia, siostry). W takim przypadku warto zawsze częściej wykonywać profilaktyczne badania lekarskie monitorując stan swojego zdrowia w odniesieniu do chorób układu krążenia
- Starszy wiek – niestety jest to również czynnik, z którym nie można w żaden sposób zawalczyć. Bardziej narażone na zachorowanie na choroby układu krążenia są osoby w wieku średnim i starszym. Wraz z przypływem lat ryzyko zachorowania proporcjonalnie się zwiększa. Kobiety najbardziej narażone są na choroby układu krążenia, kiedy zaczną występować pierwsze objawy menopauzy (zmniejszenie ilości estrogenu we krwi – hormonu, który między innymi chroni kobiece serce)
- Nadwaga i otyłość brzusza – czynniki te w bardzo mocnym stopniu wpływają na wystąpienie zaburzeń krążenia, mogą wywoływać również choroby związane z tym układem. W tym przypadku czynnik taki można zniwelować – należy przejść na dietę i rozpocząć odpowiednie ćwiczenia
- Wysokim poziom cholesterolu – często łączy się z punktem powyższym (czyli otyłością i nadwagą). Najlepiej zadbać w tym przypadku o dietę bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3 i inne substancje zbijające poziomy cholesterolu. Należy ograniczyć tłuste i niezdrowe jedzenie!
- Palenie papierosów – bardzo mocno przyczynia się do zachorowania na choroby układu krążenia. Rzucanie palenia to proces trudny, ale dający wiele pożytku dla naszego zdrowia!
- Brak wysiłku fizycznego – w tym przypadku oczywiście należy zacząć ćwiczyć lub uprawiać wybrany sport. U osób starszych wystarczą nawet krótkie, codzienne spacery!
- Cukrzyca i nadciśnienie tętnicze – z tymi czynnikami również możemy sobie poradzić prowadząc odpowiednie leczenie i go nie zaniedbując
Co o tym sądzisz?