45 368 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Choroby tarczycy u mężczyzn: jak je leczyć i wykrywać? Jak się objawiają?

Choroby tarczycy u mężczyzn: jak je leczyć i wykrywać? Jak się objawiają?Choroby tarczycy u mężczyzn: jak je leczyć i wykrywać? Jak się objawiają?

Tarczyca jest nieparzystym gruczołem wytwarzającym wiele ważnych dla organizmu hormonów, takich jak trójjodotyronina (T3), tyroksyna (T4) i kalcytonina. Wszystkie z nich wpływają na gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu i oddziałują na metabolizm organizmu. Choroby tarczycy są dość częste zarówno u kobiet, jak i (jednak rzadziej) u mężczyzn. Różnią się jednak np. ogólnymi obserwowanymi objawami.

 • Co to jest tarczyca?

 • Jakie są choroby tarczycy?

Choroby tarczycy: jakie występują?

 1. Niedoczynność tarczycy, a w tym przede wszystkim: wole niedoczynne, choroba Hashimoto czy zespół oporności na hormony tarczycy
 2. Nadczynność tarczycy. Do chorób tego typu zalicza się chorobę Gravesa-Basedowa czy wole guzkowe, nazywane również wolami nadczynnymi
 3. Różnego rodzaju anomalie w budowie tarczycy
 4. Choroby nowotworowe atakujące tarczycę

Pierwsze objawy. Gdzie się zgłosić?

Lekarzem leczącym choroby tarczycy jest endokrynolog. To właśnie do niego powinno się otrzymać skierowanie, kiedy przedstawi się pierwsze objawy swojej choroby lekarzowi rodzinnemu. Dokładniej dziedziną medycyny zajmującą się chorobami tarczycy jest tyreologia.

Choroby tarczycy u mężczyzn: jakie występują najczęściej?

Bardzo często u mężczyzn spotkać się można z niedoczynnością tarczycy związaną z produkcją zbyt małych ilości hormonów tarczycy. Co prawda częściej tego rodzaju zaburzenia występują u kobiet (ponad 5% populacji), ale również u mężczyzn występuje ta choroba dość często – u ponad 1% populacji. W tym znacznie częściej chorują mężczyźni starsi tj. po 60 roku życia.

Niedoczynność tarczycy: objawy i leczenie

 • To przede wszystkim zaparcia oraz problemy z wypróżnieniem
 • Przyrost masy ciała
 • Zaburzenia pamięci
 • Ciągła depresja, zmęczenie i senność
 • Mocne uczucie zimna, które powinno być szczególnie obserwowane u mężczyzn (ponieważ to oni najczęściej nie odczuwają zimna w tak szybki sposób, jak kobiety: częściej jest im „ciepło”).

Niedoczynność tarczycy leczy się z pomocą farmakoterapii podając brakując hormony. Regularne przyjmowanie leków może pomóc w polepszeniu stanu zdrowia przez przyspieszyć powrót prawidłowych funkcji tarczycy w organizmie.

Nadczynność tarczycy: zgoła inne objawy

W nadczynności tarczycy występują odwrotne objawy do jej niedoczynności. Najczęściej chory traci na wadze i jest nadwrażliwy na ciepło. Występuje również nadmierna potliwość. U kobiet częściej również występuje nerwowość i drażliwość, a także częste kołatanie serca. Mężczyźni mogą doświadczać również osłabienia mięśni, drżenia rąk i duszności.

Autoimmunologiczne choroby tarczycy

To wymienione wcześniej choroby takie, jak Hashimoto czy choroba Gravesa i Basedowa. Hashimoto ponownie częściej występuje wśród kobiet, które chorują około 10-20 razy częściej niż mężczyźni. Co jednak warto wiedzieć: częściej chorują osoby należące do tej samej rodziny, a więc choroba ma również swoje podłoża genetyczne.

 

tarczyca choroby tarczycy u mężczyzn objawy tarczycy u mężczyzn tarczyca objawy tarczyca leczenie
Komentarze
Dodano: 20 Kwiecień 2020
Autor: Krystian
Ocena:
Witam nam pytanie moje nazwisko krystian od 2 miesięcy boli mnie szyja tak jak by gardło ale mam tez duszności nie wiem czy to tarczyca nieraz przechodzi i znów boli nawed jak spożywa posiłek to jest trudno przełknąć proszę o radę dzjenkuje
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 368 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach