45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Choroby tarczycy - dlaczego warto wdrożyć odpowiednią dietoterapię?

Choroby tarczycy - dlaczego warto wdrożyć odpowiednią dietoterapię?Choroby tarczycy - dlaczego warto wdrożyć odpowiednią dietoterapię?

Każdy z nas posiada swoistą, unikalną broń jaką jest układ odpornościowy. Jeżeli funkcjonuje on w odpowiedni sposób to zwalcza szkodliwe czynniki z zewnątrz takie jak wirusy, grzyby czy bakterie i dąży do utrzymania zdrowej kondycji organizmu. Jednak co w przypadku kiedy układ immunologiczny zacznie się mylić? Wtedy zamiast atakować szkodliwe patogeny, zaczyna atakować własne tkanki. Wynikiem takiego zachowania są choroby immunologiczne, między innymi popularne dziś choroby tarczycy.

Tarczyca jest gruczołem odpowiedzialnym za wydzielanie hormonów wpływających na metabolizm i gospodarkę elektrolitową organizmu. Coraz częściej zwraca się uwagę, na ogromną rolę dietoterapii w walce z chorobami tarczycy. Ważna jest eliminacja czynników prozapalnych oraz pomoc w uruchomieniu procesów leczniczych.

  • Co jeść przy chorej tarczycy?

  • Na co wpływa chora tarczyca?

Choroby tarczycy na co wpływają?

Choroby tarczycy wzmagają ryzyko wystąpienia innych dolegliwości takich jak cukrzyca, choroby sercowo – naczyniowe, osteoporoza, celiakia i otyłość. Można je zmniejszyć poprzez wdrożenie indywidualnie dobranej diety. 

Chora tarczyca może wykazywać nadczynność lub niedoczynność. W przypadku niedoczynności obserwuje się wzrost tkanki tłuszczowej, spadek zawartości wody, masy mięśniowej, tempa przemiany materii oraz zaparcia. Nadczynność natomiast charakteryzuje się tendencją do redukcji masy ciała, spadkiem tkanki tłuszczowej i biegunką.

W obydwu jednostkach obserwuje się niedobór żelaza, cynku, jodu i selenu, które warto zwiększyć w diecie. Makroskładnikiem, który wpływa bezpośrednio na wzrost tempa matabolizmu jest białko, które w przypadku choroby zaleca się przyjmować w większej dawce niż zalecane dzienne spożycie. Bardzo ważnym elementem jest zadbanie o dostarczanie z dietą ważnych makroskładników takich jak witaminy A, C, B6, B5 i B1 oraz składników mineralnych: fosforu, magnezu, potasu, sodu i chromu.

Na co zwrócić uwagę?

Oprócz odpowiednio zbilansowanej diety warto wykluczyć z niej związki antyodżywcze, które mogą występować w produktach wartościowych, np. orzechach i roślinach strączkowych, czy roślinach krzyżowych takich jak brokuł czy kapusta. Należy ograniczyć spożycie warzyw z zawartością tych substancji, nie zaleca się jednak całkowitego ich odstawienia ze względu na inne wartości odżywcze. W tym celu należy je specjalnie przygotować, tzn. rekomenduje się moczenie orzechów, a także nasion roślin strączkowych przez około 12 godzin oraz poddawanie obróbce termicznej co wpływa na eliminację szkodliwych substancji nawet w 30%.

W chorobach tarczycy ważnym jest, aby zwiększyć podaż przeciwzapalnych kwasów omega 3 i antyoksydantów.

niedoczynność tarczycy nadczynnosć tarczycy choroby autoimmunologiczne choroby tarczycy dietoterapia
Komentarze
Dodano: 13 Wrzesień 2016
Autor: Renata
Ocena:
Jakie badania nalezy wykonać aby sprawdzić kondycję tarczycy? Wiem jedynie o TSH.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach