45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Choroby skóry: 5 najczęściej występujących chorób, ich objawy i możliwości rozpoznania!

Choroby skóry: 5 najczęściej występujących chorób, ich objawy i możliwości rozpoznania!Choroby skóry: 5 najczęściej występujących chorób, ich objawy i możliwości rozpoznania!

Choroby skóry nazywane są również dermatozami. Są to najbardziej nieprzyjemne choroby z tego względu, że zazwyczaj  ich objawy są mocno nieestetyczne i mogą wpływać na samopoczucie osoby chorującej mocno zmieniając jej wygląd. Zazwyczaj łączą się z nieprawidłowym „działaniem” gruczołów potowych oraz łojowych mieszków włosowych. Wart poznać najpopularniejsze z nich, aby móc lepiej i dokładniej zastosować znane metody leczenia.

  • Jakie są choroby skóry?

  • Jak leczyć choroby skóry?

Choroby skóry: problemy Polaków

Na 38 milionów Polaków aż 5 milionów choruje na różnego rodzaju choroby skóry. A to tylko statystyki dotyczące obecnie chorych osób, bez wzięcia pod uwagę osób, które chorowały na choroby skóry w przeszłości. Według kolejnych statystyk właściwie, co trzeci Polak ma problemy z chorobami skóry obecnie lub miał w przeszłości. To pokazuje, jak wielki jest to w Polsce problem!

Choroby skóry: jakie diagnozuje się najczęściej?

  1. Wypryski i zapalenie skóry: choroby tego typu dotyczą aż 10,3% wszystkich chorych
  2. Trądzik skórny: to problem, z którym styka się aż 5% wszystkich chorych na choroby skóry
  3. Grzybica skóry i paznokci: to choroba, która znajduje się w pierwszej trójce najczęściej występujących w Polsce
  4. Pokrzywa i łuszczyca: choroby te dotykają około 3% wszystkich chorych
  5. Reakcje polekowe: są to również jedne z najczęstszych chorób skórnych u Polaków. Mogą być związane z alergiami skórnymi

Jakie choroby skóry możemy rozróżnić?

Istnieje bardzo wiele różnorodnych chorób skóry. Wśród nich jednymi z najpopularniejszych są te o pochodzeniu bakteryjnym (jak czyrak czy róża) ale również o pochodzeniu grzybiczym (grzybice skóry i paznokci). Należy również pamiętać o tym, że do chorób skórnych zalicza się także choroby pasożytnicze (np. wszawica jest jedną z takich chorób).

Występujące na skórze brodawki to również objaw choroby skóry. Powstają one w wyniku zarażenia wirusowego. Występują także choroby autoimmunologiczne, ale niezwykle rzadko. Częściej chorujemy na różnego rodzaju alergie skórne czy choroby wywołane czynnikami fizykalnymi (wśród nich często zdarzają się fotodermatozy, pokrzywki, wypryski kontaktowe, czy atopowe zapalenie skóry). Najgroźniejszą chorobą skóry jest rak skóry.

Jak leczyć?

Ze względu na wiele różnych objawów, ale często do siebie podobnych, choroby skóry należy leczyć w oparciu o opinię i diagnozę lekarską. Tylko w ten sposób można odpowiednio chorobę zdiagnozować oraz znaleźć najlepsze metody leczenia w danym przypadku. Jakichkolwiek objawów skórnych nie wolno lekceważyć, ponieważ mogą one świadczyć o groźnych chorobach,  których leczenie będzie skuteczniejsze, jeśli zostaną one odpowiednio wcześnie wykryte.

choroby skóry częste choroby skórne choroby skóry objawy jaka to choroba skóry jak leczyć choroby skóry

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach