45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Choroby serca- powszechny problem XXI wieku?

Choroby serca- powszechny problem XXI wieku?Choroby serca- powszechny problem XXI wieku?

Mówi się o chorobach serca jako o chorobach cywilizacyjnych. Nie są one już jednostkowymi przypadkami, problem dotyczy ogromnej części społeczeństwa, a to znak, że nie należy tego bagatelizować. Głównie dlatego, że serce jest jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Dlatego właśnie trzeba o nie dbać.

Serce umiejscowione jest na samym środku naszej klatki piersiowej, a z prawej strony ustępuje miejsca lewemu płucu. Stąd też powszechne, błędne mniemanie, że znajduje się ono wyłącznie po lewej stronie. Reaguje ono na wszystkie nasze stany emocjonalne, od radości, euforii i zakochania, po rozpacz i zdenerwowanie. W takich przypadkach zwielokrotnia się częstotliwość jego bicia po to, aby dostarczyć do komórek więcej tlenu.

  • Co to jest zawał serca?

  • Co powoduje miażdżyca?

Jedną z najczęściej występujących chorób, zaliczoną już do grona cywilizacyjnych, jest miażdżyca. Może ona doprowadzić do niedokrwienia narządów wewnętrznych wskutek uszkodzenia ścian tętnic, a w konsekwencji ich zwężenia. Przyczyny tej choroby nie zostały jeszcze do końca rozpoznane. Z pewnością ma na nią wpływ niewłaściwy tryb życia, nieprawidłowe odżywianie się.

Coraz częściej słyszymy także o przypadkach zawału serca. Najczęściej dotyczy on osób powyżej 40. roku życia. Narażone są na niego osoby, które palą papierosy, mają nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, podwyższony cholesterol, bądź przypadki zawału serca zdarzały się o innych osób w rodzinie. Zawał serca jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci. Bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoznanie go. Zwykle głównym objawem są duszności i ból w klatce piersiowej, który może potrwać ok. 20 minut. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, lub wezwać pogotowie.

Przy problemach z mięśniem sercowym trzeba też zwrócić uwagę na wady wrodzone oraz obciążenia genetyczne. Bardzo często są one niewykryte w pierwszych latach życia, a odbijają się na naszym zdrowiu dużo później. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania. Objawy widoczne "gołym okiem" mogą się okazać ostatnim dzwonkiem, by zacząć się leczyć.

Z wiekiem nasze serce jest coraz słabsze, więc jeszcze bardziej należy o nie dbać. Naukowcy dowiedli, że np. na nadciśnienie tętnicze choruje ponad 50% osób powyżej 65. roku życia. Jest to naturalna kolej rzeczy, gdyż im jesteśmy starsi, tym ciśnienie bardziej się podnosi, ale przyczyny leżą też w naszym trybie życia. Otyłość jest także bardzo częstą jego przyczyną.

Obecnie występuje ogromna ilość czynników zewnętrznych, za sprawą których nasze serce zaczyna chorować i nie jest już tak sprawne.  Przede wszystkim szkodzi mu nadmierny stres. Im jest on częstszy i im dłużej trwa tym gorzej. Dokładając do tego nieprawidłową dietę, stosowanie używek takich jak alkohol i papierosy przyczyniają się bardzo szybko do obniżenia sprawności tego najważniejszego mięśnia.

Aby skutecznie radzić sobie z tego typu problemami trzeba najpierw zauważyć, że z naszym sercem jest coś nie tak. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na następujące objawy:

- pojawiające się duszności spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym,

- częste, długotrwałe zmęczenie,

- nudności, omdlenia, utraty przytomności,

- przyspieszone bicie serca, tzw. kołatanie,

- obrzęki stóp, obrzęki pod oczami,

- sina skóra

- ból klatki piersiowej.

Przy występowaniu tego typu objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza specjalisty, czyli kardiologa. Wskazane jest, aby osoby po 40. roku życia robiły to kontrolnie, co najmniej raz w roku. Trzeba także pamiętać o regularnym, samodzielnym mierzeniu ciśnienia krwi. Bagatelizowanie wymienionych objawów może w końcu przyczynić się do zawału serca, a ten nawet do śmierci.

Żeby zawczasu zadbać o swoje serce nie wolno zapominać o regularnych ćwiczeniach. Nie powinny one zbytnio forsować organizmu. Wskazane są spacery na świeżym powietrzu. Zmniejszenie stresu jest również bardzo wskazane. Warto wzbogacić też naszą dietę o owoce i warzywa oraz ryby, które zawierają nienasycone tłuszcze, witaminy i inne składniki odżywcze. Warto zatroszczyć się o swoje serce już dziś, zanim będzie za późno.

serce cholesterol zawał choroby serca

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach