44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 920 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty

Choroby neurologiczne i ich rodzaje

Choroby neurologiczne i ich rodzajeChoroby neurologiczne i ich rodzaje
Choroba neurologiczna spowodowana jest nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. W skład tej grupy wchodzi wiele różnych schorzeń od bardziej poważniejszych jak udar mózgu czy stwardnienie rozsiane po mniej poważne jak przewlekłe bóle głowy. Udowodniono, iż prawidłowa dieta w czasie leczenia neurologicznego znacznie wpływa na poprawę stanu zdrowia pacjenta.
 

O chorobach neurologicznych mówi się w momencie występowania zaburzeń ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. W ich obszar wchodzą jak już wspomniano mniej groźne choroby jak i te nieuleczalne, które na stałe wymagają wsparcia osób trzecich. Przyczyny tych chorób są bardzo różne, czasem do końca nieznane.

Choroba Huntingtona, rdzeniowy zanik mięśni, przepuklina oponowo-rdzeniowa oraz migreny są wywołane przez wady wrodzone i uwarunkowania genetyczne. Udar mózgu powodowany jest przez zaburzenia układu krążenia. Stwardnienie rozsiane oraz zespół Guilliana-Barrego wynika z zaburzenia układu odpornościowego. Choroba Parkinsona, Alzheimera oraz Creutzfeldta-Jakoba powstają w wyniku zwyrodnieniowych chorób układu nerwowego. Przyczyną zapalenia opon mózgowych są infekcje takie jak wirusy, grzyby czy bakterie. Z nadal niewyjaśnionych powodów powstaje padaczka, klastrowy ból głowy czy encefalopatia wątrobowa.

 

Częste choroby neurologiczne

Do popularnych schorzeń neurologicznych klasyfikowane są udary mózgu oraz choroby neurodegeneracyjne, które powiązane są ze zmianami neurologicznymi w mózgu, tak ma to miejsce w przypadku choroby Alzheimera czy Parkinsona. Z tymi chorobami zmagają się najczęściej osoby po 65 roku życia. W gronie częstych dolegliwości neurologicznych zalicza się stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, neuropatie, zespoły rwy kulszowej czy rdzeniowy zanik mięśni.

Wśród dzieci wyróżnia się głównie padaczkę, mózgowe porażenie dziecięce, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub rozszczep kręgosłupa. Choroby neurologiczne u dzieci najczęściej są spowodowane zaburzeniami, które pojawiły się w okresie płodowym bądź okołoporodowym. Leczeniem tych chorób zajmują się lekarze będący specjalistami w dziedzinie neurologii. Mowa tutaj o neurologach, którzy profesjonalnie podchodzą do każdego pacjenta, rozpoczynając od dogłębnego wywiadu, badań, diagnozy poprzez leczenie. Takie podejście jest praktykowane np. w https://onkolmed.pl/poradnia-neurologiczna.

Symptomy zaburzeń neurologicznych

Do powszechnych objawów zaburzeń neurologicznych można przypisać częste bóle głowy, zawroty głowy i omdlenia, zaburzenia widzenia, ograniczenie pola widzenia, zaburzenia mowy, problemy z koncentracją, uczucie mrowienia czy drętwienia w kończyna czy trudności z motoryką.

Dieta w zaburzeniach neurologicznych

Dbanie o właściwą dietę jest kluczowe w leczeniu neurologicznym. Pozwala ona na szybszy powrót do zdrowia oraz pozytywnie wpływa na pracę mózgu i układ sercowo-naczyniowy. Osoby, które stale leżą muszą dbać o zdrowe odżywianie, gdyż przeciwdziała ona wystąpieniu odleżyn i przyśpiesza gojenie ran.

częste choroby neurologiczne symptomy zaburzeń neurologicznych dieta w zaburzeniach neurologicznych rodzaje chorób neurologicznych choroby neurologiczne u dzieci

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 561 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 920 produktów w 209 kategoriach