45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Chłopięcy problem – stulejka. Jak pielęgnować niemowlę, aby jej uniknąć?

Chłopięcy problem – stulejka. Jak pielęgnować niemowlę, aby jej uniknąć?Chłopięcy problem – stulejka. Jak pielęgnować niemowlę, aby jej uniknąć?

Stulejka to dość krępująca przypadłość, która spotyka aż od 8 do 12 % nieobrzezanych mężczyzn na całym świecie. Jest najczęściej występującą nieprawidłowością w budowie penisa, która uniemożliwia ściągnięcie napletka. Nie jest to niebezpieczne dla zdrowia lub życia, ale stulejka z pewnością nie powinna zostać zlekceważona.

  • Co to jest stulejka?

  • Jak zapobiegać stulejce?

Za stulejkę uważa się również stan, w którym napletek można ściągnąć do worka zażołędnego, ale podczas erekcji pojawia się ból i ucisk. Często towarzyszy temu za krótkie wędzidełko, które często powoduje problem z odprowadzaniu napletka, albo przyczyniać się do wyginania główki prącia w dół w trakcie wzwodu.

Przyczyny stulejki

Kiedyś uznawano ją za wadę wrodzoną, jednak teraz wiadomo, że zwykle jest ona nabyta. Tego typu problem objawia się zarówno u niemowlaków, jak i osób dorosłych, a nawet u ludzi w wieku starczym. Do najczęstszych przyczyn powstawania stulejki zaliczamy:

  • Nieodpowiednią pielęgnację niemowlęcia,
  • Stany zapalne – żołędzi, napletki lub cewki moczowej,
  • Komplikacje cukrzycowe,
  • Złe nawyki higieniczne, niewłaściwa higiena.

Czym skutkuje?

Niestety, stulejki nie można zignorować, gdyż powoduje wiele nieprzyjemnych komplikacji zdrowotnych. Wiele osób cierpiących z tego powodu, nie może prowadzić właściwego życia seksualnego, ponieważ odczuwają ból przy każdej próbie współżycia (utrudnia to niemożność odprowadzenia napletka). Ściąganie napletka na siłę może skutkować tym, że uwięźnie on w rowku żołędnym, co wymaga interwencji chirurga, ponieważ grozi to martwicą prącia.

W przypadku stulejki całkowitej, mężczyzna nie może utrzymywać prawidłowej higieny intymnej, ponieważ nie usuwa wydzieliny znajdującej się pod napletkiem (mastki). Powoduje to częste stany zapalne cewki moczowej, prostaty i całych dróg moczowo-płciowych. Co więcej, stulejka częściowa lub całkowita ma tendencję do powiększania się, ponieważ w wyniku prób ściągnięcia napletka lub erekcji powstają mikropęknięcia powodującego coraz mocniejsze zwężanie jego ujścia.

Oczywiście kolejnym problemem, jest kwestia psychiki mężczyzny, który czuje się wyobcowany i zawstydzony swoim problemem – zwłaszcza jeśli mowa o nastolatkach i młodych mężczyznach. Właśnie dlatego ważne jest, aby problem ten leczyć już w wieku dziecięcym.

 Jak zapobiegać stulejce u chłopców już od najmłodszych lat?

  1. Do ukończenia pierwszego roku życia nie powinno się odsuwać napletka dziecka. Przez pierwsze miesiące mastka sklejające napletek musi samoistnie się wymywać i rozpuszczać. Główne zabiegi higieniczne w tym okresie to tylko codzienne kąpiel, obmywanie prącia z zewnątrz, a także dbanie o to, aby resztki kału nie dostały się w te okolice.
  2. Po ukończeniu pierwszego roku, w czasie kąpieli (co dwa, trzy miesiące) próbujemy ściągać chłopcu napletek. Należy jednocześnie uważać, aby robić to bardzo delikatnie. Jeśli uda się ściągnąć do końca, wymywamy go dokładnie z resztek mastki.
  3. Jeśli do 3 roku życia nie można ściągnąć napletka, konieczna jest wizyta u urologa lub chirurga dziecięcego. Tylko lekarz może podjąć próbę odklejenia, lub zaproponować leczenie chirurgiczne. Każdy z tych zabiegów jest wykonywany ze znieczuleniem. Czasami konieczne jest smarowanie maścią ze sterydami, jednak nie daje to gwarancji pełnego wyleczenia.
  4. Gdy pojawi się stan zapalny, bez względu na wiek chłopca należy udać się do urologa albo chirurga. Rozpoznamy go po zaczerwienieniu i opuchnięciu prącia.
pielęgnacja niemowląt higiena intymna stulejka stulejka objawy stulejka higiena higiena niemowlaka co to jest stulejka stulejka u dziecka
Komentarze
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Agata
Ocena:
A ja czytałam gdzieś, że powinno się go delikatnie odciągać już na początku, choć lekarz mówił własnie, żeby nic nie kombinować.
Odpowiedź
Dodano: 12 Maj 2016
Autor: Milena
Ocena:
Jako świeżo upieczona mama zdrowego Jasia, pierwszego syna z ciekawością przeczytałam ten artykuł i chyba już teraz nie popełnię żadnych błędów.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach