45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Cała prawda o kawie. Czy jest niezdrowa?

Cała prawda o kawie. Czy jest niezdrowa?Cała prawda o kawie. Czy jest niezdrowa?

Kawa budzi wiele kontrowersji – jedni czują się po niej pobudzeni, innych usypia, w dodatku nie do końca wiemy jaki ma wpływ na nasz organizm. Zastanawiamy się: czy kawa jest zdrowa, czy jednak szkodzi? Doniesienia na temat tego aromatycznego napoju są różne, stąd tak wiele sprzecznych opinii na jego temat. Naukowcy odkryli niedawno, skąd te rozbieżności w ocenie kawy i jakie naprawdę są jej właściwości.

Wpływ kawy na zdrowie długo dzielił naukowców. Z jednej strony słyszymy, że ma działanie przeciwnowotworowe, z drugiej, że może powodować raka, albo choroby układu krążenia i nadciśnienie, aby potem znów okazało się, że jednak na ten układ krążenia oddziałuje dobrze…

  • Czy kawa jest zdrowa?

  • Jaką kawę pić?

Wszystko zależy od organizmu

Sprzeczności w ocenie kawy biorą się stąd, że jej wpływ na organizm jest zależny od genów. Według badań prof. Ahmeda El-Sohemy z Toronto to właśnie genetyka decyduje o tym, jak szybko metabolizujemy kawę. Właśnie dlatego u jednych osób powoduje ona przyspieszone bicie serca czy dygotanie rąk, albo po prostu wzrost energii, a u innych jej spadek, a nawet chęć na drzemkę.

Według badań profesora, wypijanie czterech lub większej ilości filiżanek kawy dziennie zwiększa ryzyko zawału aż o 36%, jednak tylko u osób trawiących kawę wolniej. W związku z tym na osoby szybko metabolizujące kawę, wpływa ona pozytywnie – obniża ryzyko zawału, działa przeciwnowotworowo itd., zaś te przetwarzające ten napój wolniej, nie dostarczają organizmowi tego co w kawie najzdrowsze, czyli polifenole i antyoksydanty. Wynika z tego, że kawa nie jest dla każdego – trzeba obserwować swój organizm, aby dowiedzieć się, jaki będzie jej wpływ.

Która kawa jest najzdrowsza?

Jednak kawa kawie nierówna, ponieważ niektóre pobudzają, a inne mogą zaszkodzić zdrowiu. Aby mieć pewność, że dostarczamy sobie tylko to, co najlepsze, trzeba wiedzieć, która z nich ma pozytywny wpływ na organizm.

  • Kawa rozpuszczalna – łatwa i szybka w przygotowaniu, nie zostawia fusów, nie wymaga używania ekspresów czy młynków. Jednak posiada dwie zasadnicze wady: po pierwsze nie pobudza tak dobrze jak arabica, a po drugie (i ważniejsze) posiada rakotwórczą substancję – ochratoksynę A. Jest to substancja produkowana przez pleśń, która może uszkodzić układ odpornościowy i nerki.
  • Kawa parzona – kawa powstała poprzez zalanie fusów wodą również nie pozostaje bez wpływu na organizm, ponieważ powstała z nich zawiesina może działać podrażniająco na żołądek i wątrobę, a wypijanie takiej kawy na czczo może stać się przyczyną wrzodów żołądka.
  • Kawa z ekspresu ciśnieniowego – świeżo mielone ziarna kawy pozostają w wodzie krótko, dlatego niewiele szkodliwych substancji przedostaje się do napoju. Ułatwia koncentrację, podnosi ciśnienie i przyspiesza metabolizm. Kawa z takiego ekspresu jest więc najzdrowszą opcją. Pijąc nie więcej niż 4 filiżanki dziennie nie szkodzimy swojemu zdrowiu, oczywiście pod warunkiem, że nie mamy problemów z nadciśnieniem. Kawy powinny unikać także kobiety w ciąży i karmiące matki.
nadciśnienie kofeina kawa
Komentarze
Dodano: 20 Wrzesień 2016
Autor: Donata
Ocena:
Czyli kawa z ekspresu wygrała? Mam ekspres ale jakoś nigdy nie mam czasu z niego skorzystać.
Odpowiedź
Dodano: 29 Sierpień 2016
Autor: Martyna
Ocena:
Uważam, że jak wszystko nawet kawa z umiarem nie jest zła.
Odpowiedź
Dodano: 18 Sierpień 2016
Autor: Karola
Ocena:
Czyli kawa jest zła? No nie wiem ja piję szklaneczkę dziennie i jak do tej pory jest spoko.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach