45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Cała prawda o artretyzmie. Poznaj najczęściej powtarzane mity!

Cała prawda o artretyzmie. Poznaj najczęściej powtarzane mity!Cała prawda o artretyzmie. Poznaj najczęściej powtarzane mity!

Schorzenia stawów to bardzo powszechna dolegliwość. Na artretyzm cierpią ludzie na całym świecie, nic więc dziwnego, że przez lata narosło wokół tej choroby wiele mitów. Pierwsze objawy to poranna sztywność stawów, ich ból i obrzęk. Czasami przy tym etapie występuje brak apetytu, ogólne znużenie, nocne poty, bezsenność, gorączka, czy szybkie męczenie się.

Jak widać, artretyzm to nie taka łatwa sprawa. Z czasem stawy ulegają deformacji. Schorzenie to może dotyczyć jednego stawu, albo całego organizmu. Ból i obrzęk to nie wszystko – z czasem stawy ulegają coraz większemu usztywnieniu. Wyróżnia się nawet sto pięćdziesiąt form artretyzmu, a najbardziej charakterystyczne odmiany to dna moczanowa, osteoartretyzm i reumatoidalne zapalenie stawów.

  • Co to jest artretyzm?

  • Co na artretyzm?

Mit nr 1

Dieta składająca się z warzyw pogarsza objawy artretyzmu. Wiele osób uważa, że niektóre spożywane przez nas produkty spożywcze mogą pogarszać przebieg choroby i pogłębiać ją. Zaprzeczają temu lekarze i naukowcy, którzy zgodnie twierdzą, że opinia, iż oberżyna, pomidory, ziemniaki czy pieprz, mają obecnie w sobie zbyt dużo chemii, w związku z czym zabija się obecny w nich wapń i magnez.

Te składniki mineralne są konieczne do produkcji płynu wewnątrzstawowego. Naukowcy zaprzeczają opinii, jakoby dieta warzywna była szkodliwa, wręcz przeciwnie – zdrowa, świeża żywność pełna witamin będzie działać z korzyścią dla naszego zdrowia.

Mit nr 2

Artretyzm to choroba ludzi w podeszłym wieku. To również nieprawda, ponieważ choroba ta może dotyczyć osób w każdym wieku, nawet dziecka. Według statystyk, nawet więcej niż dwie trzecie osób cierpiących na to schorzenie mają mniej niż 65 lat. Co więcej, jedno na 250 dzieci boryka się z artretyzmem.

Mit nr 3

Sport nie pomaga, może tylko pogorszyć stan chorego. Wielu pacjentów unika ruchu z obawy o pogorszenie swojego stanu. Jednak osoby bezczynnie siedzące na kanapie są o wiele bardziej narażone na ból, niż te, które starają się regularnie ruszać. Chorzy, którzy rezygnują z aktywności fizycznej sprawiają, że ich mięśnie tracą swoją siłę, ze względu na co kości stają się bardziej cienkie i mniej wytrzymałe. Zakres ruchu stawów również się pogarsza. Zdecydowanie lepiej uprawiać sport – ruch zwiększa przepływ płynu stawowego odżywiającego tkankę chrzęstną.

Mit nr 4

Nie ma sposobu na leczenie artretyzmu. Chociaż prawdą jest, że choroba nie jest uleczalna, jednak współczesna medycyna zna wiele metod łagodzenia jej objawów. Do walki z artretyzmem skutecznie stosuje się osiągnięcia medycyny tradycyjnej czy ajurwedyjskiej, a także glukozamina, która korzystnie oddziałuje na układ chrzęstny. Nawet codzienne wypijanie kubka ciepłej wody z cynamonem i miodem wspomaga łagodzenie symptomów.

bóle stawów stawy artretyzm mity o artretyzmie
Komentarze
Dodano: 17 Październik 2016
Autor: majtek
Ocena:
aktywność fizyczna jest zawsze wskazana, ja tak przynajmniej uważam
Odpowiedź
Dodano: 22 Maj 2016
Autor: Julia
Ocena:
No właśnie nie tylko, mojej przyjaciółce, która ma 41 lat też to ostatnio zdiagnozowano. Trochę się podłamała i musiałam ją pocieszać.
Odpowiedź
Dodano: 08 Maj 2016
Autor: Renata
Ocena:
Ja też myślałam, że artretyzm to dolegliwość związana z podeszłym wiekiem, a tu okazuje się, że nie tylko.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach