45 387 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

By dobry wzrok służył ci jak najdłużej... Sprawdź jak dbać o swoje oczy!

By dobry wzrok służył ci jak najdłużej... Sprawdź jak dbać o swoje oczy!By dobry wzrok służył ci jak najdłużej... Sprawdź jak dbać o swoje oczy!

W porównaniu z wytężoną pracą, jaką każdej doby wykonuje zmysł wzroku, nie wiele poświęcamy mu uwagi. Rano, gdy podnosimy powieki, zyskujemy automatycznie zdolność widzenia. By dobry wzrok służył nam przez długie lata starajmy się wprowadzić kilka zmian, które pomogą jak najdłużej go zachować.

 • Jak dbać o wzrok?

 • Co psuje wzrok?

Charakter pracy, bądź hobby nierzadko zmusza nas do wytężania tego narządu. Na szczęście możemy ułatwić życie naszym oczom.

Co psuje nasz wzrok?

Pogarszanie wzroku najczęściej dotyczy: kierowców, osób pracujących przy komputerze, spędzających długie godziny w ciągu dnia przed telewizorem, ludzi starszych, którym nie obca jest jaskra, miażdżyca, nadciśnienie, bądź cukrzyca. Ponadto kondycji wzroku nie sprzyja złe odżywianie, szczególnie ubogie w witaminy, spędzanie wielu godzin na pełnym słońcu lub czytaniu, kolekcjonowanie znaczków czy monet. Narażone są osoby odczuwające pogorszenie ostrości widzenia, zmęczenie wzroku oraz studenci i uczniowie.

Rady dobre dla wzroku

 • Oświetlenie w pomieszczeniach powinno być rozproszone, ani za słabe, ani zbyt mocne.
 • W trakcie nauki lub czytania światło powinno dochodzić z boku i nieco z tyłu.
 • Kiedy pracujemy przed komputerem swobodnie trzymajmy głowę nad tułowiem, zamiast pochylać ją do przodu.
 • Zachowajmy chociaż 20-centymetrowy dystans oczu od monitora.
 • Nie zapominajmy o 5-minutowych przerwach, raz na godzinę pozwólmy odpocząć oczom.
 • Tak często, jak to możliwe kieruj wzrok poza obszar komputera, najlepiej gdzieś w dal.
 • Nie siedź zbyt blisko telewizora.
 • Nie zapominajmy czasem mrugać, ani kierować wzrok poza ekran. Dzięki mruganiu oczy są lepiej nawilżone.
 • Gdy na zewnątrz jest słonecznie, pamiętajmy o okularach przeciwsłonecznych, gdyż zbyt silne światło słoneczne jest zdolne uszkodzić siatkówkę oka. Okulary ochronne odbijają promienie UV.

Dieta dla oczu

Samo odżywianie, choćby najbardziej zasobne w witaminy i antocyjany nie zastąpi higienicznego stylu życia. Jednakże w połączeniu z wypoczynkiem zdrowa dieta jest najlepszym wyborem. Starajmy się do codziennych posiłków wkomponować czarne porzeczki, jeżyny, czarny bez, aronię, maliny, winogrona, kwiat bławatka i malwy czarnej, bakłażany i czerwoną kapustę.

Idealnie byłoby spożywać borówkę czernicę, czyli czarną jagodę. Dostarczy nam cennych antocjanów, które wzmacniają ściany naczyń włosowatych, a ponadto działają przeciwzapalnie, dlatego są niezastąpione w oftalmologii, czyli w usprawnianiu ukrwienia w obrębie tęczówki oka. Zabezpieczają oczy przed wolnymi rodnikami i zwiększają stopień regeneracji rodopsyny będącej barwnikiem odpowiedzialnym za widzenie. Czarne jagody przyczyniają się do poprawy widzenia nocnego i ułatwiają przywrócenie ostrości widzenia.

zdrowe oczy wzrok oczy zdrowy wzrok zmęczony wzrok jak dbać o oczy jak zachować dobry wzrok pogorszenie widzenia zmęczenie oczu

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 387 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach