Borówka amerykańska znana jest na całym świecie ze swoich cennych właściwości leczniczych. Chroni wzrok, wzmacnia serce, zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów, a nawet oczyszcza organizm z toksyn. Pochodzi jak sama nazwa wskazuje z Ameryki Północnej, ale z powodzeniem można ją uprawiać również w Polsce. Jakie dokładnie walory posiada borówka?
Jakie właściwości ma borówka amerykańska?
Jak spożywać borówki amerykańskie?
Wartości odżywcze
Borówka amerykańska jest bogatym źródłem witamin i minerałów. Zawiera witaminy A,B,C,E oraz PP, a także potas, cynk, selen, magnez, miedź, wapń, żelazo oraz niezwykle dużą ilość antyoksydantów. Borówka to owoc o dużym stężeniu składników odżywczych i niskiej kaloryczności dlatego jest wręcz idealnym produktem dietetycznym.
Borówka amerykańska chroni przed rakiem. To wysoka zawartość antyoksydantów i antocyjanów powoduje, że borówka amerykańska jest pomocna w walce nowotworami. Kwas elganowy znajdujący się w borówce zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów przewodu pokarmowego, wątroby oraz płuc. Zawiera również kwas foliowy, który przeciwdziała rozwojowi raka macicy. Fitoestrogeny powstrzymują rozwój tzw. nowotworów hormonozależnych czyli nowotworów tarczycy, piersi.
Poprawia wzrok
Borówka ma pozytywy wpływ na poprawę wzroku. Spożywanie tego owocu szczególne zalecane jest pilotom, kierowcom oraz osobom, które długie godziny spędzają przed monitorem komputera czy telewizora. Antocyjany (składnik borówki) ma działanie regeneracyjne, a witamina A jako antyoksydant zwalcza wolne rodniki pogarszające widzenie. Borówka dodatkowo wzmacnia fotoreceptory oczu wyostrzając wzrok o zmierzchu. Nakładane na oczy kompresy z borówek poprawiają mikrokrążenie w gałce ocznej oraz pomagają w ukrwieniu tęczówki.
Borówka także bardzo pomocna w leczeniu schorzeń siatkówki oka oraz zaćmy.
Usprawnia pracę przewodu pokarmowego
Owoce borówki zawierają cenne związki działające przeciwbiegunkowo, a nawet związki niszczące bardzo szkodliwe szczepy E.Coli, które bywają odporne na leki. Borówka wspomaga pracę jelit i całego przewodu pokarmowego. Zawarte w niej garbniki wzmacniają błony śluzowe jelita, błonnik bierze czynny udział w usuwaniu z organizmu szkodliwych substancji.
Walczy z chorobami serca
Błonnik pełni jeszcze inną funkcję. Razem z fitoestrogenem obniża poziom złego cholesterolu oraz zwiększa poziom tego dobrego. Oba składniki spowalniają procesy rozwojowe miażdżycy i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób sercowo – naczyniowych.
Opóźnia procesy starzenia
Wymienione już antocyjany pozytywnie działają na skórę. Zwalczają wolne rodniki przez co w sposób bezpośredni hamują uwidacznianie się zmarszczek. Osoby spożywające systematycznie borówki amerykańskie mogą pochwalić się lepszym wyglądem swojej skóry, a także lepszą kondycją fizyczną oraz pamięcią i koncentracją.
Jak je spożywać?
Borówka amerykańska jest odporna na niskie temperatury, nie traci swoich walorów odżywczych dlatego można ją w powodzeniem przechowywać w zamrażalniku. Najlepiej jednak smakuje na surowo jako owoc świeży. Suszone borówki zachowują już tylko niecałe 80 proc. składników odżywczych, a poddawane np. gotowaniu tracą większość swoich cennych wartości leczniczych. Działanie prozdrowotne borówki amerykańskiej jest zatem nieprzecenione. Jej skuteczność w profilaktyce wielu chorób jest udowodniona przez specjalistów.
Co o tym sądzisz?