45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Borelioza u dzieci - objawy, etapy rozwój choroby i sposoby leczenia boreliozy

Borelioza u dzieci - objawy, etapy rozwój choroby i sposoby leczenia boreliozy Borelioza u dzieci - objawy, etapy rozwój choroby i sposoby leczenia boreliozy

Lato minęło juz dawno? Niestety, konsekwencje spacerowania leśnymi ścieżkami mogą okazać sie bardzo nieprzyjemne. Bardzo trudno ustrzec się przed ukąszeniem kleszcza i bezpośrednio z tym związaną boreliozą - mimo uważnego obserwowania ciała po takich wyprawach. Objawy boreliozy u dzieci mogą przez dłuższy czas być niezauważone. Twój niepokój powinien wzbudzić problem z uczeniem się dziecka, brak chęci na zabawę lub odwrotnie – nadpobudliwość. Niekiedy pojawia się także rumień wędrujący. Im dziecko młodsze, tym objawy są mniej charakterystyczne i chorobę trudniej zdiagnozować, a co za tym idzie – leczyć. Jak zatem nauczyć się ją rozpoznawać? Jakie metody leczenia wybrać?

Borelioza - czyli od zwykłego ukąszenia kleszcza do poważnego schorzenia

Borelioza najczęściej kojarzona jest jako następstwo ukąszenia przez kleszcza, przenoszącego bakterię odpowiedzialną za tę chorobę.
Ten groźny pajęczak ze szczególnym upodobaniem lokuje się w trudno dostępnym miejscu – w okolicy głowy, w zgięciach stawów, rąk, nóg, pod pachą.

  • Co to jest borelioza?

  • Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak rozpoznać boreliozę u dzieci?

Zazwyczaj ukąszenie przez kleszcza kojarzy się z wystąpieniem w tym miejscu rumienia. Niestety, ten wyraźny objaw występuje tylko u 10% dzieci. Dlatego zadaniem rodzica jest uważne obserwowanie dziecka i próba rozpoznania dodatkowych symptomów, które wskażą na ukąszenie. Mogą pojawić się bóle głowy, mięśni, stawów; apatia, drażliwość; szybka męczliwość; zaburzenia koncentracji i pamięci; niechęć do uczestniczenia w zabawach ruchowych; nadwrażliwość na dźwięk i światło; problemy ze snem. Niekiedy występują także objawy znamionujące ADHD.

Borelioza - grunt to odpowiednia diagnostyka

Jeśli jesteś przekonana, że doszło do ukąszenia, wówczas możesz zdecydować się na wykonanie badania polegającego na wykryciu DNA bakterii odpowiadającej za boreliozę. Niestety, nie jest ono refundowane - będziesz musiała przeznaczyć na nie około 200 zł. Bezpośrednim następstwem wykonania badania jest poddanie się kontroli po 4-6 tygodniach, mającej na celu stwierdzenie obecności przeciwciał skierowanych przeciw krętkom.

Jak leczyć boreliozę u dziecka?

W leczeniu dzieci zazwyczaj sięga się po antybiotyki, opierając dawkowanie na wieku dziecka i jego wadze. Zwykle leczenie zajmuje około 4. tygodnie.

Kleszcz na skórze dziecka! Co robić?


Podstawą działania w przypadku dostrzeżenia kleszcza u dziecka, jest jak najszybsze sie jego pozbycie, minimalizując tym samym ryzyko zakażenia boreliozą. Jeśli brak ci przekonania co do swoich umiejętności, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Pomocne są również przeznaczone do tego celu akcesoria dostępne w aptece.

Zrób to sam!

  1. Znajdź spiczastą pęsetę i wysterylizuj ją.
  2. Chwyć kleszcza jak najbliżej skóry.
  3. Delikatnie, ale stanowczo pociągnij go do góry.
  4. Umieść go na kartce papieru, skontroluj czy udało się wyciągnąć kleszcza w całości.
  5. Odkaź miejsce ukąszenia spirytusem i załóż gazik.
  6. Dokładnie umyj ręce, zdezynfekuj miejsce ukłucia wodą utlenioną lub 40% alkoholem i uważnie obserwuj. Jeżeli zauważysz jakieś zmiany, skonsultuj się z lekarzem.

O czym należy pamiętać, jeśli wyciągasz kleszcza bez niczyjej pomocy!

  • Nie łap kleszcza za brzuch, bo możesz wycisnąć zainfekowany płyn do organizmu.
  • Nie wykręcaj kleszcza, bo jego głowa może pozostać.
  • Nie smaruj kleszcza wazeliną, masłem, lakierem, alkoholem i innymi preparatami. Może to wywołać wymioty kleszcza i zwiększyć ryzyko infekcji.
  • Nie usuwaj kleszcza gołymi rękami ani kleszczykami do paznokci, bo możesz zrobić to niedokładnie. Wspomóż się przeznaczonymi do tego celu akcesoriami.
borelioza kleszcz kleszcze zakażenie boreliozą borelioza u dzieci jak wyciągnąć kleszcza jak leczyć boreliozę
Komentarze
Dodano: 30 Styczeń 2017
Autor: Piter P
Ocena:
wykryć boreliozę jest nie zwykle trudno, najlepszym badaniem jest aktualnie test LTT, który można wykonać w laboratoriach synevo. Nigdy nie ufajcie testom na NFZ, gdyż w większości przypadków wychodzą mylnie negatywnie. Sam stałem się ich ofiarą, można poczytać o tym na moim blogu Ku przestrodze.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach