45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Boli cię ząb? Mamy na to 10 skutecznych sposobów!

Boli cię ząb? Mamy na to 10 skutecznych sposobów!Boli cię ząb? Mamy na to 10 skutecznych sposobów!

Wizyty u dentysty zwykle nie należą do przyjemności. Wiele osób odkłada je jak najdłużej, nie chodząc na coroczne przeglądy (nawet, gdy wydaje się, że wszystko gra) albo wzbrania się przed pójściem do dentysty wtedy, gdy ząb już boli. Nie ma co się łudzić – gdy jest źle, nic nie zastąpi wizyty u specjalisty. Co jednak, gdy ból dopadnie nas późnym wieczorem albo w nocy i trzeba poczekać? Właśnie wtedy warto skorzystać z któregoś z kilku sposobów, które podajemy poniżej. I nie odkładać wizyty u stomatologa licząc, że samo przejdzie – pamiętaj, że im później, tym gorzej!

 • Jak radzić sobie z bólem zęba?

 • Czy zimny okład pomaga na ból zęba?

 1. Utrzyj ze sobą cebulę, sól i czosnek. Ta zaskakująca mieszanka powinna być przyłożona na bolący ząb, np. na waciku. Aplikuj ją jednak dopiero wtedy, gdy porządnie ją utrzesz i osiągniesz jednolitą zawiesinę.
 2. Zwilż bawełniany wacik olejkiem jodłowym, następnie przyłóż go do bolącego zęba na 10 do 15 minut. Powtarzaj czynność półtorej/dwie godziny, aż ból ustąpi. Ta metoda sprawdza się również przy stanach zapalnych dziąseł.
 3. Skuteczny jest także masaż… dłoni. Ta zaskakująca metoda ma związek z tym, że niektóre punkty naszego ciała łączą się ze sobą i w związku z tym, mają na siebie wpływ. Aby ustąpił ból zębów, masuj punkt dłoni, w którym łączy się kość kciuka i palca wskazującego. Liczy się również to, którą dłoń masujesz: musi być przeciwległa do bolącego zęba, tzn. jeśli boli cię prawa strona, masuj lewą dłoń i na odwrót. Stymuluj ten punkt wykonując intensywne, okrężne ruchy przez 5 do 10 minut.
 4. Nie tylko uciskanie dłoni przynosi taki skutek. Również punkt nad górną wargą może pomóc – uciskaj zagłębienie nad ustami dość intensywnie przez kilka minut, a dolegliwość ustąpi.
 5. Zrób sobie zimny okład z lodu. Ta metoda jest dość popularna, wielu osobom przychodzi do głowy jako pierwsza w przypadku bólu zęba. Pamiętaj, żeby nie przykładać lodu bezpośrednio, tylko np. zawinięty w ręcznik lub ścierkę.
 6. Przepłucz bolące okolice specjalną płukanką. Wymieszaj w szklance wody łyżeczkę soli i 5-6 kropli jodyny. Takim płynem płucz usta w miejscu, w którym odczuwasz ból.
 7. Ostatni sposób to metoda rodem z babcinych apteczek. Zamocz wacik w nalewce walerianowej lub kamforowej i umieść go na albo w okolicach bolącego miejsca.
 8. Żuj gumę. Jeżeli ząb utracił wypełnienie albo jest złamany, możesz pokonać ten problem poprzez zakrycie uszkodzonego miejsca miękką gumą do żucia. To oczywiście rozwiązanie tymczasowe, więc nawet, jeśli ból przejdzie – koniecznie wybierz się do stomatologa.
 9. Jeśli ból zębów pojawia się np. w trakcie picia zimnych i gorących płynów, zacznij stosować pastę przeznaczoną do wrażliwych zębów i specjalnej, miękkiej szczoteczki. Takie zalecenie dotyczy zwłaszcza osób, które cierpią na nadwrażliwość z powodu cofających się dziąseł.
 10. Płucz jamę ustną 3% wodą utlenioną. Uważaj, żeby jej nie połknąć, a po wypluciu przepłucz usta czystą wodą. Woda utleniona skutecznie pomoże złagodzić dolegliwość na jakiś czas.
zęby ból zęba sposoby na ból zęba domowe sposoby na ból zęba sposoby na ból
Komentarze
Dodano: 06 Wrzesień 2016
Autor: Karolina
Ocena:
Bardzo fajny pomysl na bolącego zęba to ten z cebulą czosnkiem i solą, ale strasznie niedobry, niektórzy mówią że jak lek zły to skuteczny i może coś w tym jest.
Odpowiedź
Dodano: 16 Lipiec 2016
Autor: Kama
Ocena:
Płukanka wodą utlenioną mi osobiście pomaga tylko na krótką chwilę, innych metod z tych tu wymienionych jeszcze nie stosowałam.
Odpowiedź
Dodano: 16 Maj 2016
Autor: Paulina
Ocena:
A ja na ból zęba zawsze mam 1 sprawdzony sposób - jak najszybsza wizyta u dentysty, mam takiego swojego sprawdzonego i ufam mu bezgranicznie, przy okazji pozdrawiam Panie Adamie!
Odpowiedź
Dodano: 07 Maj 2016
Autor: Gośka
Ocena:
Masaż dłoni na ból zęba? Pierwsze słyszę. Ciekawe czy to naprawdę działa?
Odpowiedź
Dodano: 27 Kwiecień 2016
Autor: Dagmara
Ocena:
Na ból zęba u mnie sachol albo okład z lodu
Odpowiedź
Dodano: 30 Marzec 2016
Autor: Wiki
Ocena:
No złapał mnie ból zęba, a u nas nie ma pogotowia stomatologicznego i zaczęłam szukać sposoby na ból, miałam w lodówce czosnek, cebule i sól, zrobiłam ohydną mieszankę, ale jakie było moje zdziwienie jak udało mi się pozbyć bólu i jakoś przetrzymać do wizyty u lekarza.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach