45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 003 produktów w 209 kategoriach

Boli cię szyja? Dowiedz się dlaczego!

Boli cię szyja? Dowiedz się dlaczego!Boli cię szyja? Dowiedz się dlaczego!

Jednym z najczęstszych dyskomfortów, z którymi spotykamy się na co dzień jest ból szyi i pleców – występuje rocznie u 30-50 % populacji. Jednak niektórzy z nas nie zdają sobie sprawy, że jeśli zdarza się to częściej niż sporadycznie, może oznaczać chorobę. Ta powszechna dolegliwość prowadzi często do problemów ze sprawnością ruchową, dlatego przy powtarzających się bólach należy zacząć działać!

 • Jakie są powody bólu szyjnego?

 • Jakie są objawy zwyrodnienia kręgów szyjnych?

Przewlekłym bólem szyi nazywamy taki, który trwa powyżej trzech miesięcy. Zdecydowanie częściej dotyczy on kobiet niż mężczyzn i zwykle przypada na okres wieku średniego. Wielu pacjentów skarży się na ból objawiający się tylko w jednej strony – prawej lub lewej. Co może powodować bóle szyi:

 • Palenie papierosów,
 • Wiek powyżej czterdziestego roku życia,
 • Aktywność fizyczna związana z powtarzaniem tej samej czynności mogącej nadwerężać odcinek szyjny,
 • Urazy szyi lub barku, a nawet ich okolic,
 • Zawód powodujący ciągły stres, napięcie psychiczne,
 • Problemy z bólem w lędźwiowym odcinku kręgosłupa,
 • Aktywności, które wymagają zginania szyi w jakimś kierunku lub długotrwałego trzymania głowy w jednej pozycji.

Wszystkie powyższe czynniki mogą prowadzić do problemów z bólem odcinka szyjnego. Jednak czasem ból może oznaczać powikłania wymagające leczenia i kontaktu ze specjalistą:

 1. Naciągnięcie lub naderwanie mięśni – dzieje się tak przy bezpośrednim urazie lub przeciążeniu szyi. Ból ten objawia się wzmożonymi dolegliwościami przy ruszaniu szyją, często promieniuje też w kierunku łopatek, pojawia się z lewej lub prawej strony. Chory ma również problem z przekręceniem szyi w stronę, w której nie odczuwa bólu. Jako leczenie stosuje się najczęściej kołnierz ortopedyczny i rehabilitację.
 2. Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego – w tym przypadku pacjent odczuwa mocny ból szyi, który nasila się w trakcie wykonywania ruchów. Może, choć nie musi być to dolegliwość jednostronna (występująca z lewej lub prawej strony). Czasami towarzyszą jej osłabienie mięśni, drętwienie i mrowienie. Choroba zwyrodnieniowa występuje w dwóch odcinkach: szyjnym i lędźwiowym. Jej przyczyną jest zwykle przeciążenie dysków lub po prostu starzenie się organizmu. Leczenie może polegać na specjalnej terapii, podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, albo na chirurgicznym usunięciu problemu.
 3. Choroby tarczycy – zdarza się, że bóle szyi towarzyszą chorej tarczycy. Skarżą się na nie zwłaszcza pacjenci z ostrym infekcyjnym zapaleniem tarczycy, u których ból promieniuje w okolice ucha lub gardła. Często towarzyszy temu gorączka i trudności w przełykaniu. W leczeniu stosuje się biopsję, a następnie dobiera się odpowiednią antybiotykoterapię.
 4. Dyskopatia – czyli najczęstsza przyczyna, która polega na powstaniu przepukliny dysku znajdującego się między kręgami. Oprócz silnego bólu objawia się promieniowaniem do rąk, osłabieniem siły mięśni i utrudnieniem w poruszaniu głową. Tak jak w poprzednich przypadkach, może występować po lewej lub prawej stronie szyi. Likwidowanie bólu polega na stosowaniu fizjoterapii i leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, zaś w bardzo zaawansowanych przypadkach konieczne może być usunięcie dysku i zastąpienie go nowym.
ból szyi kręgosłup szyjny przyczyny bólu szyi ból karku
Komentarze
Dodano: 22 Czerwiec 2016
Autor: Ula
Ocena:
U mnie wyszła dyskopatia, odpowiednie leki i rehabilitacja może pomogą.
Odpowiedź
Dodano: 13 Kwiecień 2016
Autor: Dorota
Ocena:
Ja mam problem z bólem szyi i karku, gdy pracuję dużo przed komputerem, najskuteczniejsza jest gorąca kąpiel i masaż.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 752 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 003 produktów w 209 kategoriach