45 287 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Bolesna, szara codzienność, czyli atak korzonków jesienią

Bolesna, szara codzienność, czyli atak korzonków jesieniąBolesna, szara codzienność, czyli atak korzonków jesienią

Bóle korzonkowe bardzo często atakują jesienią w wyniku wychłodzenia barku, bioder czy okolic krzyża. Duża wilgotność w połączeniu z wahaniami temperatury sprzyja bólom pleców.

Korzonki są włóknami nerwowymi, które ciągną się od rdzenia kręgowego, pomiędzy kręgami, parami po dwa z obu stron. Reagują nie tylko na zmiany atmosferyczne, ale też uszkodzenia dysków międzykręgowych. Ponieważ uwrażliwione są nawet na nieznaczny ucisk na nerwy, błyskawicznie występuje ból o charakterze ostrym i przeszywającym, który utrudnia chodzenie oraz wyprostowanie ciała. Jesteśmy zmuszeni przyjąć pozycję, która choć początkowo zmniejsza dolegliwości, może wywołać przykurcze mięśni.

  • Co to są korzonki?

  • Dlaczego korzonki bolą?

Charakter ataku korzonków

  • W wyniku ucisku nerwu kulszowego mamy do czynienia z rwą kulszową. Ból promienieje od odcinka lędźwiowego, przez pośladki, nogę do dużego palca w stopie.
  • W przypadku rwy ramiennej, ból rozciąga się od szyi do dłoni.
  • Przy rwie udowej występuje ból w okolicy lędźwi i krzyża, który rozchodzi się na przednią część nogi.
  • Prócz bólu pojawia się osłabienie czucia na skórze, przykurcze i niedowład mięśni. Porażenie dotyczy okolic uszkodzonych nerwów. Możliwe jest mrowienie, drętwienie, przeczulica.
  • Wystąpić mogą trudności w oddaniu stolca i moczu.
  • Wraz ze śmiechem czy kichnięciem ból nasila się, czyli wtedy gdy ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego rośnie i tworzy nacisk na nerwy.
  • Bolą mięśnie i stawy, a także głowa, gardło. Występuje katar i gorączka.

Przyczyny ataków korzonków

Kiedy na dworze aura pogarsza się załóż spodnie o wysokim stanie oraz dłuższą kurtkę, która zabezpieczy plecy przed przewianiem. Niekiedy po stronie przyczyn leży nagłe uprawianie forsujących ćwiczeń, bądź dźwiganie ciężarów, gdy nie nawykliśmy do aktywności fizycznej. Ponieważ osłabione mięśnie pleców i brzucha nie są właściwym oparciem dla kręgosłupa, krążki ulegają wybrzuszeniu. Ból może wystąpić, gdy nagle zerwiemy się z fotela. Zwyrodnienie stawów zwiększa ryzyko wysunięcia dysku kręgowego, na czym przeważnie cierpi odcinek lędźwiowy. Spore grono osób uskarżających się na korzonki stanowią osoby z niedoborami witaminowo-mineralnymi. Ataki są wywoływane również przez stany zapalne i choroby zakaźne, a nawet oziębienie wynikające z zimnej kąpieli w ciągu upalnego dnia.

Pierwsza pomoc na korzonki

Jeśli atak już wystąpił, ulgę przyniesie poduszka elektryczna, termofor, albo kompresy i plastry rozgrzewające. Kompres warto wzbogacić odrobiną olejku imbirowego, eukaliptusowego, bądź cynamonowego, które poprzez rozluźnienie mięśni złagodzą ból. Pomogą przeciwbólowe spraye, leki przeciwzapalne lub kwadrans spędzony w kąpieli w ciepłej wodzie z wyżej wspomnianymi olejkami, do wanny dodaje się do 15 kropli. Dość twardy materac będzie lepszy dla nas, jeśli dolegają nam korzonki. Warto sprawdzić działanie pasa gorczycowego oraz masażu wibroakustycznego, czyli fonowania, które odpręża, regeneruje oraz łagodzi stany zapalne. Niemniej powinniśmy zasięgnąć opinii lekarza, który pomoże wykluczyć choroby reumatyczne.

rwa kulszowa ból kręgosłupa korzonki ból pleców rwa ramienna korzonki bolą leczenie korzonków rwa udowa

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 287 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach