45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ból twarzy, co to oznacza ?

Ból twarzy, co to oznacza ?Ból twarzy, co to oznacza ?

Choroba nerwu trójdzielnego bywa bardzo często mylona z typowymi objawami laryngologicznymi – bólem w obrębie zatok przynosowych, czoła, głowy. W zasadzie na początku jest to dobry trop – nerwobólom towarzyszy przewlekły katar, jednak po wykluczeniu przez lekarza zapalenia zatok należy niezwłocznie zgłosić się do neurologa.

  • Co to jest zapalenie nerwu trójdzielnego?

  • Jak leczyć zapalenie nerwu trójdzielnego?

O pomyłkę w tym przypadku nie jest wcale trudno. Kiedy doskwiera silny katar i ból głowy – to muszą być chore zatoki, kiedy dokucza ból szczęki i żuchwy - przyczyna bólu musi być zlokalizowana w gdzieś w uzębieniu. Zdarza się, niestety nie tak rzadko, że pacjent zażywa bardzo silne leki przeciwbólowe, a nawet antybiotyki na zapalenie zatok, których nie ma albo dochodzi do usunięcia zdrowego zęba bo przecież coś tam bolało. Kiedy po usunięciu „przyczyny” ból dokucza nadal, dopiero wtedy laryngologa, stomatologa i samego chorego dopada głęboka refleksja.
W gruncie rzeczy nie należy się dziwić, że lekarze stawiając pierwszą diagnozę nie biorą pod uwagę neuralgii nerwu trójdzielnego. Jest to stosunkowo rzadka choroba. Z drugiej jednak strony, to jedna z najczęstszych przyczyn uporczywego, jednostronnego bólu twarzy i jamy ustnej. Objawy podobne do neuralgii trzeba koniecznie zbadać, gdyż bywa ona spowodowana bardzo poważnymi schorzeniami – np. stwardnieniem rozsianym. Według neurologów aż u ok. 10% chorych właśnie, neuralgia nerwu trójdzielnego była jednym z pierwszych objawów stwardnienia. Przyczyną choroby tego nerwu może być też tętniak mózgu oraz guz kąta mostowo-móżdżkowego, ponieważ źródłem bólu jest tylna jama czaszki, gdzie nerw trójdzielny wychodzi z pnia mózgu.

W jaki sposób dochodzi do bólu?

Obszary bólu zazwyczaj znajdują się wokół policzka, nosa, wargi albo wewnątrz jamy ustnej.
Chorzy doświadczają bólu głównie w dzień. Ból pojawia się nagle, najczęściej nie dając żadnych objawów poprzedzających, przy czym jest jednostronny. Bywa niezwykle silny. Ból można porównać do rażenia prądem, często prowadzi do tego, że chory jest na skraju wyczerpania, następuje paraliż szczęki, są ogromne trudności z połykaniem posiłków. Chory może również doznać braku czucia po tej stronie twarzy, która objęta jest bólem.
Do bólu dochodzi poprzez ucisk naczynia krwionośnego, uraz lub stan zapalny, toczący się w obrębie nerwu. Wówczas zaatakowany nerw traci swoją osłonkę izolacyjną i dochodzi do zakłócenia pracy nerwu co powoduje swoiste „zwarcia” elektryczne co tłumaczy bardzo silny i zarazem krótkotrwały ból.

Kto może zachorować i jakie są sposoby leczenia.

Neuralgia nerwu trójdzielnego zwykle ujawnia się u osób po czterdziestym roku życia. Są jednak przypadki gdzie chorobę wykryto nawet u dzieci. Statystycznie częściej atakuje kobiety niż mężczyzn. Co dziwne u wielu chorych dolegliwości nasilają się zimą. Bóle leczone doraźnie lekami przeciwbólowymi czy przeciwzapalnymi mogą ustąpić nawet na kilka miesięcy jednak leczone nieodpowiednim sposobem mogą powrócić ze zdwojoną siłą. W leczeniu tej choroby pomocne są preparaty dostępne na receptę, w tym niektóre leki przeciwpadaczkowe i przeciwdepresyjne.
Ich skuteczność bywa jednak ograniczona. Czasem konieczny jest zabieg operacyjny.

nerw trójdzielny ból twarzy
Komentarze
Dodano: 11 Lipiec 2016
Autor: marcin
Ocena:
choroba nerwu trójdzielnego została u mnie zdiagnozowana po długich dociekaniach przyczyny bólu, więc w artykule prawdę piszą
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach