45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ból pępka - jakie są możliwe przyczyny bólu w okolicach pępka?

Ból pępka - jakie są możliwe przyczyny bólu w okolicach pępka?Ból pępka - jakie są możliwe przyczyny bólu w okolicach pępka?

Ból brzucha to pojęcie bardzo szerokie. Odczuwane dolegliwości w tej partii ciała mogą dotyczyć okolic śródbrzusza, podbrzusza, nadbrzusza, lewego bądź prawego boku. Nierzadko się okazuje, że zwyczajnie boli cię... pępek. Niekiedy taka dolegliwość oznacza zbyt mocny ucisk ubrań, czy okołoowulacyjną przypadłość w przypadku kobiet, bywa jednak i tak, że przyczyny wskazują na dużo poważniejszy problem wymagający interwencji chirurgicznej.

Ból pępka - nie bagatelizuj tego objawu!

Ból w okolicach pępka bardzo często bywa lekceważony, nie kojarzymy go bowiem z poważnymi przypadłościami żołądkowymi czy zaburzeniami w funkcjonowaniu układu pokarmowego. To błąd! Dolegliwość ta może bowiem wskazywać na bardzo niepokojący problem. Czasem pomocne są leki wspomagające i regulujące trawienie, niekiedy jednak takie środki zaradcze nie są wystarczające. Przykładowo, ból związany z rozlaniem wyrostka robaczkowego jest trudny do zidentyfikowania z uwagi na jego ciężkie do określenia precyzyjne umiejscowienie. Niekiedy odczuwa się go po prawej stronie, innym razem koncentruje się nad pępkiem - tak dzieje się we wstępnej fazie zapalenia. Gdy sytuacja postępuje, dodatkowo pojawiają się wymioty, nudności, poczucie osłabienia. W innych przypadkach bóle pępka mogą prowadzić do zdiagnozowania nieżytu żołądkowo-jelitowego. Łatwo go rozpoznać, bo nieuchronnie towarzyszy mu silna biegunka i wymioty. Ból w okolicach pępka może także znamionować niedrożność jelit. Tu również łatwo o rozpoznanie - nie przegapisz nudności, wymiotów, problemu z wypróżnianiem i gazami. Niedrożność może być spowodowana przez szereg czynników - zapalenie otrzewnej, choroby dróg żółciowych, trzustki, zaburzenia metabolizmu, zatkanie jelita grubego. Kolejnym źródłem uporczywej dolegliwości odczuwanej w okolicy pępka może być inna przypadłość jelit - nieswoiste zapalenie. Zazwyczaj towarzyszy temu owrzodzenie jelit, biegunka, przewlekły ból. Następnym jelitowym problemem jest ich niedokrwienie, dla którego znamiennym objawem jest właśnie ból w okolicach pępka. Ponadto, biegunka i wymioty ułatwiają rozpoznanie tej przypadłości. W przypadku takich objawów możesz wspomóc się lekami na biegunkę różnego pochodzenia.

  • Od czego boli pępek?

Ból brzucha na wysokości pępka - nie tylko w jelitach możliwe przyczyny!

Najczęściej przyczyn dotyczących bólu wokół pępka doszukujesz się w jelitach. I bardzo często okazuje się to słuszna ścieżka diagnostyczna. Zdarza się jednak, że źródeł twojego problemu należy poszukać gdzie indziej. Np. w nieprawidłowym funkcjonowaniu trzustki. Zapalenie tego organu może objawiać się bardzo silnym bólem odczuwanym nad pępkiem lub w nadbrzuszu po jego lewej stronie. Jeśli zapalenie trzustki przybrało przewlekłą postać, wówczas dolegliwości się potęgują, pojawiając się po spożyciu posiłku lub po alkoholu. Mniej spotykana przyczyna - aczkolwiek nie można jej wykluczyć przy diagnozowaniu problemu częstego występowania bólu w okolicy pępka - to tętniak aorty brzusznej. Trudno go zdiagnozować, gdyż w początkowym stadium nie daje wyraźnych objawów. Informować o nim mogą bóle pleców, brzucha, problemy z wypróżnianiem. Kolejną, możliwą przyczyną bólu pępka może być przepuklina, dla której dolegliwości związane z okolicą pępka są bardzo charakterystyczne. Dodatkowo, dość jednoznacznym wskazaniem jest wówczas guzkowata wypukłość w tym rejonie.

Ból pępka - jakie jeszcze możliwe przyczyny?

Dolegliwości związane z tymi partiami twojego organizmu mogą wskazywać na wiele przyczyn. Nieprawidłowe funkcjonowanie jelit, czy innych organów takich jak trzustka, czy wystąpienie przepukliny, to niestety nie wszystko, co może być tego powodem. Czasem takie dolegliwości mają podłoże psychiczne i są wynikiem przeżywanego permanentnie stresu o dużej intensywności. U kobiet mogą one oznaczać symptom towarzyszący owulacji lub bardziej niepokojące zapalenie przydatków. W czasie ciąży taka dolegliwość to naturalny objaw informujący o rozrastaniu się macicy. Nigdy jednak nie powinnaś poprzestawać na swoich przypuszczeniach, szczególnie wtedy, kiedy dolegliwości występują często i wpływają na jakość twojego życia. Nie eksperymentuj na sobie, tylko czym prędzej skorzystaj z porady lekarskiej!

ból pępka

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach