45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ból nóg i problemy z koncentracją. Rozpoznaj pierwsze objawy miażdżycy

Ból nóg i problemy z koncentracją. Rozpoznaj pierwsze objawy miażdżycyBól nóg i problemy z koncentracją. Rozpoznaj pierwsze objawy miażdżycy

Miażdżyca jest chorobą, którą z początku trudno rozpoznać. Choć uwarunkowana jest zmianami w naszym organizmie, które rozpoczynają się już w wieku nastoletnim, bardzo ważne jest kontrolowanie tych zmian. Chodzi głównie o mierzenie poziomu cholesterolu i stosowanie profilaktyki miażdżycowej. Nieleczona może skutkować amputacją nogi, udarem mózgu lub zawałem serca.

Miażdżycę powoduje m.in. nadmiar złego cholesterolu we krwi, odkładającego się w ścianach tętnic. Tworzy wówczas blaszkę miażdżycową, czyli złogi, które sprawiają, że naczynia krwionośne stają się bardziej twarde i zwężone. Najczęściej zmiany te występują w tętnicach szyjnych (które prowadzą krew do mózgu), serca, a także tych, które doprowadzają krew do nóg.

  • Jakie są objawy miażdżycy?

Cholesterol sam w sobie nie jest zły – nasz organizm potrzebuje go do właściwego trawienia pokarmów, produkowania witaminy D, wydzielania hormonów płciowych i wielu innych procesów. Produkowany jest przez wątrobę w ilościach dwóch gramów na dobę, a zbyt duża jego ilość może powodować wspomniany powyżej niekorzystny proces zwężania tętnic, czyli zmiany miażdżycowe.

Niestety, choroba ta może postępować już u osób nastoletnich, gdyż z upływem lat nasze naczynia krwionośne twardnieją. Właśnie dlatego o prawidłowy poziom cholesterolu we krwi należy dbać już od młodych lat.

Objawy miażdżycy. Na co zwrócić uwagę

Niestety nie jest to łatwe do wykrycia we wczesnym stadium, ale nie jest rzeczą niemożliwą. Najpierw pojawiają się dość niewinne symptomy, takie jak problemy z pamięcią i koncentracją, szybkie męczenie się, bóle nóg. Zwykle zbyt duża ilość cholesterolu z tej „złej” frakcji nie daje żadnych wyraźnych sygnałów, jeśli jednak zauważymy u siebie któreś z wymienionych wyżej objawów, lepiej udać się do lekarza.

Objawy występują dopiero w momencie, gdy światło tętnic zwęża się aż o połowę. U niektórych osób mogą jednak pojawiać się w postaci zmian skórnych, co mimo wszystko jest lepszą opcją niż miażdżyca bezobjawowa (można szybciej reagować i rozpocząć leczenie). Złogi cholesterolu odkładają się wówczas w postaci źółtawych zgrubień w okolicach łokci, powiek, piersi (zazwyczaj poniżej). Czasami przybierają postać guzów na ścięgnach stóp i nadgarstkach.

Jeżeli zauważymy u siebie wymienione objawy, należy zasięgnąć porady specjalisty. Oczywiście ryzyko zagrożenia tą chorobą najlepiej wskaże poziom cholesterolu we krwi, sprawdzając ilość frakcji LDL i HDL. Niestety nie istnieją jeszcze żadne badania, które jednoznacznie wskazywałyby na miażdżycę, jednak możliwe jest wykrycie złogów cholesterolowych za pomocą badania USG. Oprócz tego, kondycję tętnic można określić używając koronarografii i tomografii komputerowej.

serce cholesterol miażdżyca ból nóg tętnice
Komentarze
Dodano: 26 Październik 2016
Autor: aśka
Ocena:
jemy tłusto i dużo smażonego, wszędzie wozimy tyłki samochodami, zero ruchu, a potem płacz, bo mamy miażdżycę, sami jesteśmy sobie winni, taka smutna prawda
Odpowiedź
Dodano: 08 Październik 2016
Autor: Klaudia
Ocena:
Moja mama ma miażdżycę i rzeczywiście dość późno chorobę zdiagnozowano. Bóle nóg na początku wszyscy, włącznie z lekarzem bagatelizowali.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach