45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ból łokcia – jak temu zaradzić?

Ból łokcia – jak temu zaradzić?Ból łokcia – jak temu zaradzić?

Przyczyny bólu łokcia czasem są dla nas oczywiste, innym razem nieznane. Najczęstszym powodem jest jednak zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Choć brzmi skomplikowanie, oznacza po prostu kontuzję sportową stawu łokciowego. Ortopedzi spotykają się najczęściej właśnie z tego typu schorzeniem. Tzw. „łokieć tenisisty” jest następstwem nagłego urazu albo wielokrotnego, stopniowego uszkodzenia przedramienia. Ścięgna stają się przekrwione, a to wywołuje ból. Jak radzić sobie z bólem łokcia?

  • Jakie są przyczyny bólu łokcia?

  • Jak radzić sobie z bólem łokcia?

Oczywiście najlepiej zgłosić się do lekarza. Jeśli ból jest silny i przewlekły, z pewnością trzeba zrobić to jak najszybciej. W trakcie badania specjalista powinien zwrócić uwagę na wszelkie deformacje, obrzęk, kształt i ruchomość łokcia. Bardzo często to wystarczy i nie wymaga dodatkowych badań. Zmiany w stawie łokciowym są zwykle dość oczywiste i łatwe do wykrycia.

Nie tylko „łokieć tenisisty” jest przyczyną bólu. Do innych powodów zalicza się m.in.:

  • Zaburzenia stawowe – takie jak choroba zwyrodnieniowa, uraz mechaniczny, lub zapalenie.
  • Ból udzielony – czyli promieniujący z okolicy szyi i barków.
  • Zaburzenia okołostawowe – a więc zapalenia poszczególnych elementów łokcia, np. nadkłykcia bocznego, przyśrodkowego.

W przypadku zwichnięcia łokcia objawia się nieco inaczej – jest spowodowane mocnym urazem. Często występuje obrzęk i wypływ krwi z uszkodzonego miejsca. Występuje ból w trakcie ruszania przedramieniem, koordynacja jest utrudniona.

Jak zniwelować ból?

Ból łokcia zwiększa się przy podczas prostowania nadgarstka oraz samego łokcia. Częste są objawy neurologiczne i podrażnienie nerwów. Jak wygląda leczenie? Najczęściej stosuje się szyny, które unieruchamiają staw łokciowy. Zapobiegają tym samym obciążaniu uszkodzonej części. Łokieć unieruchamia się temblakiem, przydatnym gdy wymagane jest nałożenie gipsu. Temblak powinien cechować się przewiewnym materiałem z którego jest wykonany i uchwyt na kciuk. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać kończynę we właściwej pozycji.

W przypadku lekkich, niewielkich skręceń stosujemy domowe sposoby takie jak środki przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, a także zimne okłady, np. z lodu.

Bardzo często stosuje się także terapię ultradźwiękami. W innych przypadkach wstrzykuje się steroidy – oczywiście miejscowo, zwykle w okolicach ścięgien, więzadeł, w okolicach nadkłykcia, albo do samej kaletki.

Gdy mamy do czynienia z bardzo ciężkim skręceniem, nie pozostaje nic innego jak zgłoszenie się do lekarza. Jeśli więzadła zostały nadwyrężone, najprawdopodobniej zostanie zastosowane krótkotrwałe unieruchomienie półgipsowe, które zapobiegnie niestabilności łokcia. Często bada się także szyję i bark, aby wykluczyć możliwość wystąpienia bólu rzutowanego.

bóle stawów ból w łokciu łokieć staw łokciowy
Komentarze
Dodano: 21 Lipiec 2016
Autor: fabian
Ocena:
miałem raz zwichnięty łokieć, nic fajnego, ręka sporo spuchła i bolała jak diabli
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach