45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ból jąder – skąd się bierze i czym objawia?

Ból jąder – skąd się bierze i czym objawia?Ból jąder – skąd się bierze i czym objawia?

Ból jąder to dolegliwość, która może dotknąć każdego chłopca i mężczyznę w różnym wieku – od noworodka po staruszka. Przyczyny występowania tej dolegliwości mogą być bardzo różne, od mechanicznych urazów, po niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i życia schorzenia. Jak rozpoznać przyczynę bólu i móc mu zaradzić, kiedy należy udać się do lekarza i dlaczego nie warto bagatelizować swojego stanu zdrowia.?

  • Jakie są przyczyny bólu jąder?

  • Jakie są choroby jąder?

Przyczyny bólu jąder

Zdrowe jądra są niezwykle ważnym narządem dla każdego mężczyzny. Są one magazynem i fabryką życiodajnych plemników. Od najmłodszych lat należy zadbać o ich kondycję i dobry stan. Przyczyn bólu jąder może być wiele i mogą one powodować  różne dolegliwości. Do najczęściej wymienianych należą:

  • wodniaki,
  • torbiel najądrza,
  • żylaki powrózka nasiennego,
  • infekcje,
  • skręt jądra,
  • przepuklina pachwinowa,
  • nowotwory,
  • wazektomia,
  • urazy.

Dlaczego boli?

Aby skutecznie i szybko zdiagnozować ból jąder konieczna jest wizyta u lekarza. Jednak wielu mężczyzn nadal uważa ten problem za zbyt wstydliwy i unika spotkania z urologiem. W przypadku wielu problemów powodujących ból jądra ważny jest czas. Tak jest w przypadku nowotworów, które szybko wykryte dają dużą szansę na wyleczenie. Ból jąder może pojawiać się nagle, lub występować cyklicznie. Może być wyczuwalny także dopiero w czasie dotykania jąder. Najczęstszą przyczyną bólu jest skręt jądra, urazy mechaniczne, może być to także wynik zbyt częstego samobadania tego narządu. Najgroźniejszą przyczyną  bólu jąder jest tętniak aorty brzusznej i nowotwór, jednak ten ostatni objawia się bólem w początkowej fazie rzadko, niejednokrotnie opóźniając wizytę u lekarza. Wielu mężczyzn narzeka również na dyskomfort w okolicy jąder po zabiegu wazektomii.

Choroby jąder

  • Skręt jądra – przejawia się  nagłym, silnym i przeciągłym bólem przechodzącym w okolice pachwiny i podbrzusza. Występuje w tym przypadku również obrzęk, ból jest jednostronny, a moszna zaczerwieniona. Charakterystyczny dla tej dolegliwości jest odruch dźwigacza jądra. Polega ona na tym, że w czasie delikatnego dotyku środkowej, górnej części uda dochodzi do uniesienia moszny i jądra po stronie dotyku. Chore jądro jest asymetryczne, ułożone wysoko i bolesne w dotyku. Przypadłości tej towarzyszy gorączka i nudności. Jest to choroba wieku niemowlęcego i młodzieńczego, ponieważ dotyka chłopców od wieku niemowlęcego do nastolatków.
  • Skręt szypuły jądra – charakteryzuje się ostrym bólem  w początkowej fazie, a sama dolegliwość trwa kilka dni. Boł umiejscowiony jest w górnej części jądra. Niekiedy towarzyszy tej chorobie wtórny wodniak jądra, lub niebieska albo czarna kropka w okolicy najądrza lub jądra. Skręt ten dotyczy chłopców w wieku od 7 do 14 lat.
  • Infekcje -  wiele infekcji  i wirusów wywołujących takie choroby jak świnka, różyczka, parwowirusy, mogą doprowadzić do zapalenia jąder. Zapaleniu towarzyszy obrzęk, przekrwienie. Jądro jest stwardniałe i bolesne. Może wystąpić również osłabienie organizmu, gorączka, dreszcze i nadmierna potliwość.
  • Przepuklina mosznowa – ta przypadłość bardzo rzadko objawia się bólem, jest to bardziej dyskomfort spowodowany uczuciem pociągania od strony pachwiny, z powodu miękkiego, dużego guza moszny.
jądra ból jąder bolące jądra dlaczego bolą jądra ból jądra choroby jąder chore jądra

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach