Nasila się w ostatnich miesiącach ciąży i jest zdecydowanie uciążliwą dolegliwością. Zgaga pojawia się z tych samych powodów, co w przypadku ludzi z nadwagą. Dzieje się tak, ponieważ im bliżej porodu, tym bardziej przyszła mama przybiera na wadze. Powoduje to osłabienie zwieracza przełyku, przez co niestrawiony pokarm wraz z kwasami żołądkowymi przedostaje się do gardła. Staje się on przyczyną charakterystycznego, piekącego bólu. Jak poradzić sobie ze zgagą w ciąży?
Co oznacza zgaga w czasie ciąży?
Jak radzić sobie ze zgagą w czasie ciąży?
Sposoby na taką dolegliwość muszą być przede wszystkim bezpieczne dla mamy i dziecka. Zgaga nie jest tutaj spowodowana samą ciążą, to raczej nieprawidłowy tryb życia i niewłaściwa dieta, które powodują tycie, zwykle okazują się przyczyną. Oczywiście sam stan nie jest tu bez winy – u brzemiennej kobiety w dużych ilościach produkowany jest progesteron, który przy okazji rozluźnia zwieracz przełyku, ponadto refluks może być wywołany uciskiem powiększonej macicy na żołądek i jelita. Jednak przyszłe mamy nie są skazane na cierpienie po każdym daniu – wystarczy przestrzegać pewnych zasad, które pozwolą zminimalizować ryzyko pojawienia się zgagi w ciąży.
Przede wszystkim należy unikać następujących produktów i używek:
- Słodyczy,
- Gazowanych napojów,
- Mocnej herbaty,
- Papierosów,
- Słodzonych i gazowanych napojów,
- Alkoholu,
- Kawy.
Dodatkowo zdecydowanie zminimalizuj spożycie pikantnych, tłustych i – co za tym idzie – ciężkostrawnych potraw, oraz zbyt dużej ilości cebuli, która powoduje nasilenie objawów. Zgagę pogarszają również potrawy i produkty kwaśne, czyli potrawy z dodatkiem octu, owoce cytrusowe, a nawet sok pomidorowy. Dodatkowo, choć często przy dolegliwościach żołądkowych zaleca się picie mięty, wszelkie miętowe specyfiki i cukierki również potęgują objawy.
Także sposób spożywania posiłków ma znaczenie. Jeśli jadasz w pozycji półsiedzącej, zrezygnuj z tego na rzecz siedzenia w pozycji wyprostowanej. Pozostań tak również jakiś czas po zjedzeniu, gdyż np. leżenie po posiłku również przyczynia się do powstania zgagi.
Pozycja w trakcie snu dla osoby ze zgagą to półleżąca, lub spanie na lewym boku z głową na wysokości 15 cm. Nie wolno jeść przed samym snem, gdyż to gwarantuje refluks. Co więcej, ostatni posiłek w ciągu dnia powinien być lekkostrawny i zaplanowany na kilka godzin przed snem.
Należy pamiętać również, że najważniejsze to nie doprowadzić do zbyt dużej nadwagi w czasie ciąży. Choć nie jest to okres, w którym mamy się odchudzać, to jednak waga może podskoczyć maksymalnie od 13 do 18 kg, nie więcej. Jeśli utyjemy bardziej, oznacza to, że nasz sposób odżywiania był zły, przez co doprowadzamy organizm do nadwagi lub otyłości, a to czynniki zdecydowanie sprzyjające zgadze. Aby tego uniknąć, jadaj często i w niewielkich porcjach. Staraj się nie przejadać, przeżuwaj wolno i dokładnie. Stosując te zasady, z pewnością uda ci się uniknąć problemów z refluksem żołądkowo-przełykowym!
Co o tym sądzisz?