45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ból głowy u dziecka - jakie mogą być przyczyny?

Ból głowy u dziecka - jakie mogą być przyczyny?Ból głowy u dziecka - jakie mogą być przyczyny?

Bóle głowy u dzieci to wbrew pozorom częsta przypadłość. Czasem przyczyny mogą być bardzo prozaiczne - wówczas wskazują na głód, odwodnienie, zmęczenie płaczem (to zdarza się szczególnie często u niemowląt). Zazwyczaj łatwo rodzicom spowodować, by ból ustał lub złagodniał w szybkim tempie właśnie dzięki łatwo zidentyfikowanej przyczynie. Bywa jednak też tak, że ból pojawia się często, wraca napadowo i utrudnia dziecku normalne funkcjonowanie. Taka sytuacja powinna jak najszybciej zmobilizować do udania się do lekarza. Jakie mogą być przyczyny bólu głowy u dzieci?

Bóle głowy u dzieci - rozpoznaj rodzaje i znajdź ich przyczynę

Częste bóle głowy u dziecka mogą być zwykłym, samoistnym objawem, ale mogą także wskazywać na inną chorobę. Niekiedy to prosty symptom nerwobólu. Nie zawsze w prosty sposób udaje się zidentyfikować źródło odczuwanego bólu. Jakie zatem mogą być tego przyczyny? Najczęściej dzieci boli głowa, gdy są niewyspane, zbyt dużo czasu spędzają przed komputerem, brakuje im aktywności fizycznej, a dodatkowo źle się odżywiają. Ból głowy w skroniach u dziecka to zazwyczaj wynik przeżywanego przez nie stresu, dopadający popołudniami i wieczorami. Czasem doskwierający ból głowy to element towarzyszący infekcji, na co można zaradzić w prosty sposób - podając leki przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe. Ból głowy u dzieci to nierzadko skutek zaatakowania organizmu przez pasożyty, wówczas dodatkowo pojawia się ból brzucha, niespokojny sen. Jeszcze innym przypadkiem, w którym nieodzownie ból głowy występuje, jest zapalenie zatok. Nie obędzie się wtedy bez wizyty u laryngologa.

O ile powyższe sytuacje odnoszą się do chorób łatwo uleczalnych, o tyle bywa i tak, że częste bóle głowy u dzieci mogą oznaczać dużo poważniejsze choroby lub być efektem przebytego urazu. O takie zdarzenie w przypadku dzieci nietrudno - wszelkie uderzenia w głowę, które skutkują odczuwaniem przedłużającego się bólu, wymiotami, niemożnością koncentracji, zanikami pamięci - powinny zmobilizować rodziców do natychmiastowej wizyty lekarskiej. Inną niebezpieczną sytuacją tego typu, gdzie pojawia się intensywne odczuwanie bólu głowy, jest zapalenie opon mózgowych. Ta groźna choroba najczęściej wiąże się właśnie z silnym bólem w okolicy czoła. Jeszcze poważniejszą sytuacją jest powiązanie bólu głowy u dzieci z problemami neurologicznymi. Wówczas bóle występują nocą, często się powtarzają, współtowarzyszą temu inne objawy, takie jak wymioty, zawroty głowy, drgawki. W takim przypadku nie obędzie się bez odpowiednio postawionej diagnozy neurologa.

Jak rozpoznać bóle głowy, które mogą wskazywać na poważną chorobę?

Przede wszystkim należy obserwować objawy, próbować je łączyć ze sobą. Bardzo ważne jest lokalizowanie bólu - czy pojawia się w jakiejś konkretnej partii, czy też odczuwany jest jako promieniujący na całą głowę. Inną, ważną kwestią jest określenie częstotliwości występowania bólu, pór dnia, kiedy się nasila, jego natężenia, rozprzestrzenia się. Równie istotną sprawą jest zidentyfikowanie pozostałych objawów, które bólowi towarzyszą - czy pojawiają się wymioty, zawroty głowy, problemy z pamięcią, zaburzenia koncentracji. Podejmowane próby łagodzenia bólu powinny przynieść wiedzę o tym, co pomaga nam ten ból zniwelować i czy wybrane przez nas metody są wystarczające i przynoszą długotrwały, pozytywny efekt. Warto uważnie obserwować sytuacje, w których się pojawia - czy nie jest to czasem zwyczajnie bezpośredni skutek przeżywanych trudności w życiu.

Pozostaje pytanie, jak odróżnić typowy samoistny ból głowy od niepokojącego objawu oznaczającego poważną chorobę? Szczególną uwagę powinny przykuć sytuacje, gdy występujące bóle głowy są napadowe, nasilają się nocą i stopniowo wraz z mijającym czasem wzrasta ich natężenie. Groźnym objawem jest niepokojąca zmiana zachowania, spowolnienie, napady padaczkowe - tego na pewno rodzice nie mogą zignorować i przeoczyć.

ból głowy u dziecka

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach