45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ból głowy po imprezie? Poznaj 8 sposobów na kaca!

Ból głowy po imprezie? Poznaj 8 sposobów na kaca!Ból głowy po imprezie? Poznaj 8 sposobów na kaca!

Każdy lubi od czasu do czasu zaszaleć. Jedni wolą noc przetańczoną w klubie, inni wypady na piwo z przyjaciółmi. Niestety, częstym skutkiem ubocznym takich przyjemności, jest cierpienie dnia następnego. Taki stan rzeczy jest spowodowany popełnianiem podstawowych „alkoholowych” błędów. Jak pić, żeby nie mieć kaca, a jeśli już go mamy, to jak sobie z nim poradzić?

 • Co to jest kac?

 • Jak radzić sobie z kacem?

Problem z alkoholem polega na tym, że bardzo szybko wchłania się do organizmu. Oczywiście najszybszym wchłanianiem cechują się alkohole wysokoprocentowe  i spożywane na pusty żołądek. Etanol łatwo trafia nie tylko do ludzkiego krwiobiegu, ale także do mózgu. Najbardziej widoczne zaburzenia psychiczne i zmiana zachowania występuje więc w trakcie pierwszej godziny po spożyciu alkoholu.

Alkohol powoduje w organizmie również zaburzenia takie jak obniżenie poziomu wapnia, fosforanów, potasu i magnezu, oraz glukozy we krwi. Objawem, który najczęściej pojawia się po nadmiernym spożyciu alkoholu, najczęściej dnia następnego, jest właśnie słynny kac, nazywany inaczej kociokwikiem. Dzieje się tak, ponieważ po kilku godzinach zatrzymuje się narkotyczne oddziaływanie alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy.

Objawy kaca obejmują zaburzenia somatyczne, ruchowe i psychiczne. Mogą bardzo utrudnić normalne funkcjonowanie. Do najczęstszych z nich należą:

 • Wymioty i nudności,
 • Bóle głowy,
 • Poczucie smutku, rozbicia, kiepski nastrój,
 • Drżenie rąk,
 • Pocenie się,
 • Zmęczenie,
 • Nadwrażliwość na dźwięki, zapachy, światło,
 • Słaby apetyt,
 • Trudności z koncentracją.

Najczęściej kac ustępuje sam po upływie czasu. To, ile potrwa kac, jest zależne od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Istnieją jednak sposoby na przyspieszenie tego procesu:

 1. W dzień, w którym zamierzasz pić alkohol, nie mieszaj ze sobą różnych gatunkowo trunków. Ponadto, staraj się pić w międzyczasie dużo wody, nie pal papierosów, a także pamiętaj, aby zawsze przed i w trakcie picia coś zjeść. Spożywanie alkoholu na pusty żołądek może być przykre w skutkach.
 2. Postaw na alkohol, który wywołuje kaca w najmniejszym stopniu – jest to dobrej jakości, czysta wódka.
 3. Trunki, których wypicie zwiększa ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów dnia następnego to whisky, słodkie wino i koniak.
 4. Możesz stosować również preparaty dostępne w aptekach. Mają one w swoim składzie mikroelementy i odpowiednią dawkę cukru.
 5. Jeśli już dojdzie do kaca, na drugi dzień spożywaj duże ilości płynów. Etanol zaburza elektrolity i prowadzi do odwodnienia, dlatego tak ważne jest, aby uzupełniać te niedobory drugiego dnia.
 6. Dostarcz organizmowi glukozę – możesz np. dodać miód do szklanki wody lub pić słodkie napoje, jednak niegazowane.
 7. Wybierz się na spacer albo porządnie wywietrz mieszkanie. Świeże powietrze stawia na nogi.
 8. Weź poranny, zimny prysznic.
kac sposoby na kaca co to jest kac kac objawy kac jak leczyć kac sposoby
Komentarze
Dodano: 18 Lipiec 2016
Autor: Michał
Ocena:
Ja trzymam się powiedzenia, że na kaca jest najlepsza ciężka praca i to rzeczywiście pomaga.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach