45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Błonnik pokarmowy i spirulina. Jak chudnąć, żeby nie przytyć?

Błonnik pokarmowy i spirulina. Jak chudnąć, żeby nie przytyć?Błonnik pokarmowy i spirulina. Jak chudnąć, żeby nie przytyć?

Odchudzanie polega na zmniejszeniu swojej masy ciała w wybranym czasie za pomocą dodatkowych ćwiczeń fizycznych, modyfikacji diety, ale również używając leków oraz suplementów diety. Obecnie istnieje całe mnóstwo diet odchudzających, mniej lub bardziej skutecznych, ale również mniej lub bardziej wpływających negatywnie na zdrowie odchudzającego. Odchudzanie to właściwie już swoista moda współczesnego świata. Trudno znaleźć osobę, która nie odchudzała się przynamniej raz. Z czego to wynika? Dlaczego tak trudno prowadzić nam zdrowy tryb życia? I jak odchudzać się z głową?

  • Co to jest spirulina?

  • Co to jest błonnik pokarmowy?

Błonnik pokarmowy i spirulina: polecane przez specjalistów

Czy rzeczywiście tabletki odchudzające i suplementy diety mogą pomóc nam pozbyć się dodatkowych kilogramów w sposób łatwy, a przy tym zdrowy? Według Zygmunta Zdrojewicza i jego współpracowników, najlepszymi substancjami, które mogą znajdować się w preparatach odchudzających, są spirulina i błonnik pokarmowy. Jak autorzy zauważają spirulina „od tysięcy lat znajduje szerokie zastosowanie m.in. w gastronomii, kosmetyce czy lecznictwie. Jednakże bardziej znaczącą rolę odgrywa na świecie, zwłaszcza w krajach Azji, Ameryki oraz Afryki, niż w Polsce, gdzie często jest niedoceniana1.

Błonnik pokarmowy wspomaga za to pracę układu pokarmowego i powoduje uczucie sytości, przez co wspomaga prowadzenie zbilansowanej diety. Cytując Zdrojewicza raz jeszcze łatwo można wyjaśnić, że błonnik pokarmowy to „(…) polisacharyd podobny do skrobi, jednakże ze względu na złożoność łańcucha w tym włóknie uniemożliwione jest jego trawienie w przewodzie pokarmowych człowieka.1.

Działanie spiruliny

Spirulina zawiera w sobie między innymi beta-karoten, witaminę B12, witaminę E, fikocyjaninę, fikoerytrynę, chlorofil, jod czy gamma-linolenowy kwas tłuszczowy. Przebadane przez naukowców właściwości odchudzające spiruliny to między innymi:

  • Neutralizacja wolnych rodników, w tym dodatkowe właściwości antyoksydacyjne
  • Hamowanie lipazy trzustkowej i obniżenie glikemii po posiłku
  • Obniżanie poziomu cholesterolu
  • Rozwój układu odpornościowego, co przy diecie, zwłaszcza restrykcyjnej, jest niezwykle ważne
  • Hamowanie ośrodka głodu – szybkie uczucie sytości

Prowadzenie diety, odchudzanie, a efekt jo-jo

Najzdrowsze diety wydają się być tymi mniej restrykcyjnymi, ale zaplanowanymi od A do Z, trwającymi dłużej. W innym przypadku szybkie zrzucenie na wadze może spowodować powstanie tzw. efektu jo-jo. Często również osoby odchudzające się zauważają szybki powrót do dawnej wagi. Jak wskazuje Priya Sumithran i paru innych naukowców, może się tak dziać nie tylko ze względu na nieprzestrzeganie nowego zdrowego stylu życia i ze względu na powrót do dawnych nawyków żywieniowych, ale również ze względu na zmianę poziomu obwodowych hormonów biorących udział między innymi w homeostatycznej regulacji masy ciała człowieka. Lekarze twierdzą, że dużą rolę odgrywają tutaj zmiany poziomów leptyny, insuliny, CCK (ang. cholecystokinin), glukozozależnego peptydu insulinotropowego czy greliny. Odchudzanie, jako proces, wciąż więc jest badane przez naukowców różnych dziedzin.

Bibliografia:

  1. Z. Zdrojewicz, A. Idzior, O.Kocjan, Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Borgis - Medycyna Rodzinna, 1/2015.
  2. P. Sumithran i in., Long-Term Persistence of Hormonal Adaptations to Weight Loss, N. Engl. J. Med., 2011.
  3. F. Świderski, Żywność wygodna i żywność funkcjonalna, Warszawa, 2003.
odchudzanie spirulina odchudzanie błonnik pokarmowy odchudzanie efekt jo-jo jak schudnąć aby nie przytyć jak zdrowo się odchudzać
Komentarze
Dodano: 29 Czerwiec 2016
Autor: Iwonka
Ocena:
Czy lepiej jest kupić spirulinę w aptece w na półce w sklepeie zielarskim?
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach