45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Blizny potrądzikowe: jak się pozbyć blizn po trądziku i im zapobiec?

Blizny potrądzikowe: jak się pozbyć blizn po trądziku i im zapobiec?Blizny potrądzikowe: jak się pozbyć blizn po trądziku i im zapobiec?

Trądzik to jedna z często występujących chorób skóry, szczególnie wśród osób młodych. Trądzik bardzo często ustępuje pod wpływem leków lub wraz z wiekiem. Niestety pozostawia po sobie nieładnie się prezentujące blizny potrądzikowe oraz przebarwienia skóry. Jest wiele domowych, jak i medycznych sposobów na pozbycie się tych blizn, a przynajmniej na zmniejszenie ich widoczności.

 • Co to jest trądzik?

 • Jak pozbyć się trądziku?

 

Jak uchronić się przed bliznami po trądziku?

Należy odpowiednio dbać o stan swojej skóry podczas choroby. Najlepszym sposobem jest częste mycie skóry trądzikowej usuwając zalegający w ranach brud, bakterie oraz martwe już komórki. W ten sposób organizm starając się odbudowywać skórę nie będzie tworzył tak wielu blizn. W innym przypadku organizm „chcący” naprawić ubytki powstające podczas trądziku będzie zapełniał je bliznami. Proces gojenia się przy odpowiednim dbaniu o higienę będzie przebiegał znacznie łagodniej, a to pozwoli na zahamowanie choroby.

Trzy najważniejsze zasady dla osób z trądzikiem:

 1. Często myj swoją skórę mydłami antyalergicznymi i zabijającymi bakterie
 2. Złuszczaj skórę i dbaj o jej odpowiednie nawodnienie
 3. W przypadku stanu zapalnego działaj środkami przeciwzapalnymi

Sposoby na cerę trądzikową i blizny potrądzikowe:

 • Raz w miesiącu wykonuj peeling z kwasem salicylowym dokładnie oczyszczając całą skórę twarzy.
 • Jedz zdrowo. W twojej diecie nie może zabraknąć odpowiednich witamin oraz mikro- i makroelementów. Staraj się tak dobierać posiłki, by były one bogate w antyutleniacze. Nie spożywaj dań ostrych i pikantnych przekąsek.
 • Zawsze dbaj o nawodnienie i nawilżanie skóry. Wysuszenie skóry doprowadzi do zwiększenia wydajności gruczołów łojowych, co jedynie wywoła kolejny nawrót choroby.
 • Na przebarwienia potrądzikowe polecane są zabiegi z użyciem lasera bromkowo-miedziowego. Należy jednak pamiętać, że po zaleczeniu rany należy dać organizmowi czas na samoistną redukcję przebarwień i dopiero wtedy sięgać po inne sposoby.
 • Blizny potrądzikowe usuwa się najlepiej w asyście lekarza. Można wykonywać specjalne peelingi medyczne lub spróbować zabiegów z laserem frakcyjnym. W przypadku wyboru leczenia laserowego wymagane będzie powtórzenie zabiegu kilkukrotnie w ciągu kilku miesięcy.
 • Można blizny potrądzikowe oraz przebarwienia zaleczać również z wykorzystaniem kwasów. W aptekach i drogeriach można znaleźć specjalne kremy dla cery potrądzikowej w skład, których wchodzą kwasy mogące spłycić niektóre z blizn potrądzikowych.
 • W aptekach i drogeriach dostępne są również specjalne toniki do przemywania twarzy, które również zawierają większe ilości stężonych kwasów redukujących blizny.
trądzik trądzik leczenie wypryski blizny potrądzikowe

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach