45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Błędy okołoporodowe to również błędy medyczne - sprawdź jak walczyć o swoje prawa

Błędy okołoporodowe to również błędy medyczne - sprawdź jak walczyć o swoje prawaBłędy okołoporodowe to również błędy medyczne - sprawdź jak walczyć o swoje prawa

W ostatnich latach w Polsce wzrasta liczba przypadków błędów medycznych, szczególnie tych związanych z porodem. Za błędy okołoporodowe możemy domagać się stosownego zadośćuczynienia lub odszkodowania. Sprawdź jak walczyć o swoje prawa.

Czym jest błąd medyczny?

Niestety, w polskim prawie nie istnieje jednoznaczna definicja błędu lekarskiego (inaczej medycznego lub w sztuce lekarskiej). Na codzień jednak jako przepis prawa stosuje się wyrok sądu najwyższego z dnia 1 kwietnia 1955 r. (sygn. akt IV CR 39/54) stwierdził, iż błędem w sztuce lekarskiej jest czynność (zaniechanie) lekarza w zakresie diagnozy i terapii, niezgodna z nauką medycyny w zakresie dla lekarza dostępnym.

Ile prowadzi się w Polsce spraw dotyczących błędu w sztuce lekarskiej?

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Nocere, w Polsce co roku dochodzi do około 20 tysięcy błędów medycznych. Z czego ponad jedna trzecia (37%) to błędu okołoporodowe (dane na 2011 rok). Błędy w sztuce lekarskiej dotyczące porodu i zabiegów okołoporodowych to najczęściej: zaniechaniu wykonania odpowiednich badań,nie podjęcie w porę decyzji o cesarskim cięciu i w efekcie porażenia mózgowego u dziecka, urazu splotu ramiennego, nie wyłyżeczkowanie macicy oraz rozwiązania ciąży niewłaściwym sposobem. Niestety w rzeczywistości takich błędów może być znacznie więcej, ponieważ zdaniem specjalistów wiele z nich nie jest w ogóle zgłaszanych. Na szczęście jednak mimo zatrważających statystyk, coraz więcej osób chce walczyć o swoje prawa, a co za tym idzie liczba składanych pozwów w sądach wzrasta. Prawdopodobnie wynika to znacznie lepszego dostępu do informacji niż np. parę lat temu oraz dostępnej pomocy specjalistów z dziedziny odszkodowań za błędy medyczne.

Kto ponosi odpowiedzialność cywilną za błąd lekarski?

Wiele osób już na starcie poddaje się w walce o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za błąd medyczny ponieważ wydaje się, że i tak nikt nie poniesie odpowiedzialności za wyrządzone krzywdy. Tymczasem najczęściej odpowiada lekarz i szpital, w którym on pracuje. W przypadku błędów okołoporodowych pozywane są również pielęgniarki i położne. Pamiętajmy, że aby złożyć pozew o odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej, musimy sprawdzić i upewnić się, czy istnieją wszystkie przesłanki. To znaczy czy zaistniał błąd medyczny i szkoda oraz jakikolwiek związek przyczynowy pomiędzy błędem i szkodą.
Co ciekawe, Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26 marca 2015 r. (sygn. V CSK 357/14) odniósł się do istniejącego w orzecznictwie poglądu, iż w tzw. procesach o błąd medyczny nie jest konieczne wykazywanie istnienia związku przyczynowego między działaniem lub zaniechaniem pracowników placówki medycznej, a szkodą pacjenta w stopniu pewnym i stanowczym, lecz wystarczy istnienie związku o odpowiednim stopniu prawdopodobieństwa.

Jak złożyć pozew o błąd w sztuce lekarskiej?

Jeśli na skutek błędu w sztuce lekarskiej ucierpiało dziecko, w jego imieniu pozew składają rodzice lub prawni opiekunowie (przedstawiciele ustawowi). W najgorszym przypadku gdy dziecko na skutek błędu umiera, poszkodowanymi są rodzice. Wtedy wnoszą pozew we własnym imieniu. W obydwu przypadkach warto jednak skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w walce o zadośćuczynienia i odszkodowania za błędy medyczne. Niestety instytucje medyczne często bronione są przez prawników specjalizujących się w takich sprawach i dążących do tego aby winą obarczać rodziców, a nie szpital. Dlatego dobrze jest mieć równie profesjonalne i fachowe wsparcie.

Dowiedz się więcej, jak walczyć o odszkodowanie medyczne

błąd medyczny błędy okołoporodowe

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach