45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Biegunka u niemowlaka może doprowadzić do odwodnienia. Co robić ?

Biegunka u niemowlaka może doprowadzić do odwodnienia. Co robić ?Biegunka u niemowlaka może doprowadzić do odwodnienia. Co robić ?

Kiedy trzeba pójść do lekarza gdy niemowlak ma biegunkę a kiedy sami rodzice mogę temu zaradzić?

Biegunkę u niemowląt najczęściej powodują wirusy chociaż wodnistą kupkę mogą wywoływać też inne przyczyny. Pamiętajmy, jednak że zadaniem biegunki jest oczyszczenie jelit malucha z toksyn, dzięki czemu organizm może chronić się przed infekcjami. Największym zagrożeniem są objawy odwodnienia i tu należy szybko zareogować.

  • Co oznacza biegunka u niemowlaka?

  • Jakie są objawy odwodnienia?

Etap biegunki u niemowlaka muszą przejść wszyscy rodzice. Jest to bowiem naturalny odruch organizmu dziecka, który w ten sposób reaguje na nadmiar substancji w jelicie i wydala te najmniej pożyteczne.

U niemowlaka można rozpoznać biegunkę kiedy częściej niż zwykle oddaje wodniste, luźne stolce a towarzyszy temu płacz i podwyższona temperatura. Z maluszkiem, którego męczy biegunka nie można wychodzić z domu, nie tylko ze względu na ewentualną przyczynę biegunki, czyli np. rota wirus (chory maluch może zarazić wówczas inne dzieci) ale także z powodu osłabienia niemowlaka, który w tym czasie potrzebuje wyjątkowo dużo spokoju.

Objawy odwodnienia

Przeważnie w przeciągu 12 godzin wiemy, że mamy do czynienia z biegunką. Organizm niemowlaka podczas biegunki traci dużo wody co jest bardzo niebezpieczne i groźne dla życia. Pierwsze objawy odwodnienia można rozpoznać kiedy maluch ma suche usta, język, ma sińce pod oczami, a jego mocz przyjmuje ciemną barwę i jest go nienaturalnie mało (odwodnione niemowlę nie oddaje moczu w pieluszkę w ogóle). Maluch może być również rozdrażniony, wiercący a podczas płaczu nie urania łez. Zanim pojedziemy z dzieckiem do lekarza lub zanim to lekarz przyjedzie do dziecka należy koniecznie zapisywać ile płynów przyjmuje a ile wydala. Dzięki tym notatkom lekarz będzie wiedział jaką dawkę tzw. płynów elektrolitowych podać niemowlęciu. Płyty te są preparatem nawadniającym, które trzeba indywidualnie dopasować do maluszka. Oprócz tego trzeba podawać niemowlęciu inne płyny. Należy poić dziecko małymi dawkami, niezależnie do tego czy karmione jest piersią czy przegotowaną, schłodzoną wodę dostaje przez butelkę.

Lekarz powinien zbadać

Jedno jest pewnie. Lekarz powinien zbadać niemowlę z objawami biegunki. To lekarz musi rozpoznać i ocenić przyczynę choroby i czy dziecku zagraża odwodnienie. Z malcem poniżej 6 miesiąca życia do lekarza pediatry trzeba się udać jak najszybciej. Nawet w przypadku starszych niemowląt nie zależy eksperymentować i próbować leczyć w domu własnymi sposobami. Dla spokoju i pewności możliwie szybko zależy poinformować lekarza o biegunce.
Kiedyś na biegunkę u niemowlaków, zalecano kilkugodzinne odstąpienie od jedzenia. Teraz jednak pediatrzy mówią jasno – nie ma potrzeby na tak długo odstawiać pożywienia ani zmieniać dietę na ten czas. Białko zawarte w mleku wspiera odbudowę uszkodzonej błony śluzowej jelit. Jedzenie przez malucha tego samego co dotychczas, pomoże mu wkrótce wrócić do zdrowia. Maluch powinien jeść to samo każdego dnia, różnicą jest tylko wielkość podawanej porcji.

 

gorączka biegunka u niemowlaka placz oslabienie
Komentarze
Dodano: 08 Wrzesień 2016
Autor: Marta
Ocena:
Biegunki szczególnie u tak małego dziecka nie można lekceważyć, jak niewiadomo co robić to trzeba biegem do lekarza iść.
Odpowiedź
Dodano: 18 Kwiecień 2016
Autor: Ania
Ocena:
Biegunka u niemowlaka może byc naprawdę bardzo niebezpieczna, moja niespełna roczna córka odwodniła się w zaledwie 2 godziny i trafiłyśmy do szpitala :(
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach