45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Biegunka na urlopie. Jak jej zapobiec?

Biegunka na urlopie. Jak jej zapobiec?Biegunka na urlopie. Jak jej zapobiec?

Potrafi skutecznie zepsuć upragniony urlop. Wywołuje ją zmiana klimatu, jedzenia, wody, chorobotwórcza flora bakteryjna, wirusy… Istnieje wiele przyczyn „biegunki podróżnych”.  To jedna z tych rzeczy, których z pewnością chcemy uniknąć na długo wyczekiwanych wakacjach. Jak zapobiec biegunce, co ją powoduje i kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Taki rodzaj biegunki przydarza się głównie urlopowiczom z krajów wysokorozwiniętych (np. z Europy), którzy podróżują do państw rozwijających się. Im dalej od kraju pochodzenia, tym więcej środków ostrożności należy podjąć. Na problemy żołądkowe jesteśmy szczególnie narażeni w Afryce, Azji i Ameryce Środkowej.

  • Co na biegunkę?

  • Jak leczyć biegunkę?

Skąd bierze się biegunka podróżnych?

Zazwyczaj spowodowana jest zakażeniem układu pokarmowego. Dochodzi do tego w wyniku spożycia zanieczyszczonych mikrobiologicznie posiłków lub napojów. Zwykle, w rejonach tropikalnych i o kiepskich warunkach sanitarnych przyczyną jest infekcja bakteryjna.

Jak jej uniknąć? Środki ostrożności

Po pierwsze, trzeba myć ręce pod bieżącą wodą przed każdym posiłkiem, a jeżeli dostęp do niej jest ograniczony, należy stosować preparaty i żele odkażające oraz antybakteryjne. Wodę najlepiej wypijać tylko ze szczelnie zamkniętych butelek.

W Azji i na Karaibach wody butelkowanej dobrze jest używać również do mycia zębów. Nie należy zamawiać napojów z kostkami lodu, lepiej unikać potraw długo przebywających poza lodówką (np. sałatek). Jeśli chodzi o sałaty, najlepiej unikać ich jedzenia, a także warzyw, które były spłukiwane wodą. Nie spożywaj dań z surowego lub niedopieczonego mięsa, a także nie poddanych obróbce termicznej owoców morza i ryb.

Jeśli chodzi o owoce, najlepiej zjadać te, które można obrać z łupiny lub skórki. Unikaj produktów z mleka niepasteryzowanego i jego przetworów. Do najbardziej bezpiecznych produktów należą kleiki, biszkopty, suchary, białe i czerstwe pieczywo.

Leczenie biegunki

Oczywiście pomocne będą tabletki i węgiel lekarski. Jeśli przyjmujesz węgiel, pamiętaj, że nie ma sensu przyjmować innych leków, bo ich działanie zostanie przez niego zneutralizowane. Trzeba pamiętać o wypijaniu dużych ilości wody, stale nawadniać organizm. Można zastosować również doustne preparaty z zawartością glukozy i elektrolitów, które tracimy w trakcie biegunki.

Skontaktuj się z lekarzem jeżeli:

  • Masz podwyższoną temperaturę (powyżej 38,5),
  • Wypróżniasz się częściej niż sześć raz dziennie,
  • Biegunce towarzyszy silny ból brzucha,
  • W stolcu pojawiają się ślady krwi,
  • Biegunka trwa więcej niż 48 godzin.
biegunka na biegunkę węgiel leki na biegunkę
Komentarze
Dodano: 09 Lipiec 2016
Autor: Mariusz
Ocena:
Ja polecam na biegunkę Stoperan. Dla mnie sprawdzony i niezawodny.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach