45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Bezwiedne oddawanie moczu nocą u dzieci - to można leczyć!

Bezwiedne oddawanie moczu nocą u dzieci - to można leczyć!Bezwiedne oddawanie moczu nocą u dzieci - to można leczyć!

Moczenie nocne należy do najczęstszych problemów urologicznych, które dotyczą najmłodszych. Większość dzieci z tej przypadłości wyrasta  z wiekiem, inaczej jednak jest w przypadku, gdy moczenie ma związek z problemami natury medycznej.

O moczeniu nocnym mówimy odnośnie dzieci, które przekroczyły 4. rok życia, a częstotliwość bezwiednego oddawania moczu sięga przynajmniej dwóch razy w tygodniu. W tym przypadku warto zasięgnąć opinii lekarza, gdyż jest to wstydliwy problem dla dzieci uczęszczających już do szkoły podstawowej, pociąga za sobą wstyd i poczucie winy, maluch ma skłonność do unikania zabaw z rówieśnikami.

  • Co oznacza moczenie nocne u dzieci?

  • Jak leczyć moczenie nocne?

Moczenie z perspektywy zaburzeń urologicznych i emocjonalnych

Niewątpliwie, powinniśmy zasięgnąć opinii lekarza, jeśli nasze dziecko oddaje mocz nie tylko nocą, ale i za dnia. W tej sytuacji winy należy upatrywać w zaburzeniach w infekcji dróg moczowych, ich funkcjonowaniu oraz wadach anatomicznych. Nie bez znaczenia dla postawienia diagnozy jest fakt, czy dziecko nie ma wyższej, niż powinno temperatury oraz czy nie doskwiera mu pieczenie, bądź ból przy oddawaniu moczu.

Wśród przyczyn moczenia wyróżnić możemy zwiększoną ilość moczu nocnego, a także zmniejszoną pojemność pęcherza, w których leczy się przyczynę, a nie sam objaw, jakim jest moczenie. Identycznie postępuje się w przypadku chorób i infekcji układu moczowego.

Zdarza się też, że podatność na moczenie u dzieci zwiększają trudności w szkole lub przedszkolu, pojawienie się młodszego rodzeństwa oraz konflikty rodzinne wliczając w to rozwody.

Niekiedy mamy do czynienia z moczeniem wtórnym. Ma ono miejsce, gdy nasza pociecha zapanowała już przedtem nad oddawaniem moczu, a problem się odnowił.

Leczenie

  • Lekarz powinien przepisać leki. Zależnie od przyczyny, niektóre z nich mogą przynieść delikatną poprawę już po dwóch dniach stosowania, jednak na wyeliminowanie problemu trzeba zwykle czekać 3-4 miesiące, po czym możemy spróbować odstawić środki farmakologiczne. Liczmy się jednak z tym, że na całkowite ustąpienie moczenia, w niektórych przypadkach będziemy musieli poczekać 1-2 lata.
  • Rodzice powinni ograniczyć ilość płynów na około dwie godziny przed położeniem dziecka spać, oczywiście nie znaczy to, że powinniśmy ich w tym czasie dziecku zupełnie zakazać.
  • Nie podawajmy dziecku przed snem napojów gazowanych.
  • Przed snem dopilnujmy by dziecko oddało mocz.
  • Mimo, iż jest to kłopotliwe dla rodziców, dzieci, które ukończyły 4. rok życia powinny zasypiać bez pieluch czy też pielucho majtek, gdyż pozwoli to zwiększyć ich motywację do trzymania moczu.
  • Chwalmy dziecko, gdy uda mu się dotrwać do rana z suchą bielizną, dobrze by spotykało się z pozytywnymi reakcjami ze strony rodzeństwa.
  • Wypracujmy u dziecka nawyk budzenia się w nocy na wypadek pełnego pęcherza, przy czym zadbajmy o to by nocnik stał w pobliżu łóżka, bądź przejście do toalety było oświetlone.
infekcje układu moczowego moczenie nocne u dzieci nocne moczenie moczenie nocne przyczyny moczenie nocne u dzieci przyczyn
Komentarze
Dodano: 23 Lipiec 2016
Autor: Iwona
Ocena:
U nas problem był natury psychicznej, syn był gnębiony w przedszkolu przez starsze dzieci i przez to się moczył. Doszłam do tego po długim śledztwie.
Odpowiedź
Dodano: 03 Czerwiec 2016
Autor: Agata
Ocena:
Moczenie nocne u dzieci jest kłopotliwe, mój synek wstydził się że czasem zdarzyło mu się niedotrzymać. Jednak nauczyłam go profilaktycznie jeść suszona żurawinę jako przyspak i jest o niebo lepiej.
Odpowiedź
Dodano: 11 Kwiecień 2016
Autor: Karola
Ocena:
Ja miałam problem z siedmioletnią córką, leczyłam ja w Warszawie. Lekarz był na tyle mądry, że nie podawał leków zrobił odpowiednie badania i kazał zastosować powyższe nawyki, i od godziny 16 nie jeść nabiału, pomogło.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach