45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Bezpieczne plażowanie w ciąży. Czy można się opalać?

shutterstock_115832734 (1)shutterstock_115832734 (1)

Opalanie w ciąży nie jest wskazane, nie oznacza to jednak, że przyszła mama musi kategorycznie odmawiać sobie wakacji nad morzem czy jeziorem.  Oczywiście wszystko wymaga przestrzegania kilku zasad, aby plażowanie było w pełni bezpieczne. Oto najważniejsze z nich!

Po pierwsze, zanim zdecydujesz się na taki wypad, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Dowiedz się, czy nie widzi on żadnych przeciwwskazań i ile czasu powinnaś spędzać na słońcu. Dopiero wtedy decyduj się na wypady w mocno nasłonecznione miejsca lub wylegiwanie się na nasłonecznionym balkonie czy tarasie.

  • Czy można się opalać w ciąży?

  • Czy unikać słońca w ciąży?

Słońce w ciąży może zaszkodzić

A raczej jego nadmiar lub opalanie się bez żadnych ograniczeń. Chociaż promienie słoneczne mają doskonały wpływ na nasze samopoczucie – sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi, pobudzają endorfiny do działania, produkuje się witamina D w naszym organizmie, która jest potrzebna również osobom dorosłym… Jednak nadmiar słońca może poważnie szkodzić, zwłaszcza osobom w ciąży. Dlaczego?

Promieniowanie UVB powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, co przyczynia się do powstawania nieestetycznych „pajączków” na skórze. Oprócz tego, zmiany hormonalne zachodzące w ciąży zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie. W związku z tym, bardzo szybko można dorobić się uporczywych i trudnych do usunięcia przebarwień. Ciąża to stan, który sprzyja powstawaniu zmian barwnikowych, a nawet uaktywnianiu się tych, które już istnieją… nie warto więc ryzykować!

Zbyt wysoka temperatura może skutkować również pewnymi komplikacjami, w końcu długotrwałe przebywanie w upale jest wykańczające dla ludzkiego organizmu.

Regulamin plażowania dla ciężarnych. O tym musisz pamiętać

Najważniejsze: krem z filtrem. Bez niego ani rusz! Dla ciężarnych najbezpieczniejszą opcją są kremy z filtrem mineralnym, odbijające promienie UV od skóry. Niech faktor ochronny będzie możliwie jak najwyższy, najlepiej aby chronił nie tylko przed promieniowaniem UVB. Najlepszą ochronę dają filtry SPF 50 i SPF 50+, minimum dla kobiety w ciąży to SPF 30. Nakładaj go min. 15 minut przed wyjściem.

Jeśli przyjmujesz leki, dowiedz się, czy nie powodują powikłań pod wpływem działania słońca. Zasłoń znamiona i wrażliwe części ciała – uszy, kark i usta. Nie rób makijażu, aby uniknąć przebarwień.

Upał nie sprzyja ciąży, może doprowadzić do zagrożenia płodu, krwawienia z dróg rodnych. Nawet jeśli siedzisz pod parasolem, w cieniu. Jeśli poczujesz, że jest za gorąco, wejdź do wody. Unikaj plażowania między 11 a 15, po 16 jest znacznie przyjemniej, mniej duszo i tłoczno. Dużo pij, ponieważ w upał organizm traci dużo wody.

opalanie krem z filtrem do opalania słońce a ciąża
Komentarze
Dodano: 03 Sierpień 2016
Autor: Dorota
Ocena:
Właśnie wróciłam z wakacji, a jestem w 6 miesiącu ciąży. Będąc nad morzem nie da się nie opalać, ale ja kupiłam taki fajny kostium kąpielowy zakrywający brzuszek, krem z filtrem wybrałam 50+, no i nie leżałam plackiem na plaży. Nic mi nie jest, delikatnie się opaliłam, a moja córcia też jest zadowolona.
Odpowiedź
Dodano: 08 Lipiec 2016
Autor: Inga
Ocena:
Jestem na początku drugiego trymestru i mój lekarz kategorycznie zabronił mi się opalać.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach