45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Badanie prostaty - jak wygląda badanie i kiedy mężczyzna powinien je zrobić?

Badanie prostaty - jak wygląda badanie i kiedy mężczyzna powinien je zrobić?Badanie prostaty - jak wygląda badanie i kiedy mężczyzna powinien je zrobić?

Badanie prostaty powinni mieć na uwadze wszyscy mężczyźni - bez względu na wiek. O ile po ukończeniu przez nich 50. roku życia staje się ono konieczną, rutynową czynnością medyczną, o tyle w przypadku mężczyzn młodszych, u których występują problemy czy dolegliwości przy oddawaniu moczu powinny być one bezpośrednią mobilizacją do złożenia wizyty urologowi i poddanie się badaniu prostaty. Jakie są wskazania do wykonania badania? Czy należy się go bać? Jak wygląda?

Badania na prostatę - kiedy obawy powinny Cię zaniepokoić?

Badanie prostaty nie należy do tych ulubionych przez mężczyzn z prostego powodu. Jest ono męskim odpowiednikiem ginekologicznego badania okolic intymnych u kobiet. W najprostszym rozumieniu polega na wsunięciu palca do odbytnicy przez urologa celem zweryfikowania, czy gruczoł krokowy u danego mężczyzny jest odpowiedniej wielkości, czy też powiększa się, co może wskazywać na stan chorobowy. Gruczoł ten ulokowany jest za pęcherzem moczowym, obejmuje cewkę moczową, dlatego w przypadku problemów z nim związanych (przerost lub stan zapalny) objawia się trudnościami w trakcie oddawania moczu: nadmiernie intensywnym i częstym parciem na mocz i dolegliwościami w trakcie oddawania moczu. Najczęściej problemy w tym zakresie wiążą się bezpośrednio z zaburzeniami produkcji testosteronu oraz podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Zdarzają się przypadki, w których można uniknąć lub zatrzymać proces przerostu prostaty. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu leków syntetycznych i ziołowych. Badacze wskazują również na istotną rolę odpowiedniej diety w profilaktyce tej dolegliwości. Zaleca się częste sięganie po pomidory, pestki z dyni, czosnek, picie zielonej herbaty dzięki czemu obniża się ryzyko wystąpienia przerostu prostaty.

  • Jak wygląda badanie prostaty?

Objawy prostaty - w jakim wieku może pojawić się ten problem?

Statystycznie problem dotyczy głównie mężczyzn po 50. roku życia, wówczas zaleca się regularne poddawanie badaniom kontrolnym. Wykonuje je głównie urolog, choć zdarza się, że lekarz pierwszego kontaktu też się podejmuje tej czynności. Jeśli w wyniku badania stwierdza się powiększenie gruczołu krokowego, zaleca się od tego momentu cykliczne wykonywanie USG jamy brzusznej, co pozwala na dokładniejszą diagnostykę w tym zakresie. Bezpośrednim wskazaniem do wykonania badania prostaty jest genetyczne uwarunkowanie, kiedy ktoś z najbliższej rodziny chorował na raka prostaty - ojciec, bracia. Konieczne jest wówczas badanie oznaczające poziom markerów PSA, dzięki któremu możliwe jest wczesne zdiagnozowanie nowotworu. PSA to antygen swoisty dla prostaty, którego podwyższone stężenie w większości przypadków oznacza podejrzenie nowotworu złośliwego. Ostateczne zinterpretowanie wyników leży w gestii lekarza, który uwzględnia wszelkie uwarunkowania życiowe pacjenta.

Jak wygląda badanie prostaty? Wstydliwe i bolesne czy rutynowe i bezpieczne?

Badanie polega na umieszczeniu palca w odbytnicy mężczyzny, co siłą rzeczy nie należy do najbardziej komfortowych okoliczności, najczęściej powodując zawstydzenie i unikanie kontroli w tym zakresie. Nie ma konieczności przygotowania do badania, które zazwyczaj nie trwa dłużej niż 5 minut. Pomocne będzie odprężenie, celem zminimalizowania odczuwanego dyskomfortu. Badanie wykonuje się w pozycji stojącej, w lekkim pochyleniu i oparciu o stół. Urolog posłuży się rękawiczkami pokrytymi środkiem poślizgowym, ułatwiającym przeprowadzenie badania. Konieczne będzie przesuwanie palca ku dołowi i górze celem sprawdzenia, czy w obrębie gruczołu nie występują ewentualne stwardnienia, guzki czy inne zmiany. Stwierdzenie nieprawidłowości zazwyczaj skutkuje zleceniem dalszych badań - USG lub biopsji gruczołu.

prostata badanie prostaty

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach