45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Badanie krwi - jak często robić?

Badanie krwi - jak często robić?Badanie krwi - jak często robić?

Badanie krwi jest podstawowym sposobem na sprawdzenie, co dzieje się wewnątrz organizmu. Do stwierdzenia występowania stanu zapalnego czy wykrycia przyczyny niepokojących dolegliwości nie jest potrzebna skomplikowana diagnostyka. Dzięki badaniu krwi można rozpoznać choroby układu krwionośnego czy cukrzycę, a także rozpocząć leczenie w przypadku problemów z tarczycą.

Morfologia i OB

Zaleca się wykonanie badania krwi profilaktycznie raz w roku, chociaż oczywiście istnieją przypadki, w których należy się mu poddać częściej (źródło: medistore). Zależy to w dużej mierze od samopoczucia lub ewentualnych niepokojących symptomów. Najprościej zacząć od morfologii krwi wraz ze wskaźnikiem odczynu Biernackiego (OB). Dzięki wynikom tych badań, można stwierdzić czy czynności układu krwionośnego lub narządów takich jak nerki, wątroba czy gruczoły dokrewne, funkcjonują poprawnie. Badanie, które wykaże nieprawidłowości i odstępstwa od normy, jest przesłanką do rozpoczęcia bardziej skomplikowanej diagnostyki.

Badanie hormonów i cukru we krwi

Istnieje grupa dolegliwości, których występowanie powinno skłonić do wykonania badań krwi. Jedną z nich jest uczucie ciągłego zmęczenia i długotrwałego osłabienia. Bywa, że gorsze samopoczucie jest rezultatem konkretnego zdarzenia czy długich godzin spędzonych w pracy. Jeżeli jednak zmęczenie nie ustępuje po kilku dniach, należy udać się do lekarza, który skieruje na wykonanie podstawowego badania krwi. Zbadanie OB pozwoli na określenie, czy organizm nie zmaga się z infekcją lub czy organizm nie ma zbyt niskiej zawartości erytrocytów czy hemoglobiny.

Kolejnym argumentem za wykonaniem badania krwi jest spadek masy ciała, który nastąpił mimo niestosowania diety odchudzającej i przyjmowania takiej samej ilości pokarmów. Może być z tym związane rozdrażnienie i uczucie gorąca. Te symptomy sugerują wykonanie badania poziomu hormonów tarczycy takich jak TSH, T3 i T4. Poziom tych hormonów, który odbiega od normy, może sygnalizować nieprawidłową pracę tarczycy.

Niepokojącymi objawami mogą być także stałe uczucie pragnienia, a także nadmierna skłonność do powstawania siniaków. Wskazane symptomy mogą być źródłem cukrzycy, której obecność może wykazać badanie poziomu cukru w surowicy krwi.

 

Profilaktyka po 40-stce

Po czterdziestym roku życia warto włączyć do profilaktyki badanie krwi pod kątem lipidogramu. Dzięki temu można sprawdzić ogólny poziom cholesterolu, którego zbyt wysokie stężenie (cholesterol LDL) może prowadzić do miażdżycy lub innych niebezpiecznych chorób układu krążenia. Ważne, by takie badanie wskazywało nie tylko ogólny poziom cholesterolu, ale także jego stężenie w rozbiciu na frakcje: dobrego cholesterolu HDL i złego LDL. Lipidogram można wykonywać systematycznie również przed czterdziestym rokiem życia, gdy dieta jest wysokokaloryczna i bogata zwłaszcza w tłuste wędliny i mięsa.

 

badanie krwi

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach