45 368 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Badanie enzymów trzustkowych - kiedy się je wykonuje? Jak czytać wyniki?

shutterstock_207212743 (2)shutterstock_207212743 (2)

Badanie enzymów trzustkowych, inaczej określane jako definiowanie profilu trzustkowego, to najprościej rzecz ujmując badania krwi. Dzięki nim możliwe jest zdiagnozowanie problemów z trzustką, ale także innych dolegliwości występujących w organach wewnętrznych. Badanie enzymów trzustkowych może pomóc w określeniu problemu dotyczącego nerek, wątroby, a także wskazać na cukrzycę. W jakich okolicznościach wykonuje się takie badania? Jakie czynniki i objawy powinny zmotywować do przeprowadzenia tej diagnostyki? Jakie wskaźniki enzymów wskazują na normy w tym zakresie?

Próby trzustkowe - kiedy należy je wykonywać?

Określanie profilu trzustkowego to bardzo ważne badanie, definiujące pracę istotnego dla organizmu organu. Trzustka bierze bowiem udział w procesie trawienia, jest odpowiedzialna za wydzielanie insuliny. Profil trzustkowy wspomaga także zdefiniowanie dolegliwości związanych z nerkami czy wątrobą. Jego określenie sprowadza się do badania krwi i moczu. Ocenia on stężenie amylazy, glukozy, lipazy.

Wszelkie dolegliwości związane z trzustką, bądź wskazujące na możliwe wystąpienie problemu z tym organem powinny doprowadzić do wykonania badania enzymów trzustki. Niepokojącym objawem jest ból w okolicy nadbrzusza, promieniujący od lędźwi, a dodatkowo także wymioty, biegunka, nudności. Wszystko to może oznaczać, iż trzustka funkcjonuje w niewłaściwy sposób. Zdefiniowanie profilu trzustkowego pozwoli na monitorowanie chorób związanych z tym narządem.

Enzymy trzustki - amylaza

Podstawowym wskaźnikiem, który określa możliwe problemy z trzustką, jest poziom amylazy. To elementarny enzym produkowany przez trzustkę, którego stężenie mierzy się w moczu i krwi. Enzym ten ma za zadanie rozkładanie wielocukrów na cukry proste, które są wchłaniane do przewodu pokarmowego. W przypadku badania stężenia enzymu w moczu, konieczne będzie oddanie go do sterylnego pojemnika. Przed wykonaniem pobrania, należy zadbać o higienę miejsc intymnych, by uniemożliwić dostanie się bakterii do strumienia. Przekroczone normy stężenia amylazy mogą być oznaką wielu chorób. Jeśli wynosi ono powyżej 1150 U/l to naprawdopodobniej organizm boryka się z ostrym zapaleniem trzustki, co wskazuje na kilkunastrokrotne przekroczenie norm stężenia tego enzymu. Jeśli wskaźniki pokazują na stężenie mieszczące się w przedziale 575-1150 U/l, to możliwe diagnozy to: kamica żółciowa, kamica przewodów trzustkowych, perforacja żołądka. Zaniżone stężenie amylazy to również bardzo duże zagrożenie dla zdrowia organizmu - może ono bowiem oznaczać wyniszczenie lub poważne uszkodzenie tego narządu. Normy w zakresie stężenia amylazy powinny wynosić od 25 do 125 U/l we krwi, 10-490 U/l w moczu.

Lipaza - normy

Lipaza to kolejny enzym produkowany przez trzustkę, którego poziom stężenia jest niezbędny do określenia profilu trzustkowego. Normy w tym zakresie oznaczają niedopuszczanie do przekroczenia poziomu 150 U/l. Enzym ten jest odpowiedzialny za rozkład tłuszczów do kwasów tłuszczowych i glicerolu. Jego stężenie bada się tylko poprzez pobranie krwi. Jeśli diagnostyka wykazuje, iż normy zostały przekraczone kilkanaście razy, to najpewniej oznacza to ostre zapalenie trzustki lub raka trzustki. W przeciwnym wypadku - gdy normy są zaniżone, może to oznaczać, iż organ został trwale uszkodzony lub chory cierpi na cukrzycę.

Poziom enzymów trzustkowych - glukoza

Aby kompletnie określić profil trzustkowy, należy zbadać też poziom glukozy we krwi. Glukoza to w potocznym rozumieniu cukier, którego poziom regulowany jest przez hormon trzustkowy - insulinę. Normatywnie, u dorosłych powinien utrzymywać się w przedziale 3,9-6,4 mmol/l. Jeśli badanie wykazuje na przekroczenie norm, to istnieje ryzyko zachorowania na nowotwór tego narządu lub wystąpienie zapalenia tego organu. Jeśli natomiast poziom jest zaniżony, to diagnosta może stwierdzić niedobór hormonów tarczycy czy uszkodzenie wątroby.

trzustka próby trzustkowe

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 368 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach