45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Badania profilaktyczne dla palaczy i eks-palaczy. Zbadaj się, aby wyprzedzić chorobę!

Badania profilaktyczne dla palaczy i eks-palaczy. Zbadaj się, aby wyprzedzić chorobę!Badania profilaktyczne dla palaczy i eks-palaczy. Zbadaj się, aby wyprzedzić chorobę!

Palenie papierosów pociąga za sobą ryzyko konsekwencji zdrowotnych począwszy od zapalenia czy rozedmy płuc, a skończywszy na przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc i nowotworze. Nałóg ten pociąga za sobą coroczne żniwo 60 tysięcy obywateli Polski, którzy umierają wskutek zmian w narządach. Wpływ nikotyny odzwierciedla się w trudnościach z zajściem w ciążę, rozwojem płodu, pogorszeniem stanu zębów i cery.

 • Jakie badania wykonywać układu oddechowego?

 • Jakie badania wykonywać ukłądu krążęnia?

Problem ze zdrowiem może przytrafić się także osobom, które wygrały walkę z nikotynizmem. Jest to możliwe z tego względu, iż już wcześniej w ustroju rozwinęły się zmiany, których cofnięcie wymaga czasu. Badania mające na celu wyeliminowanie chorób, powinny być wykonywane regularnie, ale również przy wystąpieniu duszności, bądź uporczywego kaszlu.

Badania układu oddechowego

 • Zmiany ogniskowe nasuwające przypuszczenie nowotworu poddawane są tomografii komputerowej.
 • RTG, czyli badanie radiologiczne klatki piersiowej jest badaniem koniecznym, które powinien przeprowadzić każdy, kto kiedykolwiek miał związek z paleniem. Dzięki niemu wykrywane są nieprawidłowości zlokalizowane w układzie oddechowym i w układzie krążenia. W przypadku rozpoznania zmian pacjent poddawany jest staranniejszym badaniom. Promieniowanie zastosowane w RTG nie przekracza bezpiecznego poziomu.
 • Spirometria sprawdzi objętość płuc wraz z ich objętością oddechową i jest powtarzana parokrotnie, aby otrzymać rzetelny wynik. Pacjent wykonuje najpierw głęboki, a następnie szybki maksymalny oddech do ustnika zamontowanego przy aparacie.
 • Pulsoksymetria pozwala określić procent wysycenia hemoglobiny tlenem. Jeśli nie sięga 95% i sytuacja taka utrzymuje się długotrwale, można podejrzewać rozwój niewydolności oddechowej. Za ideał uchodzi 95-99%. Poziom sprawdza pulsoksymetr umieszczany na palcu osoby badanej.

Badania układu krążenia

Osoby palące narażone są na zmiany zakrzepowe, miażdżycowe, chorobę niedokrwienną serca oraz wtórne nadciśnienie tętnicze.

 • EKG to podstawa wśród badań zalecanych byłym i obecnym palaczom. Elektrokardiografia ujawni chorobę niedokrwienną serca, zmiany przerostowe i przebyte zawały. EKG
 • wysiłkowe jest bardziej skuteczne od zwykłego EKG, wykonuje się je podczas jazdy na rowerze stacjonarnym, bądź w czasie biegu na bieżni.
 • USG Doppler dotyczy tętnic szyjnych oraz kończyn dolnych, gdzie najwcześniej ujawniają się zmiany miażdżycowe. Miażdżycę tętnic szyjnych sugerują krótkotrwałe mroczki przed oczami, zawroty głowy, a nawet udar mózgu. Ból w okolicy ud i łydek, który daje się we znaki podczas ruchu związany jest z chromaniem przestankowym, co wskazuje na miażdżycę tętnic dolnych.
 • Pomiar ciśnienia tętniczego wykonywany regularnie, pozwoli zapobiec powikłaniom narządowym wskutek wysokiego ciśnienia.

Dodatkowe badania dla palaczy

 • Badanie krwi – wykaże nadczynność i niedoczynność tarczycy, cukrzycę.
 • Badanie przewodu pokarmowego – wykryje wrzody żołądka i dwunastnicy, a także nowotwory zlokalizowane w przewodzie pokarmowym.
 • Densytometria – kontroluje kondycję kości. Jest istotnym badaniem, gdyż palacze są bardziej narażeni od osób niepalących na osteoporozę.
 • Badanie u okulisty – poza zapaleniem spojówek wzrasta ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej i rozwoju zaćmy.
rzucanie palenia nikotynizm badania dla palaczy badania po rzuceniu papierosów wpływ papierosów na zdrowie papierosy a badania papierosy a zdrowie
Komentarze
Dodano: 19 Kwiecień 2016
Autor: Dorota
Ocena:
Pale od 10 lat, moje rtg płuc nie wykryło żadnych zmian, badania ok, mimo to zdecydowałam się na rzucenie palenia.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach