45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Badania na niepłodność - czego należy się spodziewać?

Badania na niepłodność - czego należy się spodziewać?Badania na niepłodność - czego należy się spodziewać?

Badanie na niepłodność zleca lekarz ginekolog po wywiadzie przeprowadzonym z kobietą odnośnie jej kondycji zdrowia oraz miesiączkowania, jednakże powinien poddać się im również partner.

  • Jak wygląda badanie niepłodności?

  • Co powoduje niepłodność?

Źródłem niepowodzeń w staraniu o dziecko bywają u pary nierzadko nadciśnienie, cukrzyca, choroby tarczycy i nerek. Należy zacząć od badania krwi i moczu, ponieważ schorzenia i wady układu rozrodczego nie stanowią jedynych przyczyn. Ponadto para przechodzi wspólnie badania genetyczne, immunologiczne oraz śluzu szyjkowego.

Wywiad lekarski

Starannie przeprowadzony wywiad lekarski z obojgiem będzie dotyczył zażywanych leków, praktykowanych metod antykoncepcji, cyklu menstruacyjnego kobiety, chorób przewlekłych, spożywania kawy i papierosów oraz życia seksualnego pod kątem możliwości zarażenia chorobą weneryczną, która może zaburzać płodność u obu płci.

Czego powinna spodziewać się partnerka?

Kobieta powinna udać się na badania do ginekologa lub endokrynologa zajmującego się zaburzeniami hormonalnymi. W przypadku nieregularnego cyklu miesiączkowego podejrzewane są zaburzenia w gospodarce hormonalnej i owulacji. O ile przychodnia, w której udaliśmy się do lekarza ginekologa ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, refundowanym badaniom zostają poddane hormony: FSH, LH, prolaktyna, estradiol, a także testosteron. Jeśli utrzymują się one na optymalnym poziomie, sprawdzana jest drożność oraz sprawność narządów rodnych. Przeprowadzane jest dopochwowe USG, a ponadto rentgen macicy i jajowodów, tzw. Histerosalpingografia HSG. Z kolei endoskopia przez pochwowa TVE poddaje ocenie otrzewną miednicy mniejszej oraz jajowody. Wzrokową budowę i kondycję narządu rodnego, otrzewnej, narządów jamy brzusznej i drożności jajowodów umożliwi laparoskopia i kolorografia. Przeprowadza się jeszcze badanie ginekologiczne przy użyciu wziernika, histeroskopię i biopsję śluzówki macicy.

Czego powinien spodziewać się mężczyzna?

Partner odwiedza androloga - specjalistę od męskiego układu rozrodczego, bądź urologa. Panowie powinni mieć świadomość, że niepłodność można z powodzeniem leczyć. Za brak płodności u mężczyzn zwykle można winą obarczyć zbyt małą ruchliwość plemników lub niewystarczająca ich ilość, czyli poniżej 20 000 000 w mililitrze nasienia. Zaburzać męską płodność mogą napomniane wcześniej choroby weneryczne, ale i przegrzewanie jąder wynikające z wielogodzinnego prowadzenia samochodu, ubranie nieprzepuszczające powietrza, siedzący tryb życia, spożywanie alkoholu, a wreszcie i korzystanie z sauny.

Badanie nasienia pozwoli ocenić ruchliwość, ilość i budowę plemników, a także na wykrycie bakterii lub przeciwciał plemnikowych. Natomiast badanie andrologiczne dotyczy budowy jąder i penisa, wskazanie ewentualnych wad czy schorzeń (żylaki powrózka nasiennego, przepuklina, wnętrostwo). Męską płodność pozwala ocenić jeszcze badanie radiologiczne nasieniowodów, biopsja jąder, a także badanie hormonalne.

płodność niepłodność zaburzenia płodności nie mogę zajść w ciążę problemy z zajściem w ciążę starania o dziecko
Komentarze
Dodano: 06 Maj 2016
Autor: Lena
Ocena:
Fajny artykuł dla laików, po lekturze wiadomo, czego się spodziewać.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach