45 396 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Badaj krew! Wykryj w porę zagrażającą życiu miażdżycę, skontroluj cukier i białko ostrej fazy

Badaj krew! Wykryj w porę zagrażającą życiu miażdżycę, skontroluj cukier i białko ostrej fazyBadaj krew! Wykryj w porę zagrażającą życiu miażdżycę, skontroluj cukier i białko ostrej fazy

Morfologia dla profilaktyki naszego zdrowia odgrywa niebotyczną rolę. Szczególnie ważna jest dla osób, u których w rodzinie ktoś uskarżał się na cukrzycę, albo anemię. Regularnie wykonywana w porę zaalarmuje o rozwijających się schorzeniach, zaoszczędzi dodatkowej troski o swoje zdrowie.

Proste badanie krwi dostarczy cennej wiedzy o ewentualnych niedoborach czy rozwijającej się infekcji. Gdy dostrzegamy u siebie niepokojące symptomy w naszym organizmie, a o przyczynę podejrzewamy hormony tarczycy, warto przeprowadzić badanie.

 • Co to jest morfologia?

 • Przed jakimi chorobami ostrzega morfologia?

Choroby, przed którymi ostrzeże morfologia

 • Anemia dotyka 30% społeczeństwa. Może wynikać z przewlekłych stanów zapalnych, braków witaminy A i B12, żelaza, a nawet z powodu zarażenia tasiemcem lub innymi pasożytami.
 • Jedna na pięć osób boryka się z zaburzeniami tarczycy. Wraz z przekroczeniem 30. roku życia warto regularnie sprawdzać poziom hormonu TSH pod kątem niedoczynności lub nadczynności tego organu. Konsekwencją zignorowania tej pierwszej są często zaburzenia oddychania i pracy serca. Natomiast nadczynność poza chorobami serca, naraża nas na osteoporozę.
 • Test doustnego obciążenia glukozą opiera się o wypicie glukozy, która została rozprowadzona w wodzie, po czym sprawdzany jest wynik z próbki krwi. Dzięki przeprowadzonemu co roku badaniu dowiemy się czy sprawnie u nas przebiega wydzielanie insuliny po przyjęciu porcji glukozy oraz czy cukier zachowuje się optymalnie. Uważa się, że co 20 osoba cierpi na cukrzycę, która latami może rozwijać się po cichu. Tylko systematyczne badanie cukru pozwoli wykryć ją o czasie.
 • Śmierć wynikająca z niepohamowanego rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych jest przyczyną 5% ogółu zgonów. Cholesterol LDL utrzymujący się powyżej 135 mg/dl wiedzie nas prosto do nadciśnienia, zawału serca czy udaru. Dla zniwelowania zagrożenia zawałem o ½ wystarczy zredukować poziom cholesterolu o 10%.
 • Osoby korzystające z przygodnego seksu są narażone na zakażenie wirusem HIV. Dlatego chcąc uchronić siebie i nowego partnera przed zarażeniem powinny przeprowadzić badania celem wykluczenia HIV.
 • Badanie krwi pozwoli skontrolować pracę nerek, których dolegliwości łatwo pomylić z bólem kręgosłupa. Wielkość przesączania kłębuszkowego, czyli GFR oznaczana jest z próbki krwi.
 • Mdłości występujące wraz ze zmęczeniem i stresem mogą wskazywać na zaburzenia elektrolitów, takich jak magnez, wapń, sód i potas. Niewłaściwy poziom tych minerałów może mieć związek ze skurczami mięśni, nieprawidłowym funkcjonowaniem serca, nowotworami, cukrzycą, chorobami tarczycy oraz z zaburzeniami układu nerwowego.
 • Stężenie CRP we krwi określane mianem „białka ostrej fazy” wykaże ewentualne zapalenie czy infekcję. CRP jest produkowane przez wątrobę i komórki tłuszczowe dla zwalczania infekcji. Wysoki poziom nierzadko wskazuje na niewydolność nerek, zawał serca i chorobę nowotworową, niski sugeruje zaburzenia wątroby. Ponadto CRP mierzy ryzyko sercowo-naczyniowe.
anemia cukrzyca miażdżyca zawał zmęczenie stan zapalny nowotwory glukoza badanie krwi hormon TSH
Komentarze
Dodano: 19 Kwiecień 2016
Autor: Marta
Ocena:
Uważam że należy regularnie robić badanie krwi żeby zapobiegać chorobom.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 396 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach