45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Atrybut kobiecości a zdrowie. Kiedy ból piersi powinien zaniepokoić?

Atrybut kobiecości a zdrowie. Kiedy ból piersi powinien zaniepokoić? Atrybut kobiecości a zdrowie. Kiedy ból piersi powinien zaniepokoić?

Ból piersi nie musi od razu oznaczać raka. Z pewnością wiele kobiet pomyśli o tej nowotworze na samym początku, jednak przyczyn tej dolegliwości może być wiele. Często ma ona podłoże zupełnie prozaiczne, takie jak źle dobrana bielizna, nadwerężenie mięśni, noszenie ciężkiej torby, napięcie przedmiesiączkowe, czy nawet kiepska dieta. Mimo to, bólu piersi w wielu sytuacjach nie powinno się bagatelizować. W Polsce wciąż zbyt mało kobiet jest świadomych własnego ciała i tego, jak często i w jaki sposób powinny badać swoje piersi.

Często ich przyczyna tkwi w naturalnych procesach zachodzących w organizmie każdej kobiety. Tkliwość piersi pojawia się m.in. u nastolatek w okresie dojrzewania, zaś w okresie od 20 do 40 roku życia świadczy o wahaniach hormonów. W przypadku kobiet bardziej dojrzałych bóle mogą występować w okresie menopauzy, zaś po tym okresie są zazwyczaj sygnałem poważniejszych problemów. Dlatego tak ważna jest regularna mammografia. Mimo to, piersi należy sprawdzać niezależnie od wieku, a pewne sygnały mogą wzbudzić niepokój.

  • Jakie są przyczyny bólu piersi?

Powód do zmartwienia, czy normalna kolej rzeczy? Przyczyny bólu piersi

Poza PMS-em, bóle piersi pojawiają się również w okresie ciąży i po porodzie. U każdej kobiety mogą przebiegać inaczej – raz będą trwać długotrwale, innym razem tylko kilka chwil. Pierwsze dolegliwości pojawiają się w około piątym tygodniu ciąży, kiedy piersi stają się obrzmiałe i nadwrażliwe. W takim przypadku pomaga naprzemienne polewanie piersi ciepłą i zimną wodą, chłodne okłady i wygodna bielizna (np. staniki sportowe). W okresie połogu, zwłaszcza u matek karmiących piersią, częste jest zapalenie gruczołów mlecznych. Objawy zapalenia to puchnięcie, zaczerwienienie i wrażliwość na dotyk, a metody leczenia to przede wszystkim odciągnięcie pokarmu laktatorem, lecznicze maści i okłady z liści kapusty.

Inna przyczyna to guzy i schorzenia, które mogą przybierać różne formy:

  • Torbiele (cysty) – te niezaawansowane wyczujesz palcami, gdyż przybierają formę niewielkich guzków. Duża cysta będzie objawiać się bólem promieniującym aż do pachy, a jej rozpoznanie polega na przeprowadzeniu USG i biopsji.
  • Brodawczaki – w tym przypadku ból piersi jest bardzo silny, gdyż tworzą się one w przewodach mlecznych. Powodują ich zatykanie, co doprowadza do stanu zapalnego i powstawania ropni. Najczęściej występują u kobiet od czterdziestego do pięćdziesiątego roku życia. Rozpoznasz je, jeżeli przy naciśnięciu brodawki pojawi się jasny wyciek, czasem z domieszką krwi.
  • Gruczolakowłókniaki – przy tym rodzaju guza ból piersi pojawia się dopiero, gdy następuje jego wylew. Najczęściej pojawia się u kobiet przed trzydziestym rokiem życia, a jego przyczyną jest nadmierny rozrost tkanki gruczołowej. Jego wielkość jest zależna od stopnia rozwoju guza, raz może być wielkości groszku, innym razem – cytryny. Z gruczolakowłówniaka może rozwinąć się nowotwór, zwłaszcza u kobiet w podeszłym wieku.

W przypadku występowania nowotworu, ból piersi pojawia się dopiero w momencie, gdy guz jest większy niż 2 centymetry, dlatego tak ważne są regularne samobadania piersi. Im wcześniej wykryjemy raka, tym lepiej. Innym powodem bolesności jest mastopatia, przy której występują również zgrubienia i twardość w obrębie piersi. Są efektem zaburzeń hormonalnych, głównie zbyt małej ilości progesteronu. Bóle mijają, gdy rozpoczyna się comiesięczne krwawienie, potem ustępują. Po przeprowadzeniu USG i innych badaniach, które wykluczą nowotwór, konieczne jest zazwyczaj leczenie za pomocą hormonów.

piersi ból piersi torbiele guzy karmienie piersią mastopatia
Komentarze
Dodano: 26 Październik 2016
Autor: Ilona
Ocena:
Dziewczyny, badajcie sobie piersi same. Ja tak znalazłam guzek, który na szczęście był w początkowej fazie rozwoju i szybko udało mi się go pozbyć.
Odpowiedź
Dodano: 08 Październik 2016
Autor: Kaśka
Ocena:
Mnie często bolą piersi własnie przed okresem. Ale badam się regularnie i robię usg więc wiem, że póki co wszystko jest ok.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach