45 396 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Atopowe zapalenie spojówek - jakie są najczęstsze przyczyny?

Atopowe zapalenie spojówekAtopowe zapalenie spojówek

Atopowe zapalenie spojówek to częsta choroba występująca u osób, które zazwyczaj jednocześnie mają dermatologiczne problemy z atopowym zapaleniem skóry. Jest to ciężka choroba alergiczna, najczęściej dotykająca osoby, które borykają się ze wspomnianym wyżej schorzeniem. Szacuje się, że aż 25-42% takich osób chorowała lub choruje na atopowe zapalenie spojówek. Zazwyczaj choroba dotyka mężczyzn, którzy ukończyli 30. rok życia. Jakie zatem są przyczyny zachorowalności na to dolegliwe schorzenie? Jak ono się objawia?

Atopowe zapalenie spojówek – jak się objawia?

Atopowe zapalenie spojówek często zamiennie nazywane również atopowym zapaleniem powiek to bardzo nieprzyjemna dolegliwość charakteryzująca się nieprzyjemnym swędzeniem odczuwalnym w okolicy powiek i spojówek oraz poczuciem nadmiernego przesuszenia oka. Dodatkowo, schorzenie to można rozpoznać po widocznym przekrwieniu spojówek, wydzielinie sklejającej powieki, widocznym przerzedzeniu rzęs i miejscowo również brwi. Choroby tej pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować, gdyż niesie ona ryzyko wystąpienia powikłań przy jednoczesnej oporności organizmu na leczenie. Może dojść do zakażenia gronkowcem, wirusami, grzybami, uszkodzenia rogówki – owrzodzenia, wrastania naczyń do rogówki, zmiany struktury w siatkówce (tzw. odwarstwienia siatkówki), wczesnej zaćmy.

Atopowe zapalenie skóry powiek – jak przebiega leczenie

Jak przy każdej niepokojącej dolegliwości i zaobserwowanych objawach, nie warto zwlekać z diagnozą, ani samemu próbować jej stawiać. Konieczna jest niezbędna konsultacja okulistyczna. Bywają sytuacje alarmujące, kiedy chory odczuwa nagły, nieprzerwany ból oka i zaburzenia w widzeniu – wówczas należy niezwłocznie zgłosić się na dyżur okulistyczny, w trakcie którego lekarz zbada rogówkę za pomocą lampy szczelinowej. Ryzyko wystąpienia problemów związanych z atopowym zapaleniem powiek wzrasta u osób chorujących na atopowe zapalenie skóry – ci powinni profilaktycznie udać się do lekarza, aby zastosować prewencyjne działania.

W takim przypadku leczenie okulistyczne podejmowane jest w konsultacji z dermatologiem lub alergologiem. Leki stosuje się doustnie lub poprzez umieszczenie ich w spojówce. Niekiedy sytuacja jest poważniejsza i występuje odwarstwienie siatkówki, czy uszkodzenie rogówki – wówczas konieczne będzie przeprowadzenie operacji.

Podjęcie leczenia powinno być poprzedzone nabyciem kilku dobrych nawyków związanych z dbałością o oczy – a mianowicie nie pocierania ich, unikania dotyku. Wykonywanie tych czynności stwarza bowiem ryzyko zakażenia skóry. Dodatkowo, konieczne jest regularne nawilżanie spojówek za pomocą kropli sztucznych łez bez konserwantów oraz unikanie pomieszczeń klimatyzowanych lub nadmiernie suchych. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka podrażnień. Niestety, nawet po zakończeniu leczenia jest potrzeba pozostania pod stałą kontrolą lekarza okulisty – przyjmuje się, iż nabycie tej choroby determinuje borykanie się z nią do końca życia.

Groźna choroba oczu – jak jej uniknąć?

Zasadniczo, główną grupę ryzyka stanowią osoby, które chorują na atopowe zapalenie skóry. Powinny one pozostawać pod stałą kontrolą lekarską, unikać przesuszania spojówek, starać się nie przebywać w pomieszczeniach blisko nawiewów powietrza, wentylatorów czy klimatyzatorów. Sugeruje się przy okazji unikanie suchego, wietrznego i gorącego klimatu.

Przyczyny atopowego zapalenia spojówek

Atopowe zapalenie spojówek powodowane jest przez drażniący alergen – substancji uczulających może być wiele, najczęściej jednak są to metale (platyna, nikiel, chrom); składniki wykorzystywane do produkcji plastiku, opakowań do żywności (np. chloramina, kalafonia); leki; sierść, naskórek i wydzieliny zwierząt; roztocza występujące w piekarnictwie i przy przechowywaniu owoców, enzymy roślinne stosowane w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym, enzymy drożdży piekarskich i pleśniaka wykorzystywane w piekarnictwie, przetwórstwie owocowym, produkcji serów; a także pył roślinny.

Atopowe zapalenie spojówek Atopowe zapalenie powiek

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 396 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach