AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to częsta przypadłość skórna, która jest bardzo uciążliwa. Skóra osób z AZS jest bardzo sucha. Jej nieprawidłowa struktura wpływa na zwiększenie jej wrażliwości, przez co jest bardziej podatna na drażniące czynniki zewnętrzne. Objawia się uporczywym świądem, często ranami skóry.
Pielęgnacja skóry atopowej u dzieci, ale również u osób dorosłych jest bardzo ciężka ze względu na problem z dopasowaniem odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Ich wybór na rynku jest bardzo bogaty, jednak zdarza się, że skóra nie reaguje na wiele z nich. Jeżeli dany kosmetyk czy lek jest używany dłużej, skóra może się na niego uodpornić.
Co to jest AZS?
Jak radzić sobie z AZS?
AZS u niemowlaka
U małego dziecka ważnym elementem w pielęgnacji tego typu skóry jest kąpiel. Można do niej dodać preparaty dostępne w aptekach. Można również sięgnąć po sprawdzone, „babcine” metody, które są równie skuteczne i przede wszystkim ekonomiczne.
Na początek kilka drobnych rad:
- woda do kąpieli powinna być w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała – 37-37,5 C (wysoka temperatura nasila swędzenie)
- kąpiel powinna być krótka – około 5 minut
- nie używamy gąbki ani myjki, ponieważ mogą one przenosić bakterie
- po kąpieli nie wolno trzeć skóry, lecz delikatnie osuszać miękkim ręcznikiem
- nawilżamy skórę od razu po wytarciu po kąpieli
Jaka kąpiel najlepsza?
- Kąpiel w krochmalu. Krochmal łagodzi, wygładza oraz przynosi ulgę w pieczeniu i swędzeniu. Potrzebujemy 5 łyżek mąki (skrobi) ziemniaczanej. Rozpuszczamy ją w szklance zimnej wody, aby nie było grudek i dodajemy ją do litra wrzącej wody. Dokładnie mieszamy (jak kisiel) i gotowy wlewamy do wanienki. Kąpiel w krochmalu powinna trwać około 15-20 minut i być ciepła (37-38 st.). Nie używamy żadnego preparatu myjącego i po kąpieli nie wolno spłukiwać skrobi, lecz delikatnie osuszyć ręcznikiem. Podczas wyjmowania dziecka z wanny trzeba uważać, bo skóra jest śliska!
- Kąpiel w płatkach owsianych. Płatki mają w swoim składzie cynk i krzemionkę, które są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania skóry. Kąpiel działa nawilżająco, wygładzająco oraz łagodzi świąd. Do przygotowania kąpieli zalewamy szklankę płatków 3 litrami zimnej wody. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy około 10 minut. Następnie wlewamy do wanny. Nie używamy mydła i delikatnie osuszamy skórę.
- Kąpiel w siemieniu lnianym. Kąpiel z siemieniem silnie nawilża, ma działanie kojące, wygładzające oraz przeciwświądowe. Potrzebujemy pól szklanki siemienia – wrzucamy je do dużego garnka i dolewamy 5 litrów wody. Gotujemy przez 15-20 minut. Zbieramy kisiel, który utworzył się nad ziarenkami (ziarenka powinny być na dnie garnka) i wlewamy go do wanny. Kąpiel powinna być ciepła, krótka, bez mydła i bez spłukiwania wodą.
Czym smarować skórę?
Można sięgnąć po prawdziwy olej kokosowy. Przechowywany w lodówce jest twardą masą, która w temperaturze pokojowej staje się płynna. Olej chroni, nawilża, odżywia i tworzy na skórze ochronny filtr bez tłustej warstwy i pięknie pachnie. Można również do smarowania użyć oleju z wiesiołka. Przynosi on ulgę suchej skórze, sprawia, że jest miękka oraz gładka. Olej z wiesiołka można zakupić w aptece lub w sklepie zielarskim w butelce i smarować nim bezpośrednio skórę lub kupić olej z wiesiołka w kapsułkach. Kapsułki można przeciąć nożyczkami i wyciskać olej według potrzeb.
Co o tym sądzisz?