45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Astma - jakie są jej przyczyny i jak skutecznie jej zapobiegać ?

objawy astmyobjawy astmy

Astma oskrzelowa jest jednym z coraz częściej spotykanych tematów medycznych. Liczba chorych na astmę zwiększa się z roku na rok, w naszym kraju sięga już 4 milionów i nadal rośnie. Według danych podanych przez Światową Organizację Zdrowia nawet 150 000 000 ludzi może chorować na astmę na świecie, co roku umiera na tę przypadłość kilkaset tysięcy osób.

 
Mimo, ze ta przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych w dalszym ciągu budzi postrach, na rynku możemy znaleźć coraz skuteczniejsze leki, a także nowoczesne terapie, które pozwalają chorym czerpać z życia pełnymi garściami i spełniać się w każdej dziedzinie. Dowody na to możemy znaleźć wśród słynnych biegaczek narciarskich, znanego piłkarza, a także w szeregach innych sportowców.

  • Jak leczyć astmę oskrzelową?

  • Jak zapobiegać astmie?


Między typowymi objawami astmy możemy wyróżnić duszność, uporczywy kaszel, świszczący oddech, a także ściskanie w klatce piersiowej. Charakteryzują się tym, że pojawiają się napadowo,
a pomiędzy nimi większość chorych nie wykazuje żadnych niepokojących dolegliwości. Zaś duszność i kaszel często ustępują po zażyciu szybko działającego leku rozkurczającego oskrzela, a nawet samoistnie. Odpowiednio leczona astma pozwala na zminimalizowanie objawów.
Astma oskrzelowa o której mowa nazywana jest również dychawicą. Jest to przewlekła choroba zapalna, która prowadzi swoim działaniem do zmniejszenia wydolności górnych dróg oddechowych. Co jest wynikiem niekontrolowanych skurczów oskrzeli połączonych z gromadzeniem się w nich gęstego śluzu. Jest to choroba nieuleczalna, której działanie powoduje powstawanie w oskrzelach nieodwracalnych zmian.

Co możesz robić aby zapobiegać astmie ?
Największą liczbę zachorowań odnotowują kraje najbardziej rozwinięte pod względem przemysłu. Alergia jest jednym z krytycznych czynników wywołujących chorobę. Z tego powodu rozszerzanie się takich skłonności wśród dorosłych oraz dzieci i niemowląt wpływa istotnie na ujawnianie się pierwszych objawów.
Aktywowaniu się astmy służą więc przede wszystkim czynniki wywołujące alergie. Są to przewlekłe infekcje wirusowe dróg oddechowych, uzależnienie od nikotyny, narażanie się przez osoby uczulone na zbędny kontakt z alergenami, które swoim działaniem mają niekorzystny wpływ na układ odpornościowy człowieka.
Jeżeli więc pragniesz zadbać o swoje zdrowie unikaj dymu tytoniowego - nie bądź biernym palaczem, wystrzegaj się roztoczy - zwłaszcza kurzu w domu, również powinieneś przestrzegać się przed wilgocią, pleśnią, spalinami, dymem, jeżeli jesteś uczulony unikaj również pyłków roślin, sierści zwierząt - zwłaszcza domowych, często również leków oraz produktów spożywczych, które mogą wywołać u Ciebie reakcje alergiczne.
Odpowiednie leczenie astmy oraz jej wczesna i prawidłowa diagnoza pozwala choremu na zwykłe codzienne funkcjonowanie. Dzięki temu pacjent może prowadzić aktywne życie, pracować, a także uczyć się. Jednak w czasie napadu astmatycznego potrzebna jest bezzwłoczna pomoc. Gwałtowny skurcz oskrzeli uniemożliwia nabranie powietrza. Należy w tym wypadku podać lek szybko rozkurczający oskrzela. W trakcie ataku pozycja leżąca utrudnia oddychanie.
Pamiętaj oczywiście o zachowaniu spokoju.

astma przyczyny astmy astma objawy astma leczenie astma kaszlowa astma atak
Komentarze
Dodano: 11 Maj 2016
Autor: Kama
Ocena:
Moja siostra ma astmę i przez to napatrzyłam się na tą straszną chorobę. Nikomu nie życzę.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach