45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Aspiryna - na ból głowy, serce i trądzik

Aspiryna - na ból głowy, serce i trądzikAspiryna - na ból głowy, serce i trądzik

Kwas acetylosalicylowy znany szerzej pod nazwą aspiryna, kojarzy się większości osób z działaniem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Dlatego preparaty zawierające tę substancję aktywną, najczęściej stosowane są na ból głowy i przeziębienie. Już Hipokrates zalecał przeżuwanie liści wierzby, w celu uśmierzania bólu. Natomiast Galen, znany jako jeden z najwybitniejszych lekarzy starożytności, zaobserwował ich terapeutyczne działanie na stan zapalny i gorączkę.

Dopiero w 1897 roku, dokonano syntezy stabilnej i czystej formy kwasu acetylosalicylowego. Było to zasługą niemieckiego naukowca doktora Felixa Hoffmanna, pracującego w laboratorium firmy Bayer. Z biegiem lat odkrywano nowe działania i zastosowania dla aspiryny. Dziś już wiemy, że kwas acetylosalicylowy może być z powodzeniem stosowany nie tylko w medycynie, ale i w kosmetyce.

Kwas acetylosalicylowy w służbie serca

Choroby serca i układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci ludzi na całym świecie. W 2012 roku były odpowiedzialne za 31% wszystkich zgonów. Powszechność udarów mózgu i zawału mięśnia sercowego, mobilizują lekarzy i farmaceutów do poszukiwania nowych metod walki z zagrożeniem. W ostatnim 20-leciu dokonano niezwykle istotnego i przełomowego odkrycia w zapobieganiu niebezpiecznych zakrzepów krwi, prowadzących do dusznicy bolesnej, zakrzepicy czy ostrej niewydolności wieńcowej.

Odkryto, że popularny lek na ból głowy jakim jest aspiryna, posiada wyjątkowo korzystne działanie w zakresie profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych. Regularne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego w niewielkich dawkach hamuje przyleganie płytek krwi do ścian naczyń krwionośnych i zapobiega ich sklejaniu. Światło tętnic nie ulega zablokowaniu, dzięki czemu krew może swobodnie transportować tlen i substancje odżywcze do mózgu i serca. Zaleca się codzienne przyjmowanie aspiryny w dawkach nie mniejszych niż 50 mg i nie większych niż 160 mg na dobę. Zażywanie tak niewielkich ilości substancji, redukuje wystąpienie działań niepożądanych. Niestety, osoby zmagające się z chorobą wrzodową bądź nadwrażliwością na aspirynę muszą zrezygnować z tej korzystnej terapii.

Pierwsze efekty kuracji pojawiają się po upływie 5-6 dni, natomiast po 10 dniach możemy oczekiwać już optymalnego poziomu ochrony tętnic. Profilaktyczne zażywanie mikrodawek kwasu acetylosalicylowego, zalecane jest wszystkim osobom powyżej 50-tego roku życia oraz po przebytym zawale. Wysoka skuteczność aspiryny w zapobieganiu zawałom serca i udarom mózgu, zaowocowała ogromną popularnością tej metody na całym świecie.

Czytaj także >> Aspiryna – środek, który dba o zdrowie serca | MedMe.pl

Aspiryna w walce z bólem i przeziębieniem

Aspiryna od wielu lat cieszy się ogromną popularnością w walce z bólem. Aby w pełni zrozumieć jej działanie, należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie od czego boli głowa? Uczucie bólu powstaje, gdy nasze receptory czuciowe zostaną odpowiednio pobudzone przez bodźce chemiczne, fizyczne bądź termiczne. W wyniku ekspozycji tkanki na wymienione czynniki, dochodzi do miejscowego uwolnienia prostaglandyn, substancji odpowiedzialnych za stan zapalny, gorączkę oraz ból. Bardzo powszechnym problemem wśród osób dorosłych jest ból głowy o charakterze napięciowym. Jego występowanie często wiąże się ze stresem, przepracowaniem, bezsennością czy nieodpowiednią dietą. Nieleczony może trwać wiele godzin a nawet dni, poważnie utrudniając nam jakiekolwiek funkcjonowanie.

Przewlekły ból głowy, pojawiający się częściej niż 15 razy w miesiącu, stanowi problem aż 1% do 3% ludzi dorosłych. Aspiryna będąca niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, łagodzi zarówno epizodyczny jak i częsty ból głowy. Wynika to z jej zdolności hamowania cyklooksyganazy, która jest enzymem odpowiedzialnym za powstawanie prostaglandyn. Dzięki temu kwas acetylosalicylowy zwalcza uczucie bólu oraz obniża gorączkę. Hamowanie produkcji prostaglandyn owocuje również redukcją stanu zapalnego w organizmie. W efekcie aspiryna łagodzi przykre objawy przeziębienia i grypy. Unikalne właściwości kwasu acetylosalicylowego sprawiły, że stał się on nieodłącznym składnikiem wielu preparatów na grypę i przeziębienie oraz przeciwbólowych.

Aspirynowe zabiegi kosmetyczne

Zazwyczaj myślimy o aspirynie, gdy zastanawiamy się co na ból głowy zadziała w naszym przypadku najszybciej i najskuteczniej. Niewiele osób wie, że substancja ta nadaje się świetnie do tworzenia maseczek bądź toników. Efektywnie oczyszcza skórę twarzy i głowy z nadmiaru sebum, dlatego polecana jest osobom zmagającym się z trądzikiem czy łupieżem. Dzięki zdolności rozpuszczania się w tłuszczach, złuszcza z powierzchni naskórka martwe komórki skóry oraz skutecznie oczyszcza pory. Ponadto aspiryna łagodzi stany zapalne skóry, działa na nią dezynfekująco i osusza ropne wypryski. Wystarczy rozpuścić 3-4 niepowlekanych tabletek aspiryny w 1 łyżce wody, po czym pozostawić otrzymaną maseczkę na skórze twarzy na 20 minut. Możemy też rozpuścić 15-20 tabletek w 100 ml wody, by uzyskać odświeżający tonik, który utrwali efekty maseczki. Niestety, kobiety w ciąży bądź karmiące i osoby nadwrażliwe na działanie kwasu acetylosalicylowego, nie mogą korzystać z kuracji.

Czytaj także >> Jesieni nie unikniesz, za to przeziębieniom i grypie możesz zapobiegać, dzięki prostym radom - W Roli Mamy

Współczesna medycyna wciąż zaskakuje nas nowymi odkryciami i osiągnięciami. Niejednokrotnie polegają one na poszerzeniu naszej dotychczasowej wiedzy o znanych substancjach, o nowe, zaskakujące fakty. Dotyczy to m.in. aspiryny, której działanie okazało się być znacznie bogatsze, niż do tej pory sądziliśmy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

ból głowy przeziębienie aspiryna

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach