45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ashwagandha. Sprawdź, jakie właściwości kryje ta egzotyczna roślina!

Ashwagandha. Sprawdź, jakie właściwości kryje ta egzotyczna roślina!Ashwagandha. Sprawdź, jakie właściwości kryje ta egzotyczna roślina!

Od zawsze uprawiana w krajach azjatyckich, gdzie stanowi jedną z najważniejszych roślin wykorzystywanych w medycynie. Stopniowo wchodzi również do Europy, gdzie coraz częściej stosuje się ją we współczesnej fitoterapii. Porównywana do chińskiego żeń-szenia, mająca wiele interesujących właściwości – poznajcie Ashwagandhę!

Nazywa się ją również indyjskim żeń-szeniem i Witanią ospałą. W Indiach znajdują się liczne uprawy tej rośliny, ponieważ stanowią one kraj jej pochodzenia. Mimo to, spotkamy ją również w południowo-wschodniej części Europy, Afryce (zwłaszcza w Egipcie), Pakistanie, Afganistanie, Iranie i na Sri Lance.

 • Jakie właściwości ma Ashwagandha?

 • Jakie działanie ma witania ospała?

Indyjski żeń-szeń to krzew osiągający około 150 cm wysokości. W medycynie wykorzystuje się głównie jego korzeń oraz owoc.

Skład Ashwagandhy. Jakie ma właściwości?

W roślinie tej występują witanolidy, czyli substancje aktywne, które posiadają właściwości przeciwnowotworowe i antybakteryjne. Oprócz tego:

 • Działają antyoksydacyjnie (przeciwutleniająco), czyli zapobiegają powstawaniu wolnych rodników,
 • Obniżają ciśnienie tętnicze krwi,
 • Mają działanie silnie odtruwające,
 • Wpływają na organizm przeciwstresowo i przeciwdepresyjnie,
 • Chronią przed wrzodami żołądka,
 • Zapobiegają chorobie Alzheimera,
 • Wpływają pozytywnie na procesy zapamiętywania i kojarzenia.

W korzeniach Witani znajdują się także alkaloidy, fenolokwasy, fisterole i kumaryny. Skład tej rośliny obfituje również w duże ilości żelaza, dlatego wpływa na wzrost erytrocytów, białych krwinek i hemoglobiny.

Dostępna jest na rynku w formie rozdrobnionej, jak i kapsułek. Skuteczne dawki wynoszą prawie 500 mg dziennie. Producenci zalecają zwykle stosowanie jednej tabletki dwa razy dziennie przed posiłkiem. Dla osiągnięcia efektów, trzeba zażywać Ashwagandhę przez minimum kilka tygodni. Stopniowo, ale długotrwale wpłynie na organizm.

Na co stosować Witanię:

 1. Regulację układu hormonalnego – pobudza czynności tarczycy, reguluje zaburzenia cyklu miesiączkowego, zwiększa libido, wpływa na funkcjonowanie układu rozrodczego.
 2. Wspomaganie układu nerwowego – ma właściwości wyciszające i uspokajające, działa antystresowo i pomaga przy bezsenności.
 3. Odmładzanie – spowalnia proces starzenia organizmu, przeciwdziała siwieniu włosów.
 4. Zwiększanie wydolności fizycznej – dlatego zaleca się ją sportowcom.
 5. Wzmacnianie tkanki mięśniowej – poprawia napięcie mięśni i redukuje stany zapalne.
 6. Wspomaganie układu krwionośnego – wzmacnia układ krążenia, obniża poziom cholesterolu, chroni serce, przeciwdziała nadciśnieniu.
 7. Poprawa funkcjonowania układu oddechowego – wspomaga leczenie alergii i astmy, kaszlu i neżytu nosa.
libido odmładzanie żeń szeń Ashwagandha Witania Ospała Indyjski żeń-szeń

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach