45 387 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 979 produktów w 209 kategoriach

Arytmia serca - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Arytmia serca - przyczyny, objawy i sposoby leczeniaArytmia serca - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

W ciągu dnia i nocy serce naturalnie zmienia swój rytm: raz łomocze, innym razem niemal zamiera, niekiedy chwilowo bije nierówno. Takie reakcje to głównie skutek silnych emocji. Jednakże częste obserwowanie u siebie nierównego rytmu serca może oznaczać chorobę. Dlatego też wszelkich anomalii w tym zakresie nie wolno lekceważyć. Zaburzenia rytmu serca w niektórych sytuacjach mogą bezpośrednio zagrażać życiu!

  • Skąd się bierze arytmia?

  • Jak leczyć arytmię?

Arytmia serca - potykanie i przeskoki serca


Kiedy serce jest zdrowe, miarowo i równo wybija swój rytm. Jego pracę reguluje węzeł zatokowy. To właśnie w nim powstają elektryczne impulsy, które sprawiają, że komory serca się kurczą oraz tłoczą krew do różnych części naszego ciała. Jeśli ich wytwarzanie jest zakłócane, bezpośrednim skutkiem jest nierówne bicie serca. Najczęściej znamionuje to arytmię, która z kolei nierzadko idzie w parze z różnymi chorobami: astmą, nadciśnieniem, miażdżycą, nadczynnością tarczycy lub niedoborem niektórych pierwiastków. Szczególnie często diagnozuje się ostatnio arytmię u dzieci, która z jednej strony jest słabo wykrywalna, a z drugiej bardzo niebezpieczna dla ich zdrowia i życia.

Dziwne bicie serca - gdzie leżą przyczyny arytmii?


Zaburzenia pracy serca mają różne przyczyny. Czasem powodowane są silnymi emocjami, bólem serca na tle nerwowym, zmęczeniem, piciem kawy czy alkoholu w nadmiernych ilościach. W takich sytuacjach wystarczające będzie odstawienie używek, uspokojenie się lub zapewnienie wypoczynku, aby serce powróciło do swojego normalnego rytmu. Bywa, że przyczyny są jednak poważniejsze i oznacza to choroby serca lub układu krążenia, czyli miażdżycę, niewydolność krążenia, nadciśnienie albo niedobór magnezu, potasu i wapnia. Arytmia pojawia się także w okresie ciąży, menopauzy, przy gorączce lub nadczynności tarczycy.

Objawy arytmii - kiedy zacząć się martwić?


Z arytmią mamy do czynienia, jeśli serce przez krótką chwilę bije niemiarowo. Niekiedy pojawia się poczucie, że serce zaczyna „kołatać w piersi”, co rodzi wrażenie jakby miało ono za chwilę wyskoczyć z piersi. Dodatkowo, niektórzy pacjenci skarżą się na towarzyszące temu skurcze, gdy pompa krwi na chwilę „zawiesza się” lub „przeskakuje”. Bywa, że zaburzeniom rytmu towarzyszą:

  • kłucie,
  • wybudzenie ze snu przez nagłe zaburzenie rytmu,
  • uczucie duszności,
  • poczucie gorąca,
  • osłabienie.

Arytmia to zwykle pierwszy sygnał, że z sercem jest coś nie tak, oznaka innych dolegliwości. Zdarza się, że powód jest nieznaczący (np. w sytuacjach wzmożonego stresu, dużych emocji itd.), jednak nierzadko jest to poważna sytuacja, która może zagrażać życiu. Właśnie dlatego nie warto bagatelizować tego typu objawów, szczególnie wtedy, gdy występują w dużym natężeniu i częstotliwości.

Leczenie arytmii serca


Obecnie mamy dostęp do wielu zróżnicowanych metod leczenia. Nie wszystkie zaburzenia wymagają intensywnej terapii, czasem wystarczy uzupełnienie elektrolitów, odstawienie używek, itd. Niekiedy jednak zaburzenia rytmu wymagają wizyty u lekarza. W niektórych przypadkach nierówne bicie serca może wymagać zarówno przyjmowania odpowiednich leków, jak i intensywnego leczenia choroby która tę arytmię wywołuje. W związku z tym, aby postępowanie w takiej sytuacji było skuteczne, należy najpierw dokładnie zbadać i określić przyczynę arytmii i dopiero wówczas podjąć odpowiednie kroki zaradcze.

serce układ krążenia choroby serca arytmia leczenie arytmii zaburzenia pracy serca kołatanie serca zaburzenie rytmu serca arytmia serca nierówne bicie serca objawy arytmii serca
Komentarze
Dodano: 13 Maj 2016
Autor: żaneta
Ocena:
mój ojciec często narzeka na kołatanie serca i podejrzewam, że to może być właśnie ten problem, ale staruszka trzebaby siłą do lekarza zaciągnąć
Odpowiedź
Dodano: 06 Luty 2016
Autor: Agnieszka
Ocena:
Ja miałam za mało potasu i magnezu.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 387 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 979 produktów w 209 kategoriach