45 368 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 978 produktów w 209 kategoriach

Antystresowy i wzmacniający. Kwas foliowy i jego rola w organizmie

Antystresowy i wzmacniający. Kwas foliowy i jego rola w organizmieAntystresowy i wzmacniający. Kwas foliowy i jego rola w organizmie

Folacyna, czyli kwas foliowy, to substancja niezbędna każdemu człowiekowi. Mimo to, większość osób ma niedobór tego cennego składnika. A to niedobrze, ponieważ folacyna jest potrzebna każdej pojedynczej komórce w naszym ciele – od pierwszych lat życia do samej starości. Nazywa się ją również folianem, witaminą B9, witaminą B12 i witaminą M. Brak kwasu foliowego jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Jaką rolę pełni w naszym organizmie?

Kwas foliowy znajduje się w tkankach wielu roślin i zwierząt. Nie jest przy tym pojedynczym związkiem chemicznym, a właściwie całą ich grupą, która obejmuje 20 pochodnych pteryny. Pteryna to substancja, która np. odpowiada za zabarwienie skrzydeł motyli. Kwas foliowy został po raz pierwszy uzyskany z liści szpinaku w latach czterdziestych.

  • Jakie działanie ma kwas foliowy?

  • Na co kwas foliowy?

Funkcje kwas foliowego. Co dobrego kryje?

Kwas ten łatwo ulega zniszczeniu w trakcie przygotowywanie potraw. Likwiduje się go poprzez gotowanie, smażenie, pieczenie. Co więcej, im dłużej go przechowujemy, tym trudniej jest przyswajalny przez organizm, gdyż ulega utlenieniu.

Folacyna, podobnie jak inne witaminy, pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. Musi być dostarczany wraz z pożywieniem, ponieważ organizm sam nie potrafi go wytwarzać. Jest niezbędny w procesie wzrostu i rozmnażania komórek w naszym ciele, a także pozytywnie wpływa na układ nerwowy, mózg i bierze udział w produkcji czerwonych krwinek. Uczestniczy on również w produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia, który odpowiada za nasze dobre samopoczucie.

Działa pozytywnie także na układ pokarmowy, gdzie wspiera sprawne funkcjonowanie jelit, żołądka, wątroby, a także wytwarzanie soków żołądkowych. Co więcej, zmniejsza on zagrożenie rakiem żołądka, jelita grubego i szyjki macicy.

Wspomaga walkę ze stresem, ponieważ oddziałuje kojąco i uspokajająco na nasze zmysły. Doskonale poprawia nastrój, a według badań, osoby o niskim stężeniu tego składnika we krwi mają większe skłonności do popadania w stany depresyjne. Podsumowując, jego podstawowymi funkcjami są:

  1. Działanie antystresowe,
  2. Regulacja wzrostu komórek,
  3. Wpływ na poziom homocyteiny od której zależy nasze zdrowie,
  4. Zapobieganie chorobom serca i zakrzepom,
  5. Zapobieganie anemii.

Arcyważny dla kobiet w ciąży

Każda kobieta starająca się zajść w ciążę lub już starająca się o poczęcie dziecka, powinna przyjmować codziennie kwas foliowy. To bardzo ważny składnik zarówno dla przyszłych mam, jak i ich nienarodzonych maluszków. Ma on ogromne znaczenie w zapobieganiu wadom cewy nerwowej u płodu, czyli zmniejsza zagrożenie wystąpienia rozszczepu kręgosłupa, bezmózgowia, przepukliny oponowo-rdzeniowej. Pomaga również w zapobieganiu anemii u ciężarnych osób, gdyż w tym stanie zapotrzebowanie na kwas foliowy jest nawet cztery razy większe niż normalnie.

kwas foliowy

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 368 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 978 produktów w 209 kategoriach