45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Angina latem - przyczyny i sposoby leczenia letniej anginy

Angina latem - przyczyny i sposoby leczenia letniej anginyAngina latem - przyczyny i sposoby leczenia letniej anginy

Ból gardła zazwyczaj kojarzony jest z miesiącami zimowymi i chłodną porą. Zdarza się jednak i tak, że przypadłość związana z bólem gardła i bolesnym przełykaniem pożywienia przytrafia się również w lato i diagnozowana jest wówczas jako angina letnia. W jaki sposób można się nią zarazić? Jak ustrzec się przed anginą w okresie wakacyjnym, aby nie zepsuć sobie długo oczekiwanego urlopu i odpoczynku? Jak ją skutecznie zwalczyć, gdy mimo wszystko nie da się uniknąć zachorowania?

Angina – jak leczyć w domu?

W jaki sposób w ogóle można zachorować na anginę? Mechanizm powstawania tej dolegliwości jest dość prosty i schematyczny. Ryzyko zachorowania pojawia się, gdy temperatura powietrza jest wysoka, naczynia krwionośne w gardle się rozszerzają i pojawia się potrzeba schłodzenia zimnym napojem lub smakowitą porcją lodów. Wskutek posilenia się takim smakołykiem lub wypicia zimnego napoju naczynia krwionośne gwałtownie się obkurczają, co powoduje, ze śluzówka w gardle jest bardziej narażona na atak drobnoustrojów. Bakterie ulokowane w jamie ustnej mają wówczas ułatwiony dostęp do tkanki gardła, rozmnażają się, co finalnie może doprowadzić do stanu zapalnego migdałków – inaczej zwanego anginą.

Przebieg anginy – jak ją rozpoznać?

Angina objawia się w bardzo charakterystyczny sposób, utrudniając przełykanie i powodując silny ból gardła przy przełykaniu. Ból ten zwykle ma charakter promieniujący, odczuwany jest także w okolicach uszu. Często występuje też objaw towarzyszący w postaci silnej gorączki. W kolejnej fazie rozwoju choroby powiększają się węzły chłonne, których dotykanie powoduje odczuwaną bolesność. W dalszym etapie pojawia się bardzo charakterystyczny dla anginy biały nalot w gardle – flagowy objaw tej choroby. Najprostszym działaniem zwalczającym zapalenie gardła jest poddanie się kuracji antybiotykowej. Jest to bowiem dolegliwość powodowana przez bakterie, z którymi skutecznie można się mierzyć właśnie w taki sposób.

Angina latem – co robić?

Charakterystyczny objaw anginy – dokuczliwy ból gardła można próbować neutralizować domowymi sposobami. Leczenie anginy w domu opiera się przede wszystkim na tym, że należy w tym domu pozostać, nie wychodząc przez kilka dni. Oczywiście po uprzednim zdiagnozowaniu choroby przez lekarza. Dodatkowo, można sobie pomoc w tej sytuacji, stosując płukanki na gardło z naparów rumiankowych lub szałwiowych. Regularne płukanie letnim wywarem przyniesie spodziewaną ulgę. Jeśli anginie towarzyszy wysoka gorączka, pomocne będzie także picie dużej ilości płynów. W okresie choroby z racji bólu gardła utrudnione jest przełykanie, dlatego warto wówczas umiejętnie dobierać potrawy i przyjmować jedynie te w postaci płynów lub kremów. Ponadto, w aptekach można dostać rozmaite preparaty w postaci pastylek do ssania, których stosowanie przynosi ulgę podrażnionej śluzówce.

Zapalenie gardła latem – jak tego uniknąć?

Zachorowanie na anginę nie należy do najprzyjemniejszych – wiąże się z licznymi dolegliwościami, które skutecznie odbierają ochotę do życia. Warto zatem poświęcić chwilę uwagi na poznanie możliwych sposobów uniknięcia tej przypadłości. Aby nie dopuścić do zachorowania na anginę latem należy unikać przebywania w mocno klimatyzowanych pomieszczeniach, w których różnica pomiędzy temperaturą zewnętrzną a temperaturą w środku jest duża. Powinno się także zrezygnować z picia napojów wprost z lodówki, napoje przechowywane w tym miejscu powinny się chwilę ocieplić, by uzyskać temperaturę pokojową. Niestety, wbrew pozorom, niewskazane jest także jedzenie dużych ilości lodów w czasie bardzo upalnych dni. Przestrzegając tych podstawowych zasad, zamykamy szansę bakteriom powodującym anginę ropną na rozpanoszenie się w naszym organizmie.

ból gardła angina

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach