44 797 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
36 931 produktów w 209 kategoriach

Podobne produkty

Andropauza. Czy męskie przekwitanie jest równie silne, jak kobiece?

Andropauza. Czy męskie przekwitanie jest równie silne, jak kobiece?Andropauza. Czy męskie przekwitanie jest równie silne, jak kobiece?

Przekwitanie i problemy wieku średniego nie dotyczą jedynie kobiet. Andropauza – bo tak w medycynie określa się zjawisko przekwitania u mężczyzny – nie jest jednak tematem często poruszanym w mediach. Czy to oznacza, że mężczyźni przeżywają andropauzę rzadziej lub mniej intensywnie, niż kobiety menopauzę?

 • Co to jest andropauza?

 • Jakie są objawy przekwitania?

Andropauza – podstawy

Andropauza zaczynać się może przed 50-tym rokiem życia, ale zazwyczaj pojawia się w wieku około 50 lat, najczęściej po przekroczeniu tego wieku. Jest identycznym okresem w życiu mężczyzny, jak menopauza w życiu kobiety. Zapowiada powolne starzenie się organizmu, wejście w nową fazę w życiu.

Andropauza: ciało i dusza stają się bardziej podatne

Andropauza sprawia, że ciało mężczyzny, ale również jego samopoczucie i wszystkie cechy związane ze strefą czysto psychiczną – mogą się zmienić i pewnie stanie się tak w najbliższych paru miesiącach lub latach.

Andropauza przede wszystkim objawia się zmianami hormonalnymi, ale również zmianami somatycznymi i psychologicznymi oraz zmianami o podłożu seksualnym.

Objawy męskiego przekwitania:

 • Różne części ciała mogą być obolałe, mężczyzna będzie odczuwał więcej somatycznych dolegliwości bólowych
 • Organizm jest lekko osłabiony
 • Mężczyzna traci wcześniejszy wigor i siłę
 • Może odczuwać znaczne zmęczenie
 • Pojawiają się zaburzenia apetytu i zaburzenia snu
 • Nastrój zostaje obniżony
 • Pamięć i umiejętność koncentracji zostają zaburzone
 • Zwiększa się drażliwość, odczuwany lęk, niepokój i smutek
 • Mogą występować palpitacje serca, uderzenia gorąca

Zaburzenia seksualne podczas andropauzy

Schorzeniami, które często występują u mężczyzn w okresie andropauzy są problemy z erekcją. Mężczyzna również wbrew swojej woli może być mniej zainteresowany seksualnością, jak dotychczas. W ten sposób zmniejsza się również zadowolenie mężczyny z życia seksualnego oraz własnych możliwości w tym zakresie. Podniecenie i pożądanie seksualne mogą nie być już odczuwalne w ten sam silny sposób.

Różnice między meno- a andropauzą

Podczas andropauzy mężczyzna nie traci swoich zdolności seksualnych związanych z biologiczną możliwością późniejszego zapłodnienia. Zdolności te jedynie, jak i zainteresowanie seksualnością, słabną lub zostają upośledzone. W przypadku kobiet podczas przechodzenia menopauzy wszelkie dalsze zdolności rozrodcze zostają na zawsze zahamowane.

Kryzys wieku średniego

W wieku 40-50 lat u wielu mężczyzn pojawia się tzw. „kryzys wieku średniego”, nazywany również „kryzysem czterdziestki”. Fenomen ten może ujawniać się na równi z wystąpieniem andropauzy, albo przekwitanie męskie poprzedzać. Kryzys wieku średniego wzmaga w mężczyźnie chęć do diametralnych zmian w swoim życiu, zarówno osobistym, jak i zawodowym.

przekwitanie przekwitanie klimakterium andropauza kryzys wieku średniego

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 44 797 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 36 931 produktów w 209 kategoriach