45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Andropauza. Czy męskie przekwitanie jest równie silne, jak kobiece?

Andropauza. Czy męskie przekwitanie jest równie silne, jak kobiece?Andropauza. Czy męskie przekwitanie jest równie silne, jak kobiece?

Przekwitanie i problemy wieku średniego nie dotyczą jedynie kobiet. Andropauza – bo tak w medycynie określa się zjawisko przekwitania u mężczyzny – nie jest jednak tematem często poruszanym w mediach. Czy to oznacza, że mężczyźni przeżywają andropauzę rzadziej lub mniej intensywnie, niż kobiety menopauzę?

 • Co to jest andropauza?

 • Jakie są objawy przekwitania?

Andropauza – podstawy

Andropauza zaczynać się może przed 50-tym rokiem życia, ale zazwyczaj pojawia się w wieku około 50 lat, najczęściej po przekroczeniu tego wieku. Jest identycznym okresem w życiu mężczyzny, jak menopauza w życiu kobiety. Zapowiada powolne starzenie się organizmu, wejście w nową fazę w życiu.

Andropauza: ciało i dusza stają się bardziej podatne

Andropauza sprawia, że ciało mężczyzny, ale również jego samopoczucie i wszystkie cechy związane ze strefą czysto psychiczną – mogą się zmienić i pewnie stanie się tak w najbliższych paru miesiącach lub latach.

Andropauza przede wszystkim objawia się zmianami hormonalnymi, ale również zmianami somatycznymi i psychologicznymi oraz zmianami o podłożu seksualnym.

Objawy męskiego przekwitania:

 • Różne części ciała mogą być obolałe, mężczyzna będzie odczuwał więcej somatycznych dolegliwości bólowych
 • Organizm jest lekko osłabiony
 • Mężczyzna traci wcześniejszy wigor i siłę
 • Może odczuwać znaczne zmęczenie
 • Pojawiają się zaburzenia apetytu i zaburzenia snu
 • Nastrój zostaje obniżony
 • Pamięć i umiejętność koncentracji zostają zaburzone
 • Zwiększa się drażliwość, odczuwany lęk, niepokój i smutek
 • Mogą występować palpitacje serca, uderzenia gorąca

Zaburzenia seksualne podczas andropauzy

Schorzeniami, które często występują u mężczyzn w okresie andropauzy są problemy z erekcją. Mężczyzna również wbrew swojej woli może być mniej zainteresowany seksualnością, jak dotychczas. W ten sposób zmniejsza się również zadowolenie mężczyny z życia seksualnego oraz własnych możliwości w tym zakresie. Podniecenie i pożądanie seksualne mogą nie być już odczuwalne w ten sam silny sposób.

Różnice między meno- a andropauzą

Podczas andropauzy mężczyzna nie traci swoich zdolności seksualnych związanych z biologiczną możliwością późniejszego zapłodnienia. Zdolności te jedynie, jak i zainteresowanie seksualnością, słabną lub zostają upośledzone. W przypadku kobiet podczas przechodzenia menopauzy wszelkie dalsze zdolności rozrodcze zostają na zawsze zahamowane.

Kryzys wieku średniego

W wieku 40-50 lat u wielu mężczyzn pojawia się tzw. „kryzys wieku średniego”, nazywany również „kryzysem czterdziestki”. Fenomen ten może ujawniać się na równi z wystąpieniem andropauzy, albo przekwitanie męskie poprzedzać. Kryzys wieku średniego wzmaga w mężczyźnie chęć do diametralnych zmian w swoim życiu, zarówno osobistym, jak i zawodowym.

przekwitanie przekwitanie klimakterium andropauza kryzys wieku średniego

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach