45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Alternatywa dla wątróbki. Dieta roślinna na niedobory żelaza

Alternatywa dla wątróbki. Dieta roślinna na niedobory żelazaAlternatywa dla wątróbki. Dieta roślinna na niedobory żelaza

Niedobór żelaza najczęściej uzupełnia się lekami, które mogą mieć jednak niekorzystny wpływ na inne zdrowotne aspekty lub nie być przyswajane tak dobrze, jak jest w przypadku naturalnych źródeł tego składnika. Często zaleca się również jedzenie wątróbki, która nie jest zbyt popularna – szczególnie wśród dzieci. Wątroba zawiera wiele żelaza, jednak okazuje się, że dieta roślinna może stanowić o wiele skuteczniejszy sposób walki z jego niedoborem!

 • Jakie właściwości ma żelazo?

 • Jakie są objawy niedoboru żelaza?

Zbyt niski poziom tego pierwiastka we krwi ma według statystyk ponad 30% populacji. Niedobór żelaza jest więc jednym z najczęściej występujących zdrowotnych „deficytów” na świecie. Dzieje się tak, ponieważ rzadko dobierając swoje dzienne menu, myślimy o tym, czy zapewni nam ono wystarczającą ilość właściwych składników odżywczych. W obecnych czasach, ludzie często jedzą w biegu, w pracy, zwykle nie zwracając uwagi na skład spożywanych pokarmów. A o żelazo warto zadbać. Dlaczego jest tak ważne dla organizmu?

Niezbędne do istnienia

Żelazo sprawia, że ludzkie ciało i jego narządy funkcjonują tak, jak powinny. Bierze ono udział w transporcie i procesie przyswajania tlenu, wpływa na metabolizm cholesterolu, wspomaga wątrobę w usunięciu szkodliwych substancji z organizmu. Odgrywa również istotną rolę w walce z wirusami i bakteriami, gdyż wspomaga układ immunologiczny.

Pierwsze, pojawiające się stopniowo objawy niedoboru żelaza to przede wszystkim:

 • Problemy z koncentracją,
 • Senność,
 • Częste zmęczenie,
 • Łamliwość paznokci,
 • Osłabienie i suchość włosów,
 • Przyspieszone bicie serca.

Tego typu dolegliwości często są ignorowane, ponieważ tłumaczymy je sobie przepracowaniem, porą roku (w przypadku pogorszenia stanu skóry, paznokci i włosów), niewyspaniem i stresem. Dlatego właśnie tak łatwo jest to przeoczyć.

Jak sprawdzić, czy to niedobór żelaza?

Podstawą są tutaj badania krwi, dzięki którym dowiemy się, czy mamy go za mało. To bardzo ważne, ponieważ niedobór tego pierwiastka może doprowadzić do anemii. Częściej tego typu problemy mają kobiety, gdyż ze względu na swoje naturalne uwarunkowania tracą go znacznie więcej.

Uzupełnij braki dzięki odpowiednim roślinom!

Okazuje się, że dieta bogata w rośliny zawierające żelazo, jest skuteczniejsza niż inne rodzaje diet. Dlatego w uzupełnianiu niedoboru postaw na:

 1. Suszone morele,
 2. Śliwki,
 3. Soczewicę,
 4. Fasolę,
 5. Szpinak,
 6. Botwinę,
 7. Ciecierzycę,
 8. Pestki dyni.

Pamiętaj również o niełączeniu produktów o wysokiej zawartości żelaza z mlekiem, gdyż wapń zmniejsza jego wchłanianie. Również produkty pełnoziarniste hamują jego przyswajalność. W czasie uzupełniania żelaza warto ograniczyć też błonnik, herbatę, kawę i wino.

niedobór żelaza cholesterol żelazo objawy niedoboru żelaza co jeść na niedobór żelaza uzupełnianie niedoboru żelaza w czym jest żelazo dieta roślinna
Komentarze
Dodano: 17 Czerwiec 2016
Autor: Beata
Ocena:
Nie mam problemu z niedoborem żelaza, ale i nie mam nic listy w diecie, trzeba to zmienić.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach