Cóż to są algi? Pierwsze skojarzenie prowadzi do glonów. I słusznie. Jednak to nie wyczerpuje tematu, są bowiem różne odmiany alg. Alga morska jest niezwykle cenną dla naszego zdrowia rośliną, której dobrodziejstwa są znane od dawna na całym świecie. Zbawiennie wpływa na układ pokarmowy i ... na urodę, co przysparza wielu zwolenników jej cudownych mocy. Jakie inne tajemnicze właściwości ma ta roślina?
Algi - co to właściwie jest?
Algi są to wodne glony. Rozmiarem przypominają krzaki nadmorskie. Do wzrostu potrzebują bardzo dobrego nasłonecznienia, dlatego też najczęściej występują w dużych rozlewiskach czy zbiornikach wodnych, takich jak morza czy jeziora. Stanowią cenne źródło składników mineralnych i witamin, bardzo łatwo przyswajalnych dla organizmu. Znajdą się tu: cynk, fluor, miedź, wapń, potas, żelazo, jod (algi morskie zawierają bardzo dużą ilość tego ważnego dla organizmu człowieka minerału), prowitamina A, witaminy z grupy B, witamina C, witamina PP, białko, węglowodany, które regulują pracę gruczołów łojowych.
Na co algi morskie?
Na co pomagają algi?
Po tę wodną roślinkę chętnie sięgną wegetarianie, gdyż zawiera ona duże ilości białka, których niedobór zwolennicy tej diety muszą uzupełnić innymi niż mięsne składnikami. Naturalnym składnikiem alg są egzogenne aminokwasy . Wodne zioło, jak niektórzy nazywają algi morskie, zawiera specyficzne aminokwasy, których ludzki organizm nie potrafi sam produkować. Musi je pobrać z zewnątrz. Dlatego właśnie wykorzystuje się je jako podstawowy składnik menu w krajach azjatyckich. Na tych obszarach bowiem ludność często boryka się z anemią, na co skutecznym antidotum są właśnie algi morskie, zawierające w swoim składzie duże stężenie żelaza.
Działanie alg morskich - poznaj ich cudowne właściwości!
O cudownych właściwościach alg morskich można się rozwodzić. Najważniejsze z nich to:
- wspieranie pracy serca,
- ograniczanie gromadzenia śluzu w jelitach,
- błonnik zawarty w algach tworzy ściankę ochronną na jelitach, poprawiając perystaltykę jelit i zapobiegając zaparciom,
- równoważenie poziomu glukozy we krwi, dzięki czemu stanowią naturalny lek wspomagający cukrzyków,
- błonnik zawarty w algach przyśpiesza metabolizm i ułatwia walkę ze zbędnymi krągłościami,
- obniżanie poziom złego cholesterolu,
- usuwanie z organizmu toksyn, związków chemicznych, szkodliwych substancji.
Dbasz o urodę? Nie zapomnij o algach!
Mówi się też o cudownych właściwościach alg w kontekście dbałości o urodę. Wzmacniają ściany naczyń włosowatych, zapobiegają pękaniu naczynek krwionośnych, dzięki czemu są pomocne w pielęgnacji skóry skłonnej do żylaków. Dodatkowo, zapobiegają powstawaniu cellulitu i obrzęków. Dzięki zawartości antyoksydantów regenerują i dotleniają skórę, zapewniając jej młody i piękny wygląd. Finalnym efektem jest odmłodzenie organizmu, co zapewne zainteresuje i zachęci do użycia tego cudownego wodorostu niejedną panią.
Algi - cudowny składnik potraw w twojej kuchni
Algi znajdują również zastosowanie w kuchni. Wodorosty można ugotować, udusić, uczynić je jednym z elementów zapiekanek, makaronów, przekąsek, kanapek, zup egzotycznych. Równie dobrze odnajdą się także na pizzy. Można je potraktować jako specyficzny rodzaj chipsów do przekąszania, z tą różnicą, że są zdrowym i niskokalorycznym odpowiednikiem tych tradycyjnych.
Co o tym sądzisz?